reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Zatrudniliśmy pracownika od 25 lutego do 31 marca 2009 r. na umowę na okres próbny. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy. W umowie o pracę pracownik ma wynagrodzenie określone na 6,50 zł/godz. i premię uznaniową. W lutym otrzymał premię w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, a za marzec nie wypłacimy mu premii. Pracownik ma 10-letni staż pracy. Przyniósł zwolnienie lekarskie od 8 do 23 marca 2009 r. Jak wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na podstawie wynagrodzenia pracownika za marzec br. Wynagrodzenie za marzec powinni Państwo uzupełnić do kwoty, która przysługiwałaby pracownikowi za pełny miesiąc pracy.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy umowa o pracę została zawarta w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w następnym miesiącu, podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia za czas choroby pracodawca ustala z wynagrodzenia za drugi pełny miesiąc pracy.

Taka jest sytuacja zatrudnionego u Państwa pracownika. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia ustalonego za pełny miesiąc pracy, czyli za marzec br. Przy stałym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia albo w drugim miesiącu zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku pracodawca powinien przyjąć wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę. Stałym wynagrodzeniem za pracę jest również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

WAŻNE!

Wynagrodzenie w stawce godzinowej należy traktować jak stałe wynagrodzenie.

Pracownikowi, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne, pracodawca powinien je uzupełnić do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałaby za pełny miesiąc pracy. Zmienne wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za przepracowane dni, pracodawca dzieli przez liczbę dni, w których zostało ono uzyskane, i mnoży przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany w danym miesiącu przepracować.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika należy ustalić następująco:

6,50 zł/godz. × 13,71%* = 0,89 zł,

6,50 zł - 0,89 zł = 5,61 zł,

5,61 zł × 8 godz. = 44,88 zł.

44,88 zł to stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego pracownika. Powinni Państwo pomnożyć ją przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w marcu, gdyby pracował przez wszystkie dni robocze:

44,88 zł × 22 dni marca = 987,36 zł.

Podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć wyłącznie z wynagrodzenia zasadniczego, bez premii, ponieważ pracownik w marcu nie uzyskał premii. Natomiast luty 2009 r. był pierwszym niepełnym miesiącem zatrudnienia. Dlatego premii nie powinno wliczać się do podstawy wymiaru. Od 1 stycznia 2009 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, podstawa wymiaru nie może być niższa od kwoty 1101,06 zł. Dlatego wynagrodzenie chorobowe trzeba naliczyć od kwoty 1101,06 zł.

* dla ułatwienia, składki finansowane przez pracownika zostały odliczone w łącznej wysokości.

Podstawa prawna:

  • art. 36-42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Niemczycki

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w dziedzinie procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama