REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienia od pracy, Niezdolność do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Na początku września br. zorganizowaliśmy dla pracowników szkolenie w siedzibie naszej firmy. Zapewniliśmy pracownikom wyżywienie, materiały dydaktyczne, a na zakończenie słodkie upominki, których koszt na 1 pracownika wyniósł 50 zł. Nasza pracownica, która brała udział w tym szkoleniu, jest obecnie w ciąży i przedłożyła nam zwolnienie lekarskie od 28 listopada do 23 grudnia br. Pracownica ta jest wynagradzana stawką 20 zł/godzinę. Czy koszt takiego szkolenia i wartość słodkich upominków należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku?

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Rośnie liczba tracących pracę w ramach zwolnień grupowych

Do końca października w województwie śląskim w ramach zwolnień grupowych pracę straciło prawie o połowę więcej osób niż w całym zeszłym roku. Rekordowy był październik, kiedy działające w regionie firmy zwolniły w ten sposób prawie tysiąc osób.

Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?

Po trwającej ponad 2 miesiące chorobie pracownika skierowaliśmy go na badania kontrolne. Zaświadczenie, które uzyskał od lekarza medycyny pracy, wskazuje, że badania lekarskie są ważne do 14 grudnia 2011 r. Pracownik posiada jednak zaświadczenie z wcześniej wykonanych badań okresowych z datą ważności do 20 lutego 2012 r. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani skierować pracownika na kolejne badania w terminie określonym w zaświadczeniu z badań kontrolnych? Czy badania kontrolne potwierdzają jedynie fakt, że pracownik może w dalszym ciągu wykonywać pracę na danym stanowisku, a wiąże nas termin kolejnego badania określony w zaświadczeniu z badań okresowych?

Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Jedna z naszych pracownic przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 kwietnia do 20 listopada br. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, ponieważ zaświadczenia ZUS ZLA nie były opatrzone kodem literowym B. Mąż pracownicy 21 listopada br. przedstawił zaświadczenie ze szpitala, że 20 listopada br. urodziła ona dziecko. Czy powinniśmy teraz wyrównać zasiłek za okres wsteczny? Jeśli tak, to za jaki okres i na jakich zasadach?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?

Kto może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Z dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ może skorzystać osoba niepracująca, która nie może lub nie chce zarejestrować się jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy i która nie posiada żadnego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Z takiej możliwości może również skorzystać pracownik na urlopie bezpłatnym.

Dzień wolny za udział pracownika w rozprawie sądowej jako świadek

Czy pracownicy, którzy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy, mają w związku z tym prawo do dnia wolnego płatnego przez pracodawcę, czy też dzień ten jest dniem nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej?

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Wynagrodzenie pracownicy w ciąży za zwolnienie od pracy na część dnia

Nasza pracownica jest w ciąży, na potwierdzenie czego przedłożyła nam zaświadczenie lekarskie. Na początku listopada br. pracownica w godzinach pracy była na badaniach lekarskich w związku z ciążą. Jak obliczyć przysługujące jej wynagrodzenie za ten czas, jeżeli była nieobecna tylko przez część dnia?

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br.

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?

Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?

Przejście z renty na emeryturę

Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renciście z urzędu jest przyznawana emerytura. Jeśli jednak zgłosi on wniosek o przyznanie emerytury do końca miesiąca, w którym osiągnie wiek emerytalny, zachowa prawo do renty. Wtedy może wybrać, które świadczenie chce pobierać.

Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia

Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku?

Zasady udzielania dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem

Poza urlopem macierzyńskim, ojcowskim i wychowawczym, pracownicy-rodzice mają jeszcze wiele innych uprawnień. Jednym z nich jest zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Nieobecność pracownicy w pracy i brak zwolnienia lekarskiego

Wynagrodzenie za czas przeprowadzania ponownych badań profilaktycznych pracownika

Jeden z naszych pracowników po przeprowadzeniu badań okresowych otrzymał zaświadczenie, w którym lekarz nie dopuścił go do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik nie zgodził się z treścią zaświadczenia i wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Termin badania został już wyznaczony, ale pracownik musi na nie dojechać do innego miasta. Jakie wynagrodzenie przysługuje mu za ten dzień?

Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej

Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie?

Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Wypowiedzenie umowy o pracę związkowcowi niezdolnemu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Pracownik, który jest członkiem związku zawodowego, otrzymał od lekarza medycyny pracy oświadczenie o niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innego stanowiska pracy. Obecnie liczba członków związku zawodowego wynosi 61 członków i uprawnia związek do objęcia ochroną przed zwolnieniem dodatkowo innych członków organizacji związkowej. Czy jeśli pracownik otrzyma taką ochronę, będzie można go zwolnić? Czy w takiej sytuacji jest należna odprawa, jeżeli powód wypowiedzenia nie leży po stronie pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie a udział pracownika w zajęciach i egzaminach

Pracownik we wrześniu br. przedstawił nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Zwolnienie jest opatrzone kodem 2 (chory może chodzić) Dowiedzieliśmy się, że okres zwolnienia pracownik wykorzystuje na przygotowanie się do egzaminów, udział w zajęciach oraz zdawanie egzaminów. Czy można to uznać za niezgodne z celem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienia od pracy - nowelizacja rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Prawo do zasiłków i ich wysokość a urlop wypoczynkowy

Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, świadczenie urlopowe lub kwoty dopłat do wypoczynku pracownika należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? W jaki sposób należy uzupełniać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie za urlop? Czy choroba lub inna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy skutkuje tym, że planowany urlop się nie rozpoczyna, a rozpoczęty ulega przerwaniu? Te i podobne pytania powodują wiele praktycznych wątpliwości i problemów.

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Choroba pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego

Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 13 do 22 lipca. Wcześniej wnioskował również o urlop bezpłatny od 25 lipca do 12 sierpnia i otrzymał od pracodawcy zgodę na ten urlop. Następnie do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika od 13 do 26 lipca. W związku z tym jego urlop wypoczynkowy został przesunięty na późniejszy termin. Czy ta sama zasada dotyczy urlopu bezpłatnego? Co zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie pokrywa się z urlopem bezpłatnym? Czy należy wypłacić wynagrodzenie za całe zwolnienie lekarskie czy tylko za dni do urlopu bezpłatnego?

Pracownik decyduje o terminie udzielenia urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory, ale nie miał prawa do zasiłku

Nadużywanie prawa do zwolnień lekarskich przez pracowników

Nadużywanie przez pracowników prawa do zwolnień lekarskich uderza przede wszystkim w pracodawców. Jest to patologia, na którą zwracają uwagę Pracodawcy RP.

Wyrównanie zasiłku chorobowego

Osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 7 marca do 31 maja 2011 r. Dopiero 19 lipca br. wystąpiła do nas o wyrównanie wypłaconego zasiłku chorobowego do 100% twierdząc, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy zlecenia. Nie mieliśmy do tej pory żadnej informacji o zdarzeniu przy wykonywaniu zlecenia, które spowodowało niezdolność do pracy i nie wynikało to również ze zwolnienia lekarskiego. Czy powinniśmy wyrównać zleceniobiorcy zasiłek za taki okres wstecz?

Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2009 r. pracowała w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 czerwca 2011 r. zwiększono jej wymiar zatrudnienia do 3/4 etatu. Od 7 sierpnia br. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy przy ustalaniu podstawy świadczeń chorobowych powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie, które pracownica osiągała z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, czy uwzględnić również wynagrodzenia osiągnięte na 1/2 etatu?

Świadczenia chorobowe dla pracownika za czas pobytu w szpitalu

Pracownik za czas pobytu w szpitalu otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru m.in., gdy choroba przypada w okresie ciąży.

ZUS skontrował zwolnienia lekarskie i wstrzymał wypłatę świadczeń chorobowych

W pierwszej połowie roku, po kontroli zwolnień lekarskich, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę blisko 75,5 mln złotych.

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności pracowników

Dzisiaj, 1 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych.

Udzielanie pracownikom urlopów okolicznościowych

Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik jest zobowiązany do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – wkrótce nowelizacja rozporządzenia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Zasady nabywania prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony nabywa zasiłek chorobowy po upływie okresu wyczekiwania, tj. 30 lub 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu tego zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Kiedy można zwolnić pracownika z powodu choroby

Długotrwała lub powtarzająca się nieobecność pracownika, która dezorganizuje pracę w zakładzie, wiąże się z licznymi utrudnieniami dla pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca często decyduje się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Choroba pracownika w trakcie urlopu

Czasowa niezdolność do pracy powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku za czas niezdolności do pracy podczas urlopu pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a za czas urlopu – wynagrodzenie urlopowe.

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

REKLAMA