REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić pracownika z Azji? [Miniprzewodnik]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jak zatrudniać pracowników z azji pracownika azja wiza zezwolenie na pracę
jak zatrudniać pracowników z azji pracownika azja wiza zezwolenie na pracę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polska przyciąga pracowników z całego świata – to odpowiedź na zmiany gospodarcze, społeczne, kulturowe, a także klimatyczne. Przedsiębiorstwa zatrudniają coraz więcej osób pochodzących m.in. z Azji, co pozwala zapełnić luki kadrowe, ale także w świetle rosnących kosztów, w tym presji płacowej, obniżyć choćby potężne wydatki związane z wynagrodzeniami.  Jak zatrudnić pracowników z krajów azjatyckich? Oto miniprzewodnik.

Rośnie liczba pracowników z Azji w Polsce

Według GUS, populacja cudzoziemców pracujących w gospodarce narodowej i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na koniec grudnia 2023 r. liczyła ponad 1 mln osób. Obywatele Ukrainy stanowili najsilniejszą grupę - 69% obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce, jednakże co ciekawe, liczba obywateli Filipin wzrosła o 40%, osiągając 2,7 tys. osób, a liczba obywateli Indii zwiększyła się o 23%, dochodząc do 3,6 tys. osób

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik z Azji – co warto wiedzieć?

Choć proces legalizacji pobytu oraz zatrudnienia osób spoza UE jest skomplikowany i długi, bo może wynosić nawet pół roku, wymaga zorientowania w kwestiach kulturowych, w tym przełamywania barier językowych, to pracowników z Azji wyróżnia niska skłonność do rotacji, wysoka motywacja do pracy, a także obowiązkowość, zdyscyplinowanie oraz spokój. 

Mieszkańcy Azji Centralnej (np. Kirgistan, Kazachstan, Uzbekistan) posługują się językiem rosyjskim, Azji Południowej (np. Indie, Nepal, Sri Lanka) - angielskim, a Indonezji - indonezyjskim – tu warto dodać, że język angielski, choć jest nauczany w szkołach i często używany w środowiskach międzynarodowych, nie jest tak powszechnie stosowany na co dzień wśród ogółu populacji. 

Osoby z tych regionów są zazwyczaj przypisywane do prostych prac produkcyjnych czy magazynowych, choć zakres ich umiejętności oraz efektywność może się różnić. Minimalny okres kontraktu dla tych narodowości wynosi natomiast rok – taka deklaracja ze strony pracodawcy ułatwia pozytywne rozpatrzenie wniosku wizowego, ale również krótszy okres byłby nieopłacalny dla cudzoziemca, biorąc pod uwagę koszty związane z przyjazdem.

 

Proces legalizacji pobytu i zatrudnienia

REKLAMA

Podstawą do legalnego pobytu i wykonywania pracy w Polsce przez obywateli Azji jest wiza oraz zezwolenie na pracę typu A. Wizy dla pracowników są wydawane przez konsulaty RP, przy czym wymagania formalne mogą się różnić w zależności od lokalnych procedur. Po zakończeniu rekrutacji należy przygotować pakiet dokumentów kandydata. Potwierdzenie zatrudnienia czy zapewnienia mieszkania jest kluczowe w tym procesie. Kandydat z kolei jest odpowiedzialny za rejestrację w kolejce wizowej – należy wziąć pod uwagę fakt, że może to w niektórych konsulatach nastręczać problemów i być czasochłonne – warto rozpoznać sytuację wcześniej.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas oczekiwania na dokument w przypadku wizy krótkoterminowej wynosi zazwyczaj od 15 do 30 dni roboczych, natomiast w przypadku wizy długoterminowej od 30 do 60 dni roboczych, z możliwością wydłużenia w zależności od obciążenia konsulatu.

Zezwolenie na pracę typu A jest przeznaczone dla pracowników z krajów poza UE i EOG, takich jak Azja czy Ameryka Południowa i wymaga spełnienia określonych warunków np. posiadanie informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych z lokalnych rejestrów bezrobotnych, tzw. test rynku pracy.  Zezwolenie jest wydawane na czas określony do trzech lat, z możliwością przedłużenia. Procedura jego uzyskania trwa zazwyczaj do 30 dni, a w bardziej złożonych przypadkach do 60 dni – to jednak teoria. W praktyce, w zależności od miasta, czeka się znacznie dłużej, bo nawet około 3 miesięcy. Co ważne, dokument ten zawsze wystawiany jest na wniosek pracodawcy i przypisany do konkretnej osoby. W przypadku zmian dotyczących warunków pracy, co do zasady, należy uzyskać dla cudzoziemca nowe zezwolenie – istnieje jednak od tej regulacji kilka wyjątków. 

Niezależnie od rodzaju wizy – długoterminowej czy krótkoterminowej – osoby planujące przedłużenie pobytu w Polsce poza okres jej ważności muszą ubiegać się o kartę pobytu. Dokument ten jest niezbędny do legalizacji dłuższego pobytu oraz nadania statusu rezydenta. Czas oczekiwania na kartę pobytu zazwyczaj wynosi od 1 do 3 miesięcy, jednak może się wydłużyć nawet do 6 miesięcy w przypadku dodatkowych weryfikacji lub konieczności dostarczenia dokumentów uzupełniających. 

Finalnym krokiem, jak w przypadku każdego pracownika, jest rejestracja pracownika w ZUS dla zapewnienia ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, a także proces wdrożeniowo-szkoleniowy. 

- Zmieniająca się polityka migracyjna, rozbudowane procedury dotyczące legalizacji pobytu i pracy dla obcokrajowców oraz niepewność związana z uzyskaniem wiz mogą stanowić przeszkodę dla pracodawców w rekrutacji pracowników z bardziej odległych regionów, takich jak Azja, Ameryka Południowa czy Afryka, mimo rosnącego zapotrzebowania na siłę roboczą. Często przedsiębiorcy zlecają formalności agencjom pracy, które dysponują wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do efektywnego zarządzania procesami rekrutacyjnymi oraz legalizacyjnymi, minimalizując tym samym ryzyko błędów oraz opóźnień. Przede wszystkim jednak, korzystanie z takich usług pozwala firmom na odciążenie własnych zasobów i zaoszczędzenie czasu, który w przeciwnym razie byłby poświęcony na skomplikowane formalności administracyjne – podsumowuje Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impuls, członka Polskiego Forum HR. 

Podsumowanie

W kontekście prognozowanego wzrostu gospodarczego w 2024 i 2025 roku oraz istniejących wyzwań, takich jak wysoka rotacja pracowników, deficyty kadrowe oraz rosnące koszty zatrudnienia, osoby spoza UE stają się kluczowym czynnikiem zapewniającym stabilność operacyjną firm. Ścisłe monitorowanie zmian społeczno-gospodarczych i adaptacja do nich już w niedalekiej przyszłości będzie niezbędna dla efektywnego zarządzania kadrami i optymalizacji kosztów.

Źródło: Job Impulse

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

REKLAMA

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

REKLAMA

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

REKLAMA