Kategorie

Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Jakub Gorut
Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku?

Nie należy ustalać na nowo podstawy wymiaru świadczenia chorobowego dla Państwa pracownika, ponieważ przerwa między pierwszą a drugą niezdolnością do pracy wyniosła 2 pełne miesiące kalendarzowe, czyli czerwiec i lipiec. Aby ustalić na nowo podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przerwa powinna wynieść co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Nie ma znaczenia, że przerwa ta wyniosła 117 dni, ponieważ nie liczy się jej w dniach.

UZASADNIENIE

Reklama

Wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych przysługujących za nieprzerwane okresy niezdolności do pracy oblicza się z tej samej podstawy wymiaru, jaka została ustalona dla pierwszej niezdolności do pracy. Ta sama zasada odnosi się do sytuacji, gdy między okresami niezdolności do pracy wprawdzie wystąpiła przerwa, jednak była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dotyczy to zarówno świadczeń tego samego rodzaju, np. kolejno po sobie pobieranych zasiłków chorobowych, jak i świadczeń innego rodzaju, np. gdy po zasiłku chorobowym przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć na nowo, jeżeli między pierwszą a kolejną niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa co najmniej równa 3 pełnym miesiącom kalendarzowym. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy zatrudnionej osoby. Wówczas ponowne obliczanie podstawy wymiaru z nowego okresu jest obowiązkowe.

Reklama

Wątpliwości nasuwają się przy sformułowaniu art. 11 ust. 5 ustawy zasiłkowej, który stanowi, że „ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni”. Nie należy jednak mylić tych dwóch sformułowań, tzn. „miesiąca” z „miesiącem kalendarzowym”. Są to dwa różne pojęcia, które zostały użyte w różnym celu. Mianowicie art. 11 ust. 5 ustawy zasiłkowej używa pojęcia „miesiąc” przy ustaleniu prawa do zasiłku oraz obliczania podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego. Natomiast w art. 43 ustawy zasiłkowej wskazuje na sposób liczenia przerwy między niezdolnościami do pracy oraz to, że w takiej sytuacji należy przyjmować okres liczony w miesiącach kalendarzowych.

Zatem przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 5 ustawy zasiłkowej) każdy miesiąc traktujemy jako 30 dni niezależnie od tego, czy okres ten przypada na styczeń, luty, marzec czy kwiecień.


Natomiast przy obliczaniu przerwy przypadającej między niezdolnościami do pracy należy uwzględniać pełne miesiące kalendarzowe niezależnie od tego, ile mają dni. Istotne jest, aby niezdolność do pracy nie wystąpiła choćby w jednym dniu danego miesiąca.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy w okresach od 1 do 5 stycznia br., następnie od 30 kwietnia do 31 maja br. oraz od 2 do 10 września br. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru do obliczenia zasiłku za pierwszy okres choroby z 12 miesięcy poprzedzających okres niezdolności do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2010 r. Ponieważ między pierwszą a drugą niezdolnością do pracy upłynęły 2 miesiące kalendarzowe (luty i marzec), pracodawca nie ustalał na nowo podstawy wymiaru zasiłku dla drugiego okresu niezdolności do pracy. Błędem byłoby przyjęcie, że między tymi okresami choroby upłynęło 114 dni, następnie podzielenie ich przez 30 dni, co dałoby ponad 3 miesiące. Kolejny okres niezdolności do pracy przypadał po przerwie trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (czerwiec, lipiec i sierpień), a zatem pracodawca jest zobowiązany na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla trzeciej niezdolności do pracy przypadającej we wrześniu z nowego okresu, uwzględniając przychody uzyskane przez pracownika od września 2010 r. do sierpnia 2011 r.

Powyższy pogląd podzielił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 372/04, OSNP 2005/21/343), uznając, że: trzymiesięczny termin, o którym mowa w art. 43 ustawy zasiłkowej, obejmuje pełne miesiące kalendarzowe i do jego obliczania nie ma zastosowania art. 112 k.c. „Miesiąc” i „miesiąc kalendarzowy” to dwa różne określenia języka prawnego. Zgodnie z nakazem wykładni synonimicznej nie można dawać im znaczenia tożsamego. Wniosek stąd, że okres 3 miesięcy kalendarzowych przewidziany w art. 43 ustawy zasiłkowej, to okres obejmujący pełne kolejne nazwane miesiące, stanowiące trzy dwunaste części roku kalendarzowego.

Podstawa prawna

 • art. 11 ust. 5 i art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?