Kategorie

Choroba pracownika w trakcie urlopu

Joanna Pysiewicz-Jężak
Czasowa niezdolność do pracy powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku za czas niezdolności do pracy podczas urlopu pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a za czas urlopu – wynagrodzenie urlopowe.

Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników i w związku z tym nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Świadczenie to wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi, korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownikowi udzielono urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych (14 dni kalendarzowych). Przed rozpoczęciem urlopu pracodawca wypłacił świadczenie urlopowe. Pracownik w czasie urlopu stał się niezdolny do pracy i nie wykorzystał 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. W takiej sytuacji pracodawca może żądać zwrotu świadczenia urlopowego.

Jeżeli jednak pracodawca nie zdecyduje się na dochodzenie od pracownika zwrotu świadczenia, to jest zobowiązany od wypłaconej kwoty naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, gdyż nie będzie to świadczenie urlopowe w rozumieniu przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wynagrodzenie chorobowe

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez okres 33 dni niezdolności do pracy przypadających łącznie w ciągu roku kalendarzowego (14 dni w przypadku 50-letniego pracownika). Wynagrodzenie przysługuje w wysokości 80% podstawowego wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Od 34. dnia choroby (od 15. dnia w przypadku 50-letniego pracownika) przysługuje zasiłek chorobowy finansowany ze środków ZUS.

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy >>

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Regulacje dotyczące obliczania zasiłku chorobowego zawiera ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie urlopowe

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oblicza się według zasad wskazanych w rozporządzeniu MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Sposób obliczenia wynagrodzenia urlopowego uzależniony jest od tego, z jakich składników – stałych czy zmiennych – składa się wynagrodzenie pracownika.


Przykłady

Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy od 16 do 27 maja 2011 r. 23 maja pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 27 maja. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie urlopowe za czas urlopu, a za dni niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3800 zł i dodatek stażowy w wysokości 20% wynagrodzenia podstawowego.

Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości, pracodawca nie musi dokonywać dodatkowych obliczeń, a pracownik za czas urlopu wypoczynkowego powinien otrzymać wynagrodzenie przysługujące mu zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z umowy o pracę.

W celu obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik był chory. Pracownik stał się niezdolny do pracy w maju; do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego bierzemy pod uwagę średnią wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r.

W tym okresie wynagrodzenie pracownika utrzymywało się na stałym poziomie (3800 zł + 760 zł = 4560 zł). Przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy wynosi więc 4560 zł.

Kwotę 4560 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne:

4560 zł x 13,71 % = 625,18 zł,

4560 zł – 625,18 zł = 3934,82 zł.

Uzyskaną kwotę dzielimy przez 30, aby otrzymać wynagrodzenie za jeden dzień pracy: 3934,82 zł : 30 = 131,16 zł.

Otrzymaną kwotę (stawka dzienna) mnożymy przez liczbę dni choroby 131,16 zł x 5 = 655,80 zł, a następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez 80%, co daje 524,64 zł (kwota wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za 5 dni choroby).

***

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 2 do 18 maja 2011 r. 10 maja przesłał do pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 9 do 18 maja. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie prowizyjne: w kwietniu – 3400 zł, w marcu – 4200 zł, w lutym – 2950 zł.

Krok 1. Obliczanie wynagrodzenia urlopowego

Podstawę wymiaru (suma zmiennych składników wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających urlop) dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie wynagrodzenie za jedną godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin urlopu.

W okresie 3 miesięcy poprzedzających urlop (od lutego do kwietnia) pracownik przepracował 504 godziny (160 godz. + 184 godz. + 160 godz.).

W ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystania urlopu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości: 3400 zł + 4200 zł + 2950 zł = 10 550 zł.

Następnie obliczamy stawkę za jedną godzinę pracy:

10 550 zł : 504 godz. = 20,93 zł/godz.

Pracownik powinien otrzymać 669,76 zł wynagrodzenia urlopowego (20,93 zł x 32 godz. = 669,76 zł).

Krok 2. Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, będące podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. za okres od maja 2010 r. do kwietnia 2011 r., wyniosło 3588 zł.

Kwotę 3588 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne:

3588 zł x 13,71% = 491,91 zł,

3588 zł – 491,91 zł = 3096,09 zł.

Następnie ustalamy wynagrodzenie za jeden dzień pracy:

3096,09 zł x 80% : 30 = 82,56 zł.

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 825,60 zł (82,56 zł x 10 – liczba dni choroby = 825,60 zł).

Łącznie za czas nieobecności w pracy pracownik powinien otrzymać: 825,60 + 669,76 = 1495,36 zł.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.