Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego
REKLAMA
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy stanowi wynagrodzenie określone w umowie o pracę po podwyżce, którą pracownica otrzymała w trakcie urlopu wychowawczego. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie może być niższa od minimalnej podstawy wymiaru, która od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1101,06 zł.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego pracownica przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających, z których jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, korzystała z urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego lub odbywała czynną służbę wojskową i w związku z tym w tym okresie nie otrzymywała wynagrodzenia, płatnik zasiłku ustala podstawę wymiaru zasiłku jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym dniu zatrudnienia.
Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie. W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony o dwa tygodnie.
Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. O tym, w jaki sposób płatnik powinien wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, decyduje to, czy pracownica przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego miała prawo do wynagrodzenia stałego czy zmiennego.
Zatrudniona u Państwa pracownica ma prawo do wynagrodzenia w stałej wysokości. Dlatego podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy jest wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Pracownica przed urodzeniem drugiego dziecka przez dwa lata była na urlopie wychowawczym. Pracownica ma prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie minimalne obowiązujące od 1 stycznia 2009 r.
Pracownikowi, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne lub/i zmienne składniki wynagrodzenia, podstawę wymiaru zasiłku płatnik ustala na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik uzyskał prawo do zasiłku, wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku.
PRZYKŁAD
Pracownica przez rok bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego korzystała z urlopu wychowawczego. Zgodnie z zasadami wynagradzania, pracownicy przysługiwała premia kwartalna zmniejszana za okresy nieobecności w pracy z tytułu choroby, sprawowania opieki oraz urlopu macierzyńskiego. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego uwzględniając wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę. Premię kwartalną uwzględnił w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające kwartał, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego, pracownikom zatrudnionym na takim samym stanowisku pracy.
Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wypłaconego pracownicy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę składek odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia.
Podstawa prawna
- art. 29 ust. 1, ust. 3, art. 31, art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i pkt 3, art. 42 ust. 1 i ust. 2, art. 51, art. 52 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat