REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRPiPS usuwa błąd z duplikowaniem orzeczeń o niepełnosprawności. Zmiany w terminach wydawania orzeczeń [Nowelizacja]

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MRPiPS usuwa błąd w przepisach o duplikowaniu orzeczeń o niepełnosprawności. PESEL do sprawdzenia ważności orzeczenia [Nowelizacja]
MRPiPS usuwa błąd w przepisach o duplikowaniu orzeczeń o niepełnosprawności. PESEL do sprawdzenia ważności orzeczenia [Nowelizacja]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Luka w przepisach dla osób niepełnosprawnych polega na tym, że: 1) Zespół orzeczniczy (PZON) wydaje "nowe" orzeczenie o niepełnosprawności z "lżejszą" kwalifikacją stopnia niepełnosprawności (czyli mniej uprawnień dla osoby niepełnosprawnej). 2) Jednocześnie w obiegu prawnym jest wciąż poprzednie "stare" orzeczenie o niepełnosprawności z "wyższą" kwalifikacją stopnia. PZON nie ma podstawy prawnej do usunięcia "starego" orzeczenia. Lukę w przepisach usunie nowelizacja przepisów dla osób niepełnosprawnych.

Za jej przeprowadzenie odpowiada Łukasz Krasoń Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

 

Zostanie wprowadzony: 

1) termin ustawowy 3 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

2) Termin ustawowy 2 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna - powyższe wynika z przyszłej nowelizacji o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

"Nowe" orzeczenie o niepełnosprawności a "stare" orzeczenie o niepełnosprawności - dziś luka w prawie

Powiatowy Zespół ds Orzekania o niepełnosprawności nie ma możliwości uchylenia wcześniejszego orzeczenia. Chodzi o wszelkie sytuacje, gdy wydawane jest nowe orzeczenie z łagodniejszym stopniem niepełnosprawności, a wciąż jest ważne "stare" 24 września 2024 r. nie ma przepisu przyznającego taką kompetencję dla PZON. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna może próbować występować o np. ulgi na podstawie "starego" orzeczenia licząc na to, że MOPS nie zweryfikuje jego treści.

Powoduje to szereg problemów. W uzasadnieniu rządowym czytamy, że:

"Posiadanie przez osoby niepełnosprawne więcej niż jednego orzeczenia o niepełnosprawności oraz posługiwanie się nimi wymiennie przed różnymi organami i instytucjami wprowadza wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia danej osoby. Nie zawsze wiadomo jak przyznawać ulgi osobie niepełnosprawnej, gdy ma kilka orzeczeń."

Przykład 1

Wyrabianie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność - podstawa prawna art. 6ca ust. 4 ustawy o rehabilitacji. 

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymację dokumentującą niepełnosprawność albo legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności wystawia się na podstawie ostatniego orzeczenia. 

"Nowe" a "stare" orzeczenie - jak będzie po nowelizacji

Ministerstwo Rodziny deklaruje wprowadzenie znowelizowanych przepisów, które wyeliminują lukę polegającą na posiadaniu przez osoby niepełnosprawne kilku różnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. 

Ważne

Założenie - Powiatowy zespół ds orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wprowadzającego zmianę stanu zdrowia 

Zmiana - PZON będzie mógł - według swojej decyzji - uchylać wcześniejsze orzeczenia

Co się jeszcze zmieni dla osób niepełnosprawnych w 2025 r.? 

1) Jest za mało lekarzy orzeczników - będzie łatwiej powoływać lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów na funkcje orzecznicze

2) Poprawa zasad rozpoznawania wniosków składanych przez osoby niepełnosprawne -   

3) Weryfikacja orzeczeń o niepełnosprawności (pod kątem ich ważności). Dotyczy to umożliwienia sprawdzenia przez pracodawcę i osobę niepełnosprawną, czy:

a) orzeczenie jest ważne, 

b) jaki stopień niepełnosprawności jest przypisany orzeczeniu. 

Niezbędne będzie podanie numeru PESEL.

Ma to być powiązane z systemem informującym jakie ulgi są dostępne danej osobie niepełnosprawnej. Chodzi o odpowiedź na pytanie: "Z jakich ulg czy form wsparcia jest możliwe korzystanie (poprzez potwierdzenie swojego statusu)?". Na systemie zyskają także pracodawcy - upewnienie się co do aktualności przekazanego orzeczenia, od którego ważności zależy dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

4) Termin ustawowy 3 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

5) Termin ustawowy 2 miesiące na załatwienie wniosku osoby niepełnosprawnej w I instancji (termin maksymalny).

Przedłużanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności obejmie także karty parkingowe

Art. 6bb ust. 1 ww. ustawy stanowi, że dotychczasowe orzeczenia zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność).

Zasada ta obejmie przedłużenie ważności karty parkingowej, o której mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.).

To kolejna zmiana przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń. Poniżej informacje o zmianach wprowadzonych na posiedzeniu w dniu 25-27 września 2024 r.

Zaświadczenie bez wniosku

Jeżeli projekt wejdzie w życie, to zmieni się nie tylko sytuacja osób niepełnosprawnych w wieku 16. i 17. lat. Przedłużając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy w MOPS przedstawić zaświadczenie. Dzięki temu MOPS będzie wiedział do kiedy jest przedłużane orzeczenie o niepełnosprawności. I za ten sam okres wydłuży prawo do tego zasiłku. 

nowelizacja

 

postępowania przedłużane z urzędu - projekt

sejm.gov.pl

Nowelizacja ma wszystko uprościć: 

1) nie składa się wniosku w MOPS o przedłużenie zasiłku albo świadczenia, 

2) składa się zaświadczenie w MOPS wydane przez powiatowy zespół (w zaświadczeniu jest data przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności),

3) MOPS na bazie informacji z zaświadczenia sam przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.

Ważne
W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA