Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia chorobowe dla pracownika za czas pobytu w szpitalu

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Pracownik za czas pobytu w szpitalu otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru m.in., gdy choroba przypada w okresie ciąży.

Za czas choroby przepisy prawa pracy przewidują wypłatę wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, których wysokość uzależniona jest nie tylko od zarobków pracownika, ale także od uregulowań wewnątrzzakładowych oraz od tego, czy w okresie niezdolności do pracy pracownik przebywa w szpitalu. W razie gdy pracownik zostanie skierowany do szpitala w okresie pobierania zasiłku chorobowego, jego podstawa wymiaru co do zasady jest ograniczona do 70%, jednak w niektórych przypadkach będzie ona wynosiła 80% lub 100%. Inaczej przedstawia się sprawa wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenie chorobowe

Wynagrodzenie chorobowe, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jest wypłacane przez pracodawców przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem pracownika w związku z chorobą zakaźną. Jednak w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe wypłaca się przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy. Wypłata wynagrodzenia przez krótszy 14-dniowy okres dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Kiedy można zwolnić pracownika z powodu choroby >>

Przykład

W styczniu 2011 r. Janina P. ukończyła 50 lat. W okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie chorobowe przysługiwało jej za pierwsze 33 dni, a zasiłek chorobowy od 34. dnia. Dopiero w 2012 r. w razie choroby pracownicy pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie chorobowe tylko przez 14 dni.

Zasadniczo wynagrodzenie chorobowe wypłaca się w wysokości 80% wynagrodzenia, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe przewidują za czas niezdolności wyższe wynagrodzenie, np. 90% lub 100%.

Pełne wynagrodzenie za czas choroby otrzymają pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, kobiety chorujące w czasie ciąży oraz pracownicy poddający się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

W powyższych sytuacjach hospitalizacja pracownika, w okresie gdy ma on prawo do wynagrodzenia chorobowego, nie będzie powodowała zmniejszenia tego wynagrodzenia tak jak w przypadku zasiłku chorobowego.

Przykład

W przepisach wewnątrzzakładowych przewidziano wypłatę wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przez okres 33 dni dla wszystkich pracowników, bez względu na wiek. Kazimierz J. (54 lata) zachorował 5 lutego, natomiast 10 lutego został skierowany do szpitala, w którym przebywał do 31 marca. Od 1 kwietnia do 30 kwietnia otrzymał dalsze zwolnienie poszpitalne, ale w tym czasie już przebywał w domu. Za okres od 5 lutego do 9 marca (33 dni) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości 100% podstawy wymiaru, a od 10 marca do 31 marca zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast za okres niezdolności do pracy od 1 kwietnia do 30 kwietnia pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.


Zasiłek chorobowy

Kwota zasiłku jest jednak zróżnicowana w zależności od wieku pracownika. Od 1 stycznia 2011 r. w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat i mają prawo do 14-dniowego wynagrodzenia, zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy wynosi 80% podstawy wymiaru. Od 34. dnia niezdolności do pracy za czas pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy dla wszystkich pracowników ustalony został w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Przykład

Andrzej J. (56 lat) uległ wypadkowi komunikacyjnemu 4 maja, w tym dniu także trafił do szpitala, w którym przebywał do 31 lipca. Pracownik ten chorował już w marcu 2011 r. przez 12 dni, za które otrzymał wynagrodzenie. A zatem za okres od 4 do 5 maja pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru, a od 6 maja ma on już prawo do zasiłku chorobowego, który do 24 maja będzie wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru (tj. od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy). Natomiast od 25 maja zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru za czas pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy:

 • przypada w okresie ciąży,
 • powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
 • powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 • powstała na skutek wypadku przy pracy.

W przypadku gdy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% wymiaru, to także za okres pobytu w szpitalu będzie miał prawo do 100% podstawy wymiaru tego zasiłku.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w razie choroby pracownika >>

Przykład

Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy 14 czerwca, w tym też dniu trafił do szpitala, w którym przebywał do 31 lipca. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Pracownik za pierwsze 33 dni nieobecności otrzyma wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru, a od 34. dnia należy mu wypłacać zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu również w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Zasady obliczania zasiłku

Aby obliczyć zasiłek za czas pobytu w szpitalu, należy:

 • najpierw ustalić wynagrodzenie pracownika za okres 12 miesięcy według zasad określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r.,
 • tak ustalone wynagrodzenie pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne, które finansowane są przez pracownika,
 • ustalić podstawę wymiaru, czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie (wynagrodzenie pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne należy podzielić przez liczbę uwzględnianych w wyliczeniach miesięcy),
 • następnie z podstawy wymiaru wyliczyć odpowiedni procent (70%, 80% lub 100%),
 • dalej wyliczyć stawkę wynagrodzenia lub zasiłku za 1 dzień choroby, dzieląc pomniejszoną o odpowiedni procent podstawę wymiaru przez 30 dni,
 • na końcu zaś ustalić kwotę wynagrodzenia lub zasiłku, mnożąc stawkę dzienną przez liczbę dni niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły
  Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.
  Barometr Ofert Pracy spadł o 5 pkt.
  Barometr Ofert Pracy spadł do 413,5 pkt. w kwietniu z 418,5 pkt. w marcu br. Napięcie geopolityczne, a także inflacja negatywnie wpłyną na zapotrzebowanie na pracę.
  Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy
  Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.
  Zmiany w ścieżce awansu zawodowego nauczycieli
  Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakłada likwidację stopni nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po czterech latach pracy w szkole nauczyciel będzie mógł zdać egzamin na nauczyciela mianowanego. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2022 r.
  Do kogo właściwie mówisz?
  Z punktu widzenia sukcesu opowieści bardzo ważne jest to, aby dopasować ją do publiczności. Historia, która przypadnie do gustu grupie dwudziestoparolatków po kilku piwach, niekoniecznie spodoba się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, klientowi podczas spotkania biznesowego czy twoim ultrakonserwatywnym teściom. Od czego zatem zacząć?
  Google pomoże zdobyć kompetencje cyfrowe młodym ludziom
  „Umiejętności Jutra” czy „Kompetencje Jutra” to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzini będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.
  2022: zmiany w wynagrodzeniach i modyfikacje Polskiego Ładu
  Polski Ład nadal podlega zmianom — w lipcu 2022 pojawią się nowe. Jakie będą zmiany w wynagrodzeniach od lipca 2022?
  Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość
  Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.
  Prawa pracowników firm objętych sankcjami
  Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.
  Efektywność pracowników wzrosła po pandemii
  Przed wprowadzeniem innowacji należy dobrze zastanowić się, które z nich będą najkorzystniejsze dla naszej firmy – mówiła Erin Meyer, profesor w INSEAD, międzynarodowej szkole biznesu, podczas kongresu Impact’22, który odbył się w dniach 11-12 maja w Poznaniu.
  Kij, czy marchewka? Prawne możliwości zmniejszania poziomu nieplanowanych absencji
  Kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynikało, że tylko jeden na pięć powodów nieplanowanej nieobecności pracownika to choroba. Pozostałe cztery to sprawy rodzinne, stres, powody osobiste i brak wyraźnej przyczyny. Można założyć, że mimo upływu czasu sytuacja w polskich zakładach pracy wygląda podobnie. Czy pracodawcy są w takim razie bezsilni?
  Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski
  Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych
  Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?
  Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa
  40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.
  Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji
  Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?
  Czy składki ZUS ulegają przedawnieniu?
  Co się stanie, jeśli składki ZUS nie zostaną opłacone w terminie lub należytej wysokości? Czy nastąpi ich przedawnienie?
  W 2023 roku płaca minimalna będzie waloryzowana dwukrotnie
  Rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego dotyczące wysokości płacy minimalnej dotyczą inflacji i rosnących oczekiwań społecznych związanych ze spadkiem wartości wynagrodzeń.
  Ustawa o dostępności produktów i usług - prace
  Trwają prace nad ustawą o dostępności niektórych produktów i usług, wdrażającą w Polsce unijną dyrektywę o dostępności (EAA).
  Przyznanie farmaceutom ochrony prawnej podczas pracy w aptece?
  W środowej debacie kluby poparły projekt nowelizacji ustawy przewidujący, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
  FOMO w IT
  Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.
  Diety w podróży służbowej dla pracowników służbowych – wzrośnie stawka
  Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej. Jakie będą zmiany?
  Praca zdalna - planowane regulacje
  Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.
  Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?
  Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?
  W jakiej formie ma być przekazana informacja dla pracowników o sposobie naliczania premii
  Prowadzimy stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownicy otrzymują nagrody kwartalne (jeśli kwartał zakończył się pozytywnym wynikiem finansowym), które są oddzielne wypłacane pracownikom - są w pełni oskładkowane i opodatkowane. Zapis o nich widnieje w regulaminie wynagrodzeń. Z drugiej strony: kwoty nagród i to, czy otrzymają je wszyscy pracownicy (z administracji, sprzedawcy i pozostali) jest kwestią decyzji kierownika jednostki. Kierownik zmienił zasady udzielenia tych nagród: dla administracji bez zmian, natomiast dla pozostałych pracowników zmienił je na nagrody comiesięczne w kwotach uznaniowych - jeśli wyrobią normę powyżej jakiegoś wyniku (zazwyczaj jest to co miesiąc robiona lista pracowników). Kierownik zmieniając zasady dla pozostałej grupy pracowników zrobił to ustnie w ustaleniu z nimi. Czy Kierownik musi wydać oficjalną decyzję o sposobie ustalania i wypłacania nagrody comiesięcznej dla pozostały pracowników czy jednak może ona zostać na zasadach ustaleń ustnych?
  Kiedy należy utworzyć regulamin pracy?
  Utworzenie regulaminu pracy poprawia działanie firmy oraz pełni funkcję ochronną dla stron stosunku pracy. Kiedy jest wymagane?