REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Ile można zarobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
praca sezonowa wakacje lato
praca sezonowa wakacje lato
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy jest dziś inny niż nawet kilkanaście lat temu. Widać to również w podejściu do kariery zawodowej nowego pokolenia. Praca sezonowa daje możliwości zdobycia doświadczenia w różnych branżach w krótkim czasie. Co warto o niej wiedzieć? Ile można zarobić?

Co to znaczy praca sezonowa?

Praca sezonowa to taka praca, którą wykonuje się w konkretnym czasie, gdy jest na nią zapotrzebowanie. Pracownicy sezonowi zatrudniani są głównie w sezonie letnim. Może to być praca w gastronomii czy hotelu w popularnym miejscu wypoczynkowym, zbiór owoców, eventy, koncerty itp. To moment, w którym można zdobyć ciekawe doświadczenia zawodowe, podreperować domowy budżet lub po prostu znaleźć dla siebie dodatkowo płatne zajęcie w wolnym czasie.

REKLAMA

Autopromocja

- Pracownicy sezonowi doceniają możliwość różnorodnej pracy, poznania wielu stanowisk czy branż przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, co szczególnie dla młodszych uczestników rynku jest ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Szukając tego typu pracy nie warto robić tego „na szybko”- mówi Marcin Bielawski, ekspert rynku pracy i manager zatrudnienia w Manpower. – Znajdując daną ofertę należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego pracodawcy, sprawdzić warunki oferty, zasięgnąć języka na temat firmy. Warto zweryfikować, jakie zapewnia warunki pracy i czy są bezpieczne, satysfakcjonujące, a przede wszystkim zgodne z literą prawa. Umowa powinna zostać podpisana pomiędzy stronami przed rozpoczęciem działań przez nową osobę, nigdy po. Może to być ostatecznie pierwszy dzień pracy, ale robimy to od razu – zaznacza ekspert.

Ile można zarobić w pracy sezonowej

Jak to bywa często w odpowiedzi na pytanie o wynagrodzenie, to również można powiedzieć: to zależy. Wynagrodzenie pracownika sezonowego może być bardzo zróżnicowane. Widełki stawek zależą od wielu czynników. Najistotniejszymi są tutaj branża i lokalizacja. W pewnych branżach można liczyć jedynie na stawkę godzinową, w innych dodatkowo do wyłaty dochodzą jeszce napiwki. 

- Zazwyczaj w dużych miastach łatwiej jest o wyższe wynagrodzenie. Tutaj stawki godzinowe przekraczają często te oferowane przy wynagrodzeniu minimalnym. Pracownicy sezonowi mogą zazwyczaj liczyć stawkę zaczynającą się od tej minimalnej, czyli około 28 zł brutto, osiągając nawet 35-45 zł brutto. W przypadku pracy w szeroko pojętej branży hotelarsko-restauracyjnej, do podstawowego wynagrodzenia dochodzą jeszcze napiwki, co jest dodatkową często naprawdę niemałą sumą – mówi Marcin Bielawski.

Gdzie szukać pracy sezonowej

Lato już się rozpoczęło, a wraz z nim coraz więcej ogłoszeń o pracę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwięcej pracowników potrzebują firmy głównie z branży produkcyjnej, logistycznej, handlowej, turystycznej, a także hotelowej i gastronomicznej.

A co z kwalifikacjami, doświadczeniem? Czy na oferowane stanowiska jest wymagane?

- Pracodawcy potrzebują kandydatów na bardzo zróżnicowane stanowiska, najczęściej są to role niewymagające zbyt specyficznych kwalifikacji czy doświadczenia. Wśród najczęstszych można wymienić pracowników magazynu, produkcji, kelnerów czy pracowników obsługi sklepu – dodaje Marcin Bielawski.

Praca sezonowa jednak, chociaż tak się zazwyczaj kojarzy, to nie tylko lato. Jak mówi ekspert rynku pracy, w zależności od branży sezonowość występuję w różnych regionach Polski o różnym czasie.

- Branża produkcyjna i logistyczna największą sezonowość notuje na przełomie końca drugiego aż po początek czwartego kwartału, choć mocno uzależnione jest to od specyfiki biznesu. Na przykład przetwórstwo uzależnione jest od sezonu ogrodniczego, warzywno-owocowego. Największe wzrosty można tutaj zauważyć od późnej wiosny aż do jesieni, podczas gdy logistyka i handel odczuwają największą potrzebę wzmacniania zespołów bezpośrednio przed dużymi pikami sprzedażowymi. Mam tutaj na myśli momenty promocji, jak Black Friday czy okresy świąteczne. Turystyka szczególnie duże zainteresowanie pracownikami sezonowymi notuje latem na północy Polski, a w czasie letnio-zimowym na południu naszego kraju, co jest naturalną konsekwencją ruchu wakacyjnego oraz ferii zimowych. Tak duża dynamika daje też ogromną szansę pracownikom na ciągłość zatrudnienia wykorzystując często następujące po sobie potrzeby rekrutacyjne w różnych branżach – podsumowuje ekspert.

Zobacz także: Od 1 lipca duża część pracowników otrzyma większe wynagrodzenie. Jakie wchodzą zmiany?
Jak bardzo opłaca się być w związku zawodowym?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA