Kategorie

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadającej w październiku należy ustalić na nowo, ponieważ przerwa, jaka wystąpiła między niezdolnościami do pracy (tj. w czerwcu i w październiku), wynosi pełne 3 miesiące kalendarzowe. Nowa podstawa wymiaru świadczenia powinna zostać ustalona z okresu od października 2010 r. do września 2011 r. Wynagrodzenie za czerwiec 2011 r. należy po uzupełnieniu uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Reklama

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego (a także pozostałych świadczeń chorobowych: wynagrodzenia chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej (przed upływem 12 miesięcy), podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie, o którym mowa, to uśredniony przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (tj. standardowo 13,71%). Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków, zarówno tego samego, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

W przedstawionej sytuacji przerwa między okresami niezdolności do pracy wyniosła 3 pełne miesiące kalendarzowe (tj. lipiec, sierpień i wrzesień), a zatem podstawę wymiaru zasiłku należnego za okres niezdolności do pracy przypadający w październiku trzeba ustalić na nowo, z okresu 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie, czyli od października 2010 r. do września 2011 r.

Jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

 • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
 • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Do okresów nieprzepracowanych, w następstwie których wynagrodzenie podlega uzupełnieniu, należą m.in. okresy:

 • niezdolności do pracy i pobierania z tego tytułu świadczeń chorobowych,
 • urlopów bezpłatnych.
Reklama

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku okres urlopu wypoczynkowego jest traktowany na równi z okresem świadczenia pracy, a wynagrodzenie urlopowe na równi z wynagrodzeniem za pracę. W czerwcu pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym przez ponad połowę miesiąca (24 dni), a przez pozostałą część miesiąca (6 dni) był niezdolny do pracy. Okres urlopu należy potraktować na równi z okresem świadczenia pracy. Czerwiec jest zatem miesiącem, w którym pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy i dlatego miesiąc ten należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, po uzupełnieniu.

Uzupełnienie wynagrodzenia polega na ustaleniu, jakie wynagrodzenie pracownik uzyskałby, gdyby przepracował pełny miesiąc. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pomijamy wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

Odmienna zasada obowiązuje w sytuacji, gdy pracownik w każdym z miesięcy, z których wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku z przyczyn usprawiedliwionych, przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Wówczas uzupełniamy wynagrodzenie za wszystkie miesiące. Wynagrodzenie podlega uzupełnieniu wyłącznie w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych.

WAŻNE!

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku nie należy uzupełniać wynagrodzenia, które uległo zmniejszeniu z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Państwa pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, zatem uzupełnienie wynagrodzenia za czerwiec br. będzie polegało na przyjęciu wynagrodzenia miesięcznego określonego w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy (art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Przyjmując kwotę wynagrodzenia z umowy o pracę ustalamy, jakie wynagrodzenie pracownik otrzymałby, gdyby przepracował pełny miesiąc. Do celów zasiłkowych stałym wynagrodzeniem jest zarówno wynagrodzenie określone w umowie o pracę w stałej stawce miesięcznej, jak też wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Wynagrodzenie za czerwiec przyjmowane do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego wynosi 2286,69 zł, co wynika z obliczenia: 2650 zł - (2650 zł x 13,71%) = 2286,68 zł.


PRZYKŁAD

Pracownik, który jest zatrudniony w firmie od początku stycznia br., stał się niezdolny do pracy z powodu choroby we wrześniu. Podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, tj. od stycznia do sierpnia br., w tym również wynagrodzenie za maj br.

W okresie od 1 do 17 maja pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, a następnie od 18 do 31 maja (14 dni) chorował, uzyskując prawo do wynagrodzenia chorobowego. Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3000 zł. Za maj pracownik otrzymał:

● wynagrodzenie za okres urlopu od 1 do 17 maja: 1600 zł, tj. 3000 zł : 30 = 100 zł, 100 zł x 14 dni niezdolności do pracy = 1400 zł, 3000 zł – 1400 zł = 1600 zł,

● wynagrodzenie chorobowe za 14 dni niezdolności do pracy: 966,45 zł.

Wynika to z następujących obliczeń:

● 3000 zł – (3000 zł x 13,71%) = 2588,70 zł,

● 2588,70 zł : 30 dni = 86,29 zł – stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego 100%,

● 86,29 zł x 80% = 69,03 zł – stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego 80%,

● 69,03 zł x 14 dni niezdolności do pracy = 966,45 zł – za 14 dni niezdolności do pracy w maju.

W maju pracownik przebywał na urlopie przez 17 dni (w tym 11 dni roboczych, czyli ponad połowę miesiąca roboczego), natomiast przez pozostałe 14 dni miesiąca (w tym 10 dni roboczych) chorował. Dlatego w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego we wrześniu należy uwzględnić wynagrodzenie za maj, po uprzednim uzupełnieniu, przyjmując kwotę z umowy o pracę, jaka obowiązywała pracownika w maju. Uzupełnione wynagrodzenie za maj wyniesie 2588,70 zł, co wynika z powyższych wyliczeń.

Podstawa prawna

 • art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 37 ust. 2 pkt 1, art. 38 ust. 2, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?