REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga: akcja protestacyjna w Państwowej Straży Pożarnej [związkowcy zatwierdzili plan działania na 2025 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Uwaga: akcja protestacyjna w Państwowej Straży Pożarnej [związkowcy zatwierdzili plan działania na 2025 r.]
Uwaga: akcja protestacyjna w Państwowej Straży Pożarnej [związkowcy zatwierdzili plan działania na 2025 r.]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W połowie grudnia 2024 r. w Spale odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Strażacy mają kilka ważnych postulatów w sprawie ich służby, które wciąż nie są rozpatrywane przez stronę rządową, zrobiono wręcz krok w tył, bo wciąż brak propozycji konkretnych rozwiązań prawnych. W związku opracowano konkretny plan działania nad akcją protestacyjną wśród strażaków!

Żądania służb mundurowych skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przedstawiciele konkretnych służb mundurowych w całej Polsce wystosowali do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcia konkretnych działań mających na celu poprawę ich sytuacji zawodowej, w tym zarobków, warunków służby i innych ważnych kwestii. Pismo było złożone w imieniu:

REKLAMA

  • Zarządu Głównego NSZZ Policjantów;
  • Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
  • Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
  • Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian“;
  • Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność“.

 Do strony rządowej wystosowano pismo, w którym konkretnie wskazano postulaty przedstawicieli służb mundurowych. Pismo podjęto po zapoznaniu się z propozycjami jakie zostały przedstawione w trakcie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWIA w dniu 15 listopada 2024 roku. 

Ważne
Związkowcy piszą, że żądają od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcia konkretnych działań, są to:
  1. Wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA o 15% od 1 stycznia 2025 roku.
  2. Wdrożenie świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb podległych MSWIA w wysokości i na zasadach obowiązującymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku. Świadczenie mieszkaniowe musi zawierać odprawą mieszkaniową i mieć taki samą wysokość współczynnika świadczenia mieszkaniowego. Wprowadzane przepisy powinny także uwzględniać mechanizm waloryzacji tego świadczenia.
  3. Wprowadzenie do „Programu modernizacji na lata 2026-2029" mechanizmu podwyżek uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA.
  4. Dokonanie zmiany zasad naliczania emerytur dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 31 grudnia 2012 roku oraz finansowanie budżetu resortu spraw wewnętrznych i administracji w oparciu o wskaźnik PKB.
  5. Wprowadzenie płatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny, uwzględniając wprowadzenie minimalnego poziomu dodatków np. służbowych dla pozostałych funkcjonariuszy.
  6. Włączenie przedstawicieli związków zawodowych do prac nad siatką płac.
  7. Dokonanie zmian w sposobie rozliczania czasu służby funkcjonariuszy skierowanych do szkół lub ośrodków szkolenia.

Skąd takie postulaty i tak szeroka propozycja zmian, związkowcy podkreślają w uzasadnieniu:

"Rola i znaczenie zadań realizowanych przez funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w zakresie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej w pełni uzasadniają niezwłoczne przyjęcie propozycji przedstawionych w trakcie prac Zespołu o postulaty związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zaproponowany wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w 2025 roku na poziomie 5% nie może być uznany jako wystarczający, ponieważ stanowi jedynie utrzymanie siły nabywczej w związku z inflacją. Ponadto jego wysokość nie ma czynnika motywacyjnego dla służących funkcjonariuszy jak i dla kandydatów do służby. Wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji na wzór rozwiązań funkcjonujących w Siłach Zbrojnych RP jest spełnieniem wieloletniego postulatu środowiska mundurowego. Jednak rozwiązania te muszą być takie same jak w Siłach Zbrojnych RP. Niedopuszczalne jest tworzenie połowicznego rozwiązania, które nie obejmuje odprawy mieszkaniowej i posiada inne współczynniki świadczenia mieszkaniowego. Nieakceptowalnym jest również brak elementu płacowego w nowo planowanej ustawie modernizacyjnej na lata 2026-2029. Tylko realne podwyżki w kolejnych latach, zagwarantowane ustawą modernizacyjną, mogłyby zniwelować zbyt niski wzrost uposażeń planowany w 2025 roku i zmotywować funkcjonariuszy do dalszego pełnienia służby w kolejnych latach. Zauważyć należy, że we wszystkich poprzednich ustawach modernizacyjnych wzrost uposażeń był znaczącym elementem, dlatego też funkcjonariusze oczekiwali od obecnego kierownictwa resortu rozwiązań przynajmniej na tym samym poziomie.".

Krok w tył w negocjacjach z MSWiA, a więc strajk: zapowiadają strażacy

Jak czytamy w oficjalnych komunikatach ogłoszonych przez Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”: w stosunku do propozycji, jaka została przedstawiona 15 listopada 2024 r., nie zmieniło się nic co pozwoliłoby stwierdzić, że rozmowy ruszyły do przodu. Wiceministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek oraz Wiesław Szczepański doprecyzowali jedynie kwestie związane z planami wprowadzenia w podległych służbach świadczenia mieszkaniowego oraz programu „Karta Mundurowa”. Świadczenie mieszkaniowe na pewno nie zostanie wprowadzone od dnia 1 stycznia 2025 r. ale istnieje szansa, że będzie to szybciej niż w trzech transzach. Przedstawiciele resortu nie przedstawili w dalszym ciągu żadnych projektów aktów prawnych, które można by w sposób merytoryczny ocenić. W odniesieniu do pozostałych postulatów zgłoszonych we wspólnym stanowisku związków zawodowych z dn. 25 listopada br., ministerstwo nie podjęło rozmów. W posiedzeniu zespołu uczestniczył przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz. Wobec powyższego, zgodnie z postanowieniami Rady KSP NSZZ „Solidarność” z dn. 17 grudnia br., Związek przystąpił do realizacji planu działań protestacyjnych. Na posiedzeniu Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność" zatwierdzono plan działań protestacyjnych na wypadek braku zadawalających efektów rozmów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
FORMY PROTESTÓW STRAŻAKÓW

Zgodnie z uchwałą z 9 grudnia br. Rada KSP omówiła i zaakceptowała formy protestu. Ich wdrożenie będzie uzależnione od przebiegu rozmów z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 19 grudnia br. W przypadku braku istotnego przełomu Związek będzie realizował następujące działania:

  • z dniem 20 grudnia oznakowanie jednostek i pojazdów służbowych flagami i symbolami związkowymi;
  • od stycznia 2025 przeprowadzenie kampanii medialnej poświęconej warunkom służby i uposażeń funkcjonariuszy i pracowników PSP;
  • od lutego 2025 r. przeprowadzenie akcji profilaktyki zdrowotnej wśród funkcjonariuszy PSP;
  • w terminie uzgodnionym z pozostałymi związkami będącymi w proteście zorganizowanie manifestacji;
  • inne formy protestu zatwierdzane na bieżąco przez komitet protestacyjny.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA