REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba pracownika w trakcie urlopu

Joanna Pysiewicz-Jężak

REKLAMA

Czasowa niezdolność do pracy powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku za czas niezdolności do pracy podczas urlopu pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a za czas urlopu – wynagrodzenie urlopowe.

Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników i w związku z tym nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Świadczenie to wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi, korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Autopromocja

Przykład

Pracownikowi udzielono urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych (14 dni kalendarzowych). Przed rozpoczęciem urlopu pracodawca wypłacił świadczenie urlopowe. Pracownik w czasie urlopu stał się niezdolny do pracy i nie wykorzystał 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. W takiej sytuacji pracodawca może żądać zwrotu świadczenia urlopowego.

Jeżeli jednak pracodawca nie zdecyduje się na dochodzenie od pracownika zwrotu świadczenia, to jest zobowiązany od wypłaconej kwoty naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, gdyż nie będzie to świadczenie urlopowe w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wynagrodzenie chorobowe

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez okres 33 dni niezdolności do pracy przypadających łącznie w ciągu roku kalendarzowego (14 dni w przypadku 50-letniego pracownika). Wynagrodzenie przysługuje w wysokości 80% podstawowego wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Od 34. dnia choroby (od 15. dnia w przypadku 50-letniego pracownika) przysługuje zasiłek chorobowy finansowany ze środków ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy >>

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Regulacje dotyczące obliczania zasiłku chorobowego zawiera ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie urlopowe

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad wskazanych w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.


Przykłady

Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy od 16 do 27 maja 2011 r. 23 maja pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 27 maja. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie urlopowe za czas urlopu, a za dni niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3800 zł i dodatek stażowy w wysokości 20% wynagrodzenia podstawowego.

Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości, pracodawca nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń, a pracownik za czas urlopu wypoczynkowego powinien otrzymać wynagrodzenie przysługujące mu zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z umowy o pracę.

W celu obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik był chory. Pracownik stał się niezdolny do pracy w maju; do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego bierzemy pod uwagę średnią wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r.

W tym okresie wynagrodzenie pracownika utrzymywało się na stałym poziomie (3800 zł + 760 zł = 4560 zł). Przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy wynosi więc 4560 zł.

Kwotę 4560 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne:

4560 zł x 13,71 % = 625,18 zł,

4560 zł – 625,18 zł = 3934,82 zł.

Uzyskaną kwotę dzielimy przez 30, aby otrzymać wynagrodzenie za jeden dzień pracy: 3934,82 zł : 30 = 131,16 zł.

Otrzymaną kwotę (stawka dzienna) mnożymy przez liczbę dni choroby 131,16 zł x 5 = 655,80 zł, a następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez 80%, co daje 524,64 zł (kwota wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za 5 dni choroby).

***

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 2 do 18 maja 2011 r. 10 maja przesłał do pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 9 do 18 maja. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie prowizyjne: w kwietniu – 3400 zł, w marcu – 4200 zł, w lutym – 2950 zł.

Krok 1. Obliczanie wynagrodzenia urlopowego

Podstawę wymiaru (suma zmiennych składników wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających urlop) dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin urlopu.

W okresie 3 miesięcy poprzedzających urlop (od lutego do kwietnia) pracownik przepracował 504 godziny (160 godz. + 184 godz. + 160 godz.).

W ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystania urlopu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości: 3400 zł + 4200 zł + 2950 zł = 10 550 zł.

Następnie obliczamy stawkę za jedną godzinę pracy:

10 550 zł : 504 godz. = 20,93 zł/godz.

Pracownik powinien otrzymać 669,76 zł wynagrodzenia urlopowego (20,93 zł x 32 godz. = 669,76 zł).

Krok 2. Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, będące podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r., wyniosło 3588 zł.

Kwotę 3588 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne:

3588 zł x 13,71% = 491,91 zł,

3588 zł – 491,91 zł = 3096,09 zł.

Następnie ustalamy wynagrodzenie za jeden dzień pracy:

3096,09 zł x 80% : 30 = 82,56 zł.

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 825,60 zł (82,56 zł x 10 – liczba dni choroby = 825,60 zł).

Łącznie za czas nieobecności w pracy pracownik powinien otrzymać: 825,60 + 669,76 = 1495,36 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA