Uwaga: akcja protestacyjna w Państwowej Straży Pożarnej [związkowcy zatwierdzili plan działania na 2025 r.]
REKLAMA
REKLAMA
- Żądania służb mundurowych skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Krok w tył w negocjacjach z MSWiA, a więc strajk: zapowiadają strażacy
Żądania służb mundurowych skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Przedstawiciele konkretnych służb mundurowych w całej Polsce wystosowali do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcia konkretnych działań mających na celu poprawę ich sytuacji zawodowej, w tym zarobków, warunków służby i innych ważnych kwestii. Pismo było złożone w imieniu:
REKLAMA
- Zarządu Głównego NSZZ Policjantów;
- Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
- Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
- Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian“;
- Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność“.
Do strony rządowej wystosowano pismo, w którym konkretnie wskazano postulaty przedstawicieli służb mundurowych. Pismo podjęto po zapoznaniu się z propozycjami jakie zostały przedstawione w trakcie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWIA w dniu 15 listopada 2024 roku.
- Wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA o 15% od 1 stycznia 2025 roku.
- Wdrożenie świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb podległych MSWIA w wysokości i na zasadach obowiązującymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 roku. Świadczenie mieszkaniowe musi zawierać odprawą mieszkaniową i mieć taki samą wysokość współczynnika świadczenia mieszkaniowego. Wprowadzane przepisy powinny także uwzględniać mechanizm waloryzacji tego świadczenia.
- Wprowadzenie do „Programu modernizacji na lata 2026-2029" mechanizmu podwyżek uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWIA.
- Dokonanie zmiany zasad naliczania emerytur dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 31 grudnia 2012 roku oraz finansowanie budżetu resortu spraw wewnętrznych i administracji w oparciu o wskaźnik PKB.
- Wprowadzenie płatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny, uwzględniając wprowadzenie minimalnego poziomu dodatków np. służbowych dla pozostałych funkcjonariuszy.
- Włączenie przedstawicieli związków zawodowych do prac nad siatką płac.
- Dokonanie zmian w sposobie rozliczania czasu służby funkcjonariuszy skierowanych do szkół lub ośrodków szkolenia.
Skąd takie postulaty i tak szeroka propozycja zmian, związkowcy podkreślają w uzasadnieniu:
"Rola i znaczenie zadań realizowanych przez funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w zakresie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej w pełni uzasadniają niezwłoczne przyjęcie propozycji przedstawionych w trakcie prac Zespołu o postulaty związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Zaproponowany wzrost uposażeń funkcjonariuszy służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji w 2025 roku na poziomie 5% nie może być uznany jako wystarczający, ponieważ stanowi jedynie utrzymanie siły nabywczej w związku z inflacją. Ponadto jego wysokość nie ma czynnika motywacyjnego dla służących funkcjonariuszy jak i dla kandydatów do służby. Wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji na wzór rozwiązań funkcjonujących w Siłach Zbrojnych RP jest spełnieniem wieloletniego postulatu środowiska mundurowego. Jednak rozwiązania te muszą być takie same jak w Siłach Zbrojnych RP. Niedopuszczalne jest tworzenie połowicznego rozwiązania, które nie obejmuje odprawy mieszkaniowej i posiada inne współczynniki świadczenia mieszkaniowego. Nieakceptowalnym jest również brak elementu płacowego w nowo planowanej ustawie modernizacyjnej na lata 2026-2029. Tylko realne podwyżki w kolejnych latach, zagwarantowane ustawą modernizacyjną, mogłyby zniwelować zbyt niski wzrost uposażeń planowany w 2025 roku i zmotywować funkcjonariuszy do dalszego pełnienia służby w kolejnych latach. Zauważyć należy, że we wszystkich poprzednich ustawach modernizacyjnych wzrost uposażeń był znaczącym elementem, dlatego też funkcjonariusze oczekiwali od obecnego kierownictwa resortu rozwiązań przynajmniej na tym samym poziomie.".
Krok w tył w negocjacjach z MSWiA, a więc strajk: zapowiadają strażacy
Jak czytamy w oficjalnych komunikatach ogłoszonych przez Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”: w stosunku do propozycji, jaka została przedstawiona 15 listopada 2024 r., nie zmieniło się nic co pozwoliłoby stwierdzić, że rozmowy ruszyły do przodu. Wiceministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek oraz Wiesław Szczepański doprecyzowali jedynie kwestie związane z planami wprowadzenia w podległych służbach świadczenia mieszkaniowego oraz programu „Karta Mundurowa”. Świadczenie mieszkaniowe na pewno nie zostanie wprowadzone od dnia 1 stycznia 2025 r. ale istnieje szansa, że będzie to szybciej niż w trzech transzach. Przedstawiciele resortu nie przedstawili w dalszym ciągu żadnych projektów aktów prawnych, które można by w sposób merytoryczny ocenić. W odniesieniu do pozostałych postulatów zgłoszonych we wspólnym stanowisku związków zawodowych z dn. 25 listopada br., ministerstwo nie podjęło rozmów. W posiedzeniu zespołu uczestniczył przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz. Wobec powyższego, zgodnie z postanowieniami Rady KSP NSZZ „Solidarność” z dn. 17 grudnia br., Związek przystąpił do realizacji planu działań protestacyjnych. Na posiedzeniu Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność" zatwierdzono plan działań protestacyjnych na wypadek braku zadawalających efektów rozmów.
Zgodnie z uchwałą z 9 grudnia br. Rada KSP omówiła i zaakceptowała formy protestu. Ich wdrożenie będzie uzależnione od przebiegu rozmów z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 19 grudnia br. W przypadku braku istotnego przełomu Związek będzie realizował następujące działania:
- z dniem 20 grudnia oznakowanie jednostek i pojazdów służbowych flagami i symbolami związkowymi;
- od stycznia 2025 przeprowadzenie kampanii medialnej poświęconej warunkom służby i uposażeń funkcjonariuszy i pracowników PSP;
- od lutego 2025 r. przeprowadzenie akcji profilaktyki zdrowotnej wśród funkcjonariuszy PSP;
- w terminie uzgodnionym z pozostałymi związkami będącymi w proteście zorganizowanie manifestacji;
- inne formy protestu zatwierdzane na bieżąco przez komitet protestacyjny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat