REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? [WZÓR ODMOWY Z UZASADNIENIEM]

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
praca zdalna odmowa rodzice organizacja pracy rodzaj pracy
Odmowa pracy zdalnej przez pracodawcę - wzór z uzasadnieniem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? Odmowa pracy zdalnej dla rodzica dziecka do lat 4 może być uzasadniona organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Odmowa pracy zdalnej powinna być uzasadniona na piśmie. Oto wzór odmowy wraz z uzasadnieniem.
rozwiń >

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej

Pracodawca co do zasady może odmówić pracy zdalnej pracownikowi. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, kiedy wniosek o pracę zdalną złożony przez uprzywilejowane grupy pracowników jest dla pracodawcy wiążący. Zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek:

REKLAMA

Autopromocja
  1. pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3,
  2. pracownicy w ciąży, 
  3. pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, 
  4. pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. 
Ważne

Jedynymi przyczynami odmowy uwzględnienia wniosku o pracę zdalną dla tych pracowników jest brak możliwości zastosowania pracy zdalnej ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązującymi od 7 kwietnia 2023 roku odmowa udzielenia pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach:

  1. jeżeli wykonywanie pracy nie jest możliwe ze względu na rodzaj pracy (rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy wymaga jego obecności w firmie, na przykład praca przy użyciu maszyn dostępnych w zakładzie pracy)
  2. gdy organizacja pracy nie pozwala na pracę zdalną. 

W związku z tym, że są to nowe przepisy, pracodawcy podchodzą bardzo ostrożnie do odmów wykonywania pracy w formie zdalnej. Muszą dobrze uargumentować swoją decyzję, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji i wypłatę ewentualnego odszkodowania.

Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - organizacja pracy

Kiedy pracodawca może odmówić pracy zdalnej, powołując się na konieczność zapewnienia prawidłowej organizacji pracy? Poniższe przykłady podaje ekspertka z zakresu kadr, Donata Hermann:

Przykład

Przykładem takiej organizacji pracy jest praca w ramach, której konieczny jest ciągły przepływ informacji. Praca na odległość przez danego pracownika może mieć wpływ na większy wymiar obowiązków pozostałych zatrudnionych i utrudniać przepływ informacji.

Przykład

Pracodawca ma prawo odmówić wykonywania pracy w trybie zdalnym w sytuacji, gdy pracownicy wykonują pracę np. w ruchu ciągłym. Pracą w ruchu ciągłym jest praca, która ze względu na proces produkcyjny oraz prawidłową eksploatację urządzeń nie może być wstrzymana i tym samym nie może być wykonywana zdalnie.

Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - rodzaj pracy

Najbardziej oczywistą przyczyną odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest rodzaj wykonywanej pracy. Są takie czynności, których w sposób fizyczny nie da się wykonywać poza firmą. Jeśli dana osoba wykonuje pracę fizyczną związaną z korzystaniem z maszyn znajdujących się w zakładzie pracy, nie ma żadnych wątpliwości, że taka praca nie może być świadczona zdalnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre zawody nie wymagają stawiennictwa w firmie i są to zwykle profesje związane z pracą umysłową i pracą przy komputerze. Oto przykłady:
•    Informatyk,
•    Tłumacz, 
•    Korepetytor,
•    Copywriter,
•    Korektor,
•    Analityk,
•    Specjalista social media,
•    Redaktor,
•    Dziennikarz.

Są również takie prace, których możliwość zdalnego wykonywania będzie mniej oczywista i tu może dochodzić do sytuacji składania wniosków o pracę zdalną i odrzucania ich przez pracodawcę. Taki spór mógłby dotyczyć pracy architekta czy księgowego.

Powody odmowy pracy zdalnej

Pracodawca, który nie zgadza się na pracę zdalną, ma obowiązek poinformowania pracownika o przyczynie odmowy. Pracodawca informuje o odmowie przyjęcia wniosku o pracę zdalną pisemnie w formie papierowej lub elektronicznej. Ma na to 7 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Odmowa pracy zdalnej – wzór z uzasadnieniem

Aby pracodawca nie został narażony na zarzut dyskryminacji, musi dobrze uargumentować odmowę pracy zdalnej. Obowiązkiem pracodawcy jest wystosowanie takiej informacji w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej. Pobierz wzór odmowy pracy zdalnej w formacie doc lub pdf:

Odmowa pracy zdalnej wzór doc

 

Odmowa pracy zdalnej wzór pdf

 

Dziecko do 8 lat a odmowa pracy zdalnej

REKLAMA

Art. 1881 Kodeksu pracy przyznaje jeszcze jedną możliwość ubiegania się o pracę zdalną na preferencyjnych zasadach. Na podstawie tego przepisu składa się wniosek o elastyczną organizację pracy, w tym między innymi o pracę zdalną. Osobami uprawnionymi do złożenia tego wniosku są pracownicy wychowujący dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia.

W tej sytuacji pracodawca nie jest związany wnioskiem. Rozpatruje pismo przy uwzględnieniu potrzeb pracownika. Bierze pod uwagę wskazany we wniosku termin oraz przyczynę chęci skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Z drugiej strony musi respektować własne potrzeby i możliwości, takie jak konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie pracownika o przyjęciu wniosku, odmowie oraz przyczynie odmowy albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy. Powinien zrobić to w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Praca zdalna – jak oceniać nowe przepisy?

Wydaje się, że nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej wymaga doprecyzowania przepisów. Wątpliwości powstają m.in. przy odmowie przyznania pracy zdalnej przez pracodawcę. 

- Przepis wzbudza szereg kontrowersji ze względu na szeroki zakres zastosowania jak i wątpliwości odnośnie jego wpływu na organizację pracy w małych i dużych zakładach pracy.
Niezależnie przepis nie został doprecyzowany w zakresie przesłanek odmowy przez pracodawcę uwzględnienia wniosku pracownika. Odmowa może być związana nie tylko z organizacją pracy, rodzajem wykonywanych zadań. Odmowa może być również związana z umiejętnościami pracownika, podejściem pracownika do prac, które stwarza większe ryzyka w kontekście wykonywania pracy w formule zdalnej. 
Ponadto, już w trakcie wykonywania pracy w formule zdalnej może okazać się, że pracownik nie gwarantuje odpowiedniego zaangażowania, efektywności, taka formuła współpracy nie okazała się skuteczna. W takim przypadku pracodawca powinien mieć prawo odwołania pracownika. – podkreśla ekspertka Donata Hermann.

Czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej?

Praca zdalna okazjonalna została uregulowana w art.  6733 Kodeksu pracy. Ustawodawca w § 2 zaznacza, że do pracy zdalnej okazjonalnej nie stosuje się przepisów art. 6719-6724 oraz art. 6731§ 3. Do tego typu pracy zdalnej nie ma więc zastosowania przepis odnoszący się do pracy zdalnej przyznawanej na preferencyjnych zasadach (dla rodziców małych dzieci, kobiet w ciąży itd.). Wniosek o pracę zdalną okazjonalną nie ma charakteru wiążącego. Pracodawca może więc odmówić pracy zdalnej okazjonalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA