Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby
REKLAMA
Oświadczenie pracownika o pobycie w szpitalu jest niewystarczające do wypłaty świadczenia, tak samo jak zaświadczenie o przyjęciu do szpitala. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o okresie swojej nieobecności w pracy, a także o jej przyczynach, gdy są one mu wiadome albo możliwe do przewidzenia. Jeżeli zaistniała przyczyna uniemożliwia stawienie się pracownika w pracy, musi on niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o jej zaistnieniu i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. W sytuacji, gdy przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik może dokonać:
- osobiście lub przez inną osobę,
- telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo
- drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
Dowód, który należy przedłożyć w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy, zależy od przyczyn nieobecności. Przykładowo są nimi:
- zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby,
- oświadczenie pracownika – w razie konieczności sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
- imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane np. przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, sąd, prokuraturę czy policję (§ 3 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).
Niedotrzymanie terminu, w którym pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, można usprawiedliwić jedynie szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie tego obowiązku. Taką okolicznością może być zdarzenie losowe czy obłożna choroba pracownika, który nie może poinformować o nieobecności za pośrednictwem innych domowników.
Ustna informacja o pobycie w szpitalu jest wystarczająca do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, ale nie uprawnia pracodawcy do wypłaty świadczeń chorobowych. Aby udokumentować prawo do świadczenia chorobowego, pracownik powinien przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy i pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, wystawione na druku ZUS ZLA nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu dłużej niż 14 dni, powinien zwrócić się do lekarza o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA po upływie każdych kolejnych 14 dni w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.
WAŻNE!
W razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu zwolnienie lekarskie może być wystawione przed dniem wypisu ze szpitala w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.
Płatnik składek ma obowiązek wypłacić zasiłek chorobowy w terminie 30 dni od złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Termin ten biegnie od dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, a nie od dnia ustnego poinformowania pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności pracownika.
Ponadto przepisy nakładają na pracownika obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, aby nie było konsekwencji w postaci obniżenia wysokości zasiłku za okres choroby.
Podstawa prawna
- § 4 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
- § 2 ust. 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
- art. 53, art. 62 ust. 1 § 1, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat