Kategorie

Wyrównanie zasiłku chorobowego

Joanna Grzelińska-Darłak
Osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 7 marca do 31 maja 2011 r. Dopiero 19 lipca br. wystąpiła do nas o wyrównanie wypłaconego zasiłku chorobowego do 100% twierdząc, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy zlecenia. Nie mieliśmy do tej pory żadnej informacji o zdarzeniu przy wykonywaniu zlecenia, które spowodowało niezdolność do pracy i nie wynikało to również ze zwolnienia lekarskiego. Czy powinniśmy wyrównać zleceniobiorcy zasiłek za taki okres wstecz?
Powinni Państwo wyrównać zleceniobiorcy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli uznają Państwo zdarzenie za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru, a z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Do wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego konieczne jest jednak uznanie zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu pracy.

Roszczenie o wypłatę bądź wyrównanie zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się z upływem 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek bądź jego wyrównanie. Jedynie w sytuacji, gdy niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. Natomiast w sytuacji, gdy niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika zasiłków – płatnika składek albo ZUS – roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się z upływem 3 lat (art. 67 ustawy zasiłkowej).

W przedstawionej sytuacji zleceniobiorca przedłożył zwolnienie lekarskie i uzyskał prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego za okres od 7 marca do 31 maja br. Wystąpił o jego wyrównanie 19 lipca 2011 r. wskazując, że niezdolność w ww. okresie była spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu zlecenia. Od ostatniego dnia okresu, za który przysługiwał zasiłek chorobowy, tj. od 31 maja br. do dnia zgłoszenia roszczenia, tj. do 19 lipca 2011 r. nie minęło jeszcze 6 miesięcy. W takim przypadku powinni Państwo zgłoszone roszczenie potraktować jednocześnie jako wniosek o uznanie zdarzenia, które spowodowało niezdolność do pracy, za wypadek przy wykonywaniu zlecenia.

Poinformowanie zleceniodawcy o wypadku powoduje konieczność wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia, czy był to wypadek przy pracy. W tym celu należy w szczególności:

 • zabezpieczyć miejsce wypadku w taki sposób, by można było odtworzyć jego okoliczności,
 • dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń oraz urządzeń ochronnych,
 • przesłuchać poszkodowanego (jeżeli jego stan zdrowia na to zezwala) i innych świadków,
 • zebrać inne niezbędne dowody dotyczące wypadku.

Reklama

Państwa zleceniobiorca nie zgłosił wcześniej zaistniałego zdarzenia jako wypadku przy wykonywaniu zlecenia. Jednak późniejsze zawiadomienie o zdarzeniu również powoduje konieczność wszczęcia przez zleceniodawcę odpowiednich procedur wyjaśniających przyczyny i okoliczności zdarzenia. W terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku zleceniodawca powinien sporządzić kartę wypadku. W razie stwierdzenia, że to zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy, konieczne będzie uzasadnienie i wskazanie dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia.

Jeżeli uznają Państwo zaistniałe zdarzenie za wypadek przy wykonywaniu zlecenia, należy wyrównać zasiłek chorobowy do 100% podstawy wymiaru. Jeżeli nie uznają Państwo tego zdarzenia za wypadek przy pracy, wówczas zleceniobiorca nie nabędzie prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i nie będzie mu przysługiwało wyrównanie zasiłku. W tej sytuacji zleceniobiorca będzie miał prawo odwołać się do sądu.

Należy uznać, że w tym przypadku zleceniobiorcy nie będą się należały odsetki od kwoty wyrównania zasiłku chorobowego. Odsetki należą się wówczas, gdy płatnik nie wypłaci zasiłku w terminie. W przedstawionej sytuacji zleceniobiorca otrzymał w terminie zasiłek chorobowy przysługujący z ogólnego stanu zdrowia, ponieważ nie wystąpił o ustalenie uprawnień do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Uczynił to dopiero 19 lipca br., a więc po zakończeniu okresu pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Brak informacji o wypadku przy wykonywaniu zlecenia i wniosku o wypłatę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nie były w tym przypadku zawinione przez zleceniodawcę i nie powodują po jego stronie obowiązku wypłaty odsetek.

Podstawa prawna

 • art. 64 ust. 2, art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 9 ust. 1, art. 58 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
 • § 3, § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzania (Dz.U. Nr 236, poz. 1992).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?