Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? [WZÓR ODMOWY Z UZASADNIENIEM]
REKLAMA
REKLAMA
- Pracodawca może odmówić pracy zdalnej
- Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - organizacja pracy
- Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - rodzaj pracy
- Powody odmowy pracy zdalnej
- Odmowa pracy zdalnej – wzór z uzasadnieniem
- Dziecko do 8 lat a odmowa pracy zdalnej
- Praca zdalna – jak oceniać nowe przepisy?
- Czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej?
Pracodawca może odmówić pracy zdalnej
Pracodawca co do zasady może odmówić pracy zdalnej pracownikowi. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuacje, kiedy wniosek o pracę zdalną złożony przez uprzywilejowane grupy pracowników jest dla pracodawcy wiążący. Zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek:
REKLAMA
- pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3,
- pracownicy w ciąży,
- pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jedynymi przyczynami odmowy uwzględnienia wniosku o pracę zdalną dla tych pracowników jest brak możliwości zastosowania pracy zdalnej ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązującymi od 7 kwietnia 2023 roku odmowa udzielenia pracy zdalnej rodzicom dzieci do 4 roku życia jest dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach:
- jeżeli wykonywanie pracy nie jest możliwe ze względu na rodzaj pracy (rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy wymaga jego obecności w firmie, na przykład praca przy użyciu maszyn dostępnych w zakładzie pracy)
- gdy organizacja pracy nie pozwala na pracę zdalną.
W związku z tym, że są to nowe przepisy, pracodawcy podchodzą bardzo ostrożnie do odmów wykonywania pracy w formie zdalnej. Muszą dobrze uargumentować swoją decyzję, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji i wypłatę ewentualnego odszkodowania.
Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - organizacja pracy
Kiedy pracodawca może odmówić pracy zdalnej, powołując się na konieczność zapewnienia prawidłowej organizacji pracy? Poniższe przykłady podaje ekspertka z zakresu kadr, Donata Hermann:
Przykładem takiej organizacji pracy jest praca w ramach, której konieczny jest ciągły przepływ informacji. Praca na odległość przez danego pracownika może mieć wpływ na większy wymiar obowiązków pozostałych zatrudnionych i utrudniać przepływ informacji.
Pracodawca ma prawo odmówić wykonywania pracy w trybie zdalnym w sytuacji, gdy pracownicy wykonują pracę np. w ruchu ciągłym. Pracą w ruchu ciągłym jest praca, która ze względu na proces produkcyjny oraz prawidłową eksploatację urządzeń nie może być wstrzymana i tym samym nie może być wykonywana zdalnie.
Uzasadnienie odmowy pracy zdalnej - rodzaj pracy
Najbardziej oczywistą przyczyną odmowy pracy zdalnej przez pracodawcę jest rodzaj wykonywanej pracy. Są takie czynności, których w sposób fizyczny nie da się wykonywać poza firmą. Jeśli dana osoba wykonuje pracę fizyczną związaną z korzystaniem z maszyn znajdujących się w zakładzie pracy, nie ma żadnych wątpliwości, że taka praca nie może być świadczona zdalnie.
Niektóre zawody nie wymagają stawiennictwa w firmie i są to zwykle profesje związane z pracą umysłową i pracą przy komputerze. Oto przykłady:
• Informatyk,
• Tłumacz,
• Korepetytor,
• Copywriter,
• Korektor,
• Analityk,
• Specjalista social media,
• Redaktor,
• Dziennikarz.
Są również takie prace, których możliwość zdalnego wykonywania będzie mniej oczywista i tu może dochodzić do sytuacji składania wniosków o pracę zdalną i odrzucania ich przez pracodawcę. Taki spór mógłby dotyczyć pracy architekta czy księgowego.
Powody odmowy pracy zdalnej
Pracodawca, który nie zgadza się na pracę zdalną, ma obowiązek poinformowania pracownika o przyczynie odmowy. Pracodawca informuje o odmowie przyjęcia wniosku o pracę zdalną pisemnie w formie papierowej lub elektronicznej. Ma na to 7 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Odmowa pracy zdalnej – wzór z uzasadnieniem
Aby pracodawca nie został narażony na zarzut dyskryminacji, musi dobrze uargumentować odmowę pracy zdalnej. Obowiązkiem pracodawcy jest wystosowanie takiej informacji w formie pisemnej papierowej lub elektronicznej. Pobierz wzór odmowy pracy zdalnej w formacie doc lub pdf:
Dziecko do 8 lat a odmowa pracy zdalnej
REKLAMA
Art. 1881 Kodeksu pracy przyznaje jeszcze jedną możliwość ubiegania się o pracę zdalną na preferencyjnych zasadach. Na podstawie tego przepisu składa się wniosek o elastyczną organizację pracy, w tym między innymi o pracę zdalną. Osobami uprawnionymi do złożenia tego wniosku są pracownicy wychowujący dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia.
W tej sytuacji pracodawca nie jest związany wnioskiem. Rozpatruje pismo przy uwzględnieniu potrzeb pracownika. Bierze pod uwagę wskazany we wniosku termin oraz przyczynę chęci skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Z drugiej strony musi respektować własne potrzeby i możliwości, takie jak konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie pracownika o przyjęciu wniosku, odmowie oraz przyczynie odmowy albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy. Powinien zrobić to w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Praca zdalna – jak oceniać nowe przepisy?
Wydaje się, że nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej wymaga doprecyzowania przepisów. Wątpliwości powstają m.in. przy odmowie przyznania pracy zdalnej przez pracodawcę.
- Przepis wzbudza szereg kontrowersji ze względu na szeroki zakres zastosowania jak i wątpliwości odnośnie jego wpływu na organizację pracy w małych i dużych zakładach pracy.
Niezależnie przepis nie został doprecyzowany w zakresie przesłanek odmowy przez pracodawcę uwzględnienia wniosku pracownika. Odmowa może być związana nie tylko z organizacją pracy, rodzajem wykonywanych zadań. Odmowa może być również związana z umiejętnościami pracownika, podejściem pracownika do prac, które stwarza większe ryzyka w kontekście wykonywania pracy w formule zdalnej.
Ponadto, już w trakcie wykonywania pracy w formule zdalnej może okazać się, że pracownik nie gwarantuje odpowiedniego zaangażowania, efektywności, taka formuła współpracy nie okazała się skuteczna. W takim przypadku pracodawca powinien mieć prawo odwołania pracownika. – podkreśla ekspertka Donata Hermann.
Czy pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej?
Praca zdalna okazjonalna została uregulowana w art. 6733 Kodeksu pracy. Ustawodawca w § 2 zaznacza, że do pracy zdalnej okazjonalnej nie stosuje się przepisów art. 6719-6724 oraz art. 6731§ 3. Do tego typu pracy zdalnej nie ma więc zastosowania przepis odnoszący się do pracy zdalnej przyznawanej na preferencyjnych zasadach (dla rodziców małych dzieci, kobiet w ciąży itd.). Wniosek o pracę zdalną okazjonalną nie ma charakteru wiążącego. Pracodawca może więc odmówić pracy zdalnej okazjonalnej.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023, poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat