REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy na podstawie ustnego zawiadomienia o pobycie w szpitalu można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby

Joanna Grzelińska-Darłak

REKLAMA

Pracownik zachorował i ustnie przekazał informację, że przebywa w szpitalu. Jego pobyt w szpitalu rozpoczął się 20 maja br. i twa nieprzerwanie do chwili obecnej. Czy na podstawie ustnej informacji pracownika o pobycie w szpitalu możemy wypłacić mu świadczenie za okres choroby?

Oświadczenie pracownika o pobycie w szpitalu jest niewystarczające do wypłaty świadczenia, tak samo jak zaświadczenie o przyjęciu do szpitala. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o okresie swojej nieobecności w pracy, a także o jej przyczynach, gdy są one mu wiadome albo możliwe do przewidzenia. Jeżeli zaistniała przyczyna uniemożliwia stawienie się pracownika w pracy, musi on niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o jej zaistnieniu i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. W sytuacji, gdy przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik może dokonać:

  • osobiście lub przez inną osobę,
  • telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo
  • drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.

Dowód, który należy przedłożyć w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy, zależy od przyczyn nieobecności. Przykładowo są nimi:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • oświadczenie pracownika – w razie konieczności sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
  • imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane np. przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, sąd, prokuraturę czy policję (§ 3 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).

Niedotrzymanie terminu, w którym pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, można usprawiedliwić jedynie szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie tego obowiązku. Taką okolicznością może być zdarzenie losowe czy obłożna choroba pracownika, który nie może poinformować o nieobecności za pośrednictwem innych domowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustna informacja o pobycie w szpitalu jest wystarczająca do usprawiedliwienia nieobecności w pracy, ale nie uprawnia pracodawcy do wypłaty świadczeń chorobowych. Aby udokumentować prawo do świadczenia chorobowego, pracownik powinien przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres niezdolności do pracy i pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, wystawione na druku ZUS ZLA nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu dłużej niż 14 dni, powinien zwrócić się do lekarza o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA po upływie każdych kolejnych 14 dni w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.

WAŻNE!

W razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu zwolnienie lekarskie może być wystawione przed dniem wypisu ze szpitala w celu umożliwienia wypłaty świadczenia za czas choroby.

Płatnik składek ma obowiązek wypłacić zasiłek chorobowy w terminie 30 dni od złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Termin ten biegnie od dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, a nie od dnia ustnego poinformowania pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności pracownika.

Ponadto przepisy nakładają na pracownika obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, aby nie było konsekwencji w postaci obniżenia wysokości zasiłku za okres choroby.

Podstawa prawna

  • § 4 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • § 2 ust. 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 53, art. 62 ust. 1 § 1, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA