reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Pracownica będzie mogła uzyskać rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy. Najpóźniej na 30 dni przed wyczerpaniem okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo przedłożyć w ZUS dokumentację wymaganą do przyznania jej tego świadczenia, tj. wniosek o rentę, protokół powypadkowy, świadectwo pracy oraz zaświadczenie na formularzu ZUS Rp-7. Z podjęciem takich działań nie należy czekać na wniosek pracownicy, ale trzeba uzyskać jej zgodę.

UZASADNIENIE

Osoba, która stała się niezdolna do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, może uzyskać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Pierwszym z nich jest zasiłek chorobowy, który przysługuje bez okresu wyczekiwania od pierwszego dnia niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni.

Jeśli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego osoba ubezpieczona nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze jej leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie przez nią zdolności do pracy, może ona uzyskać świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego. Wypłacane jest ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Stan zdrowia uzasadniający przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a w szczególności fakt dalszego istnienia niezdolności do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, możliwość odzyskania zdolności do pracy wskutek dalszego leczenia lub rehabilitacji leczniczej, a także przewidywany okres niezbędny do jej przywrócenia stwierdza lekarz orzecznik ZUS. Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne może wnieść od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS sprzeciw do właściwej komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Osoba, która stała się niezdolna do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, może również ubiegać się o rentę z ubezpieczenia wypadkowego. Może to zrobić po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego lub przed jego uzyskaniem. W tym drugim przypadku lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS może orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli pracownik spełnia warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama