| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można nakazać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Czy można nakazać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownik przepracował w br. 150 godzin nadliczbowych. Ostatnio jeden z pracowników zachorował i nakazaliśmy temu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik jednak odmówił wyjaśniając, że wypracował już obowiązujący w naszym zakładzie limit godzin nadliczbowych i nie możemy nakazać mu takiej pracy. Czy pracownik ma rację? Jeśli nie, to jakie konsekwencje służbowe możemy wobec niego zastosować?

RADA

Pracownik miał rację odmawiając pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca nie może bowiem polecać pracy w godzinach nadliczbowych ponad obowiązujący w zakładzie limit, nawet jeżeli konieczność pracy w tych godzinach wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy, np. z powodu choroby innego pracownika. Nie mogą zatem Państwo zastosować wobec pracownika jakichkolwiek sankcji z powodu odmowy pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Pracodawca może polecić pracownikom wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych w dwóch sytuacjach, tj.:

• konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

• szczególnych potrzeb pracodawcy.

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie może być wydawane bez ograniczeń. Czas pracy pracownika łącznie z godzinami nadliczbowymi, poza pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy, nie może bowiem przekraczać przeciętnie 48 godzin na tydzień w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym. Pracownik nie powinien zatem pracować więcej niż 8 godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu. Do limitu przeciętnie 48 godzin nadliczbowych wlicza się zarówno godziny nadliczbowe wynikające z konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, jak i godziny nadliczbowe wynikające ze szczególnych potrzeb pracodawcy.

Ponadto pracownik w danym roku kalendarzowym nie powinien przepracować więcej niż 150 godzin nadliczbowych wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy, chyba że taki roczny limit został podniesiony w drodze postanowień regulaminu pracy, układu zbiorowego pracy lub umowy o pracę. Podwyższenie rocznego limitu godzin nadliczbowych może nastąpić maksymalnie do 416 godzin (52 tyg. x 8 godzin). Liczba ta wynika z pomnożenia liczby tygodni, jakie występują w roku (52 tygodnie) oraz maksymalnej liczby godzin nadliczbowych, jakie pracownik może wypracować przeciętnie w jednym tygodniu pracy, tj. 8 godzin.

WAŻNE!

W przypadku ustalenia w zakładzie wyższego limitu godzin nadliczbowych niż 150, pracownik nie powinien wypracować więcej godzin nadliczbowych wynikających ze szczególnych potrzeb pracodawcy, niż to zostało określone w wewnętrznych przepisach zakładu lub w umowie o pracę.

Trzeba jednak pamiętać, że godziny nadliczbowe wynikające z konieczności prowadzenia akcji ratowniczej nie są ograniczone limitem 150 godzin, a więc pracodawca ma prawo polecać je w dowolnym zakresie, jeżeli istnieje taka konieczność.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »