reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia chorobowe dla pracownika za czas pobytu w szpitalu

Świadczenia chorobowe dla pracownika za czas pobytu w szpitalu

Pracownik za czas pobytu w szpitalu otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru m.in., gdy choroba przypada w okresie ciąży.

Za czas choroby przepisy prawa pracy przewidują wypłatę wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, których wysokość uzależniona jest nie tylko od zarobków pracownika, ale także od uregulowań wewnątrzzakładowych oraz od tego, czy w okresie niezdolności do pracy pracownik przebywa w szpitalu. W razie gdy pracownik zostanie skierowany do szpitala w okresie pobierania zasiłku chorobowego, jego podstawa wymiaru co do zasady jest ograniczona do 70%, jednak w niektórych przypadkach będzie ona wynosiła 80% lub 100%. Inaczej przedstawia się sprawa wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenie chorobowe

Wynagrodzenie chorobowe, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jest wypłacane przez pracodawców przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem pracownika w związku z chorobą zakaźną. Jednak w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe wypłaca się przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy. Wypłata wynagrodzenia przez krótszy 14-dniowy okres dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Kiedy można zwolnić pracownika z powodu choroby >>

Przykład

W styczniu 2011 r. Janina P. ukończyła 50 lat. W okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie chorobowe przysługiwało jej za pierwsze 33 dni, a zasiłek chorobowy od 34. dnia. Dopiero w 2012 r. w razie choroby pracownicy pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie chorobowe tylko przez 14 dni.

Zasadniczo wynagrodzenie chorobowe wypłaca się w wysokości 80% wynagrodzenia, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe przewidują za czas niezdolności wyższe wynagrodzenie, np. 90% lub 100%.

Pełne wynagrodzenie za czas choroby otrzymają pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, kobiety chorujące w czasie ciąży oraz pracownicy poddający się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

W powyższych sytuacjach hospitalizacja pracownika, w okresie gdy ma on prawo do wynagrodzenia chorobowego, nie będzie powodowała zmniejszenia tego wynagrodzenia tak jak w przypadku zasiłku chorobowego.

Przykład

W przepisach wewnątrzzakładowych przewidziano wypłatę wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przez okres 33 dni dla wszystkich pracowników, bez względu na wiek. Kazimierz J. (54 lata) zachorował 5 lutego, natomiast 10 lutego został skierowany do szpitala, w którym przebywał do 31 marca. Od 1 kwietnia do 30 kwietnia otrzymał dalsze zwolnienie poszpitalne, ale w tym czasie już przebywał w domu. Za okres od 5 lutego do 9 marca (33 dni) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości 100% podstawy wymiaru, a od 10 marca do 31 marca zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast za okres niezdolności do pracy od 1 kwietnia do 30 kwietnia pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama