REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za 2 lata dyrektywa o pracy platformowej zostanie wdrożona. Kurierzy chcą elastyczności

dyrektywa o pracy platformowej kurierzy elastyczność praca platformowa wolt bolt uber
Dyrektywa o pracy platformowej - kurierzy chcą elastyczności, wolt, bolt, uber
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa o pracy platformowej ma ujednolicić zasady współpracy za pośrednictwem platform typu Wolt, Uber czy Glovo. Co się zmieni? Kurierzy chcą zachowania elastyczności pracy. To dla nich ważniejsze nawet od wyższych zarobków. Za 2 lata przepisy dyrektywy mają zostać wdrożone.

Dyrektywa o pracy platformowej ma ujednolicić zasady współpracy

Przyjęcie przez Unię Europejską dyrektywy o pracy na platformach otworzyło nową dyskusję na temat przyszłości tego rynku. Nowe regulacje mają na celu ujednolicenie zasad współpracy za pośrednictwem platform cyfrowych, takich jak Wolt, Uber czy Glovo. Jednocześnie badanie Copenhagen Economics pokazuje, że 68% kurierów w Polsce preferuje model niezależnych kontrahentów.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektywa o pracy platformowej (Platform Work Directive, PWD), przyjęta przez Unię Europejską 14 października, obejmie około 30 milionów osób współpracujących z platformami cyfrowymi w Europie, w tym m.in. kurierów i kierowców. Jej celem jest zwiększenie ochrony socjalnej oraz zapewnienie przejrzystości warunków pracy, z naciskiem na rozróżnienie przypadków, gdy osoby te powinny być traktowane jako pracownicy, a kiedy mogą pozostać samozatrudnionymi. Państwa członkowskie UE mają dwa lata na wdrożenie PWD do swoich systemów ustawodawczych. 

Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 

Elastyczność pracy ważniejsza od zarobków

Dla wielu osób pracujących za pośrednictwem platform elastyczność i możliwość samodzielnego zarządzania czasem pracy są dużym atutem tego modelu. Przykładowo aż 70% kurierów nie chce rezygnować z elastycznych godzin na rzecz sztywnych harmonogramów, nawet gdyby wiązało się to z wyższym wynagrodzeniem. Model samozatrudnienia daje im kontrolę nad organizacją pracy, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych form zatrudnienia.

Powinniśmy poprawiać i chronić prawa pracownicze, zachowując elastyczność pracy platformowej. Wprowadzanie nowych regulacji wymaga równowagi między ochroną socjalną a niezależnością, którą wielu kurierów ceni sobie najbardziej. Pozytywne przykłady wdrożenia PWD, takie jak Grecja czy Austria, pokazują, że można zagwarantować kurierom swobodę wyboru godzin pracy i zleceń, zapewniając równocześnie konieczny poziom ochrony – mówi Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt.

Z badań wynika także, że elastyczny model współpracy pozytywnie wpływa na zarobki. Według Copenhagen Economics, w Polsce aż 63% kurierów deklaruje, że praca za pośrednictwem platform zmniejsza poziom stresu związany z ich sytuacją finansową. Równocześnie część z nich wyraża potrzebę, aby ich głos był słyszany przez decydentów zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Badania wskazują również, że 40% kurierów ma poczucie, że ich opinie są ignorowane w debacie europejskiej, choć 34% ma nadzieję, że lokalni politycy lepiej rozumieją ich potrzeby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolt wspierał uregulowanie pracy platformowej na poziomie unijnym, podkreślając konieczność stworzenia przejrzystych zasad, które pozwoliłyby na harmonizację przepisów we wszystkich krajach członkowskich. Chcemy, aby regulacje zapewniały jasność prawną i jednocześnie pozwalały kurierom cieszyć się elastycznością, którą uważają za kluczową zaletę ich pracy – dodaje Veronika Bush z Wolt.

2 lata na wdrożenie dyrektywy o pracy platformowej

W najbliższych 2 latach Polska będzie musiała wdrożyć przepisy PWD do prawa krajowego. Proces ten obejmie konsultacje z przedstawicielami branży oraz wdrażanie regulacji, które zapewnią równowagę między ochroną socjalną a elastycznością dla kurierów.

Źródło: Wolt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

REKLAMA

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. czy będzie wyrównanie od lipca?

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni. Na czym polegają zmiany?

REKLAMA