REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
zatrudnienie ukraińca ukraińców obywatela ukrainy 2024 pytania i odpowiedzi
Zatrudnienie Ukraińca 2024 - pytania i odpowiedzi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy 2024

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.

REKLAMA

Autopromocja

Na podstawie jakiego dokumentu (legalizującego pracę) można zatrudnić obywatela Ukrainy?

Od wybuchu wojny, czyli od lutego 2022 r., obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce mogą pracować na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Nie ma tu znaczenia, czy obywatel Ukrainy przyjechał do Polski przed 24 lutego 2022 r. czy po tej dacie.

Nadal pracę obywateli Ukrainy legalizują również zezwolenie na pracę oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. W przypadku tych dokumentów obywatele Ukrainy muszą legitymować się odpowiednim tytułem pobytowym: wizą, zezwoleniem na pobyt czasowy, pobytem w ramach ruchu bezwizowego.

Czy obywatel Ukrainy, który ma nadany PESEL ze statusem UKR może pracować w Polsce na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub na zezwoleniu na pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie. Obywatele Ukrainy, którzy mają status UKR mogą pracować jedynie na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

Do kiedy obywatel Ukrainy może pracować na powiadomieniu?

Powiadomienie nie ma określonego terminu, w którym cudzoziemiec może na nim pracować. Pracodawca określa jedynie początkową datę zatrudnienia. O ile nie następują okoliczności, które wymagają wysłania kolejnego powiadomienia, w świetle obecnych przepisów cudzoziemiec może pracować na nim bez ograniczeń czasowych.

Polecamy: Zatrudnianie cudzoziemców

Jakie okoliczności, zmiany w warunkach zatrudnienia, wymagają wysłania kolejnego powiadomienia?

Zgodnie z przepisami, podmiot powierzający wykonywanie pracy składa ponownie powiadomienie w terminie 7 dni od wystąpienia następujących okoliczności:

  1. zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy lub
  2. zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lub
  3. zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub
  4. obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.

Czy na powiadomieniu o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy mogą pracować wyłącznie obywatele Ukrainy?

Co do zasady na powiadomieniu mogą pracować wyłącznie obywatele Ukrainy. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek, ponieważ przepisy ustawy specjalnej stanowią, że ilekroć w ustawie jest mowa o obywatelu Ukrainy, rozumie się przez to także nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego:

  1. małżonka obywatela Ukrainy,
  2. małoletnie dziecko obywatela Ukrainy,
  3. małoletnie dziecko małżonka obywatela Ukrainy

- o ile przybyli oni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i nie są obywatelami polskimi ani obywatelami innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich Unii Europejskiej.

Tak więc, jeżeli np. obywatel Gruzji jest mężem Ukrainki i w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie przyjechał do Polski, może być również zatrudniony na powiadomieniu.

Czy ustawa specjalna wydłuża ważność dokumentów pobytowych obywateli Ukrainy?

Tak. Zarówno okres ważności wiz, jak i zezwoleń na pobyt czasowy oraz kart pobytu, które straciły ważność po 23 lutego 2022 r. ulega przedłużeniu z mocy prawa do 30 września 2025 r. Wiza w okresie przedłużenia okresu ważności nie uprawnia do przekraczania granicy. Podobnie karta pobytu w okresie, na jaki uległ przedłużeniu okres jej ważności nie uprawnia do przekraczania granicy.

Również pobyt w ramach ruchu bezwizowego, który zakończył się po 23 lutego 2022 r. uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r.

Pełna lista wydłużonych pobytów obywateli Ukrainy znajduje się w art. 42 ustawy specjalnej.

Czy ustawa specjalna wydłuża ważność dokumentów legalizujących pracę obywateli Ukrainy – zezwoleń na pracę, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Nie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

REKLAMA

Bon senioralny - nowe usługi wsparcia dla rodzin w opiece nad seniorami

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o bonie senioralnym. Projektowana ustawa zawiera propozycję wsparcia dla osób, które nie kwalifikują się, ze względu na dochody gospodarstwa domowego, do skorzystania z usług opiekuńczych realizowanych w ramach pomocy społecznej.

Szef po polsku: super kontroler izolujący się w gabinecie czy brat łata wdrażający wolę ogółu. 16 października – Dzień Szefa

Dziś, 16 października, obchodzimy Dzień Szefa. Jest to idealna okazja, by zastanowić się jakich szefów możemy spotkać na naszej drodze i jakimi chcielibyśmy być. Nie każdy bowiem jest urodzonym przywódcą.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

REKLAMA

Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

REKLAMA