Kategorie

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Bogusław Nowakowski
Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

Państwa pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, mimo że posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Orzeczenie to nie stanowi podstawy do pozbawienia pracownika prawa do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Istotne jest to, aby pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu oraz był zwolniony z wykonywania pracy w związku z koniecznością zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. O zasiłek opiekuńczy może ubiegać się osoba ubezpieczona, zwolniona z wykonywania pracy w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Za dzieci, na które przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. dzieci zdrowe do ukończenia 8 lat i dzieci chore do ukończenia 14 lat, uważa się nie tylko dzieci własne ubezpieczonego, ale również dzieci małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równych prawach matce i ojcu dziecka. Jeżeli oboje rodzice są uprawnieni do płatnego zasiłku opiekuńczego, to zasiłek ten jest wypłacany tylko jednemu z rodziców – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Reklama

W stosunku do osoby występującej o zasiłek opiekuńczy pozostającej w zatrudnieniu (która nie przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym czy wypoczynkowym) nie ma żadnych innych ograniczeń uniemożliwiających wnioskowanie o zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem. Pracownik, który posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, ma prawo do zasiłku opiekuńczego na równi z innymi pracownikami wnioskującymi o taki zasiłek, gdyż żadne uregulowania prawne nie pozbawiają takiego pracownika prawa do zasiłku.

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny. Płatnik zasiłku uzyskuje te informacje w oświadczeniu złożonym przez ubezpieczonego we wniosku do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Mimo że niektórzy członkowie rodziny zamieszkują wspólnie z pracownikiem i prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe, to jednak z różnych względów mogą nie być w stanie zapewnić prawidłowej opieki choremu dziecku lub innemu członkowi rodziny. Przy ocenie, czy domownik jest zdolny do sprawowania opieki, decyduje przede wszystkim jego wiek, stan zdrowia oraz inne okoliczności. Zatem nie uważa się za domownika mogącego zapewnić opiekę:

 • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
 • osoby chorej,
 • osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
 • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
 • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
 • osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie może regulować czasu pracy dowolnie ze względu na ustalone godziny pracy,
 • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania tej opieki.

Zatem orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy może jedynie dokumentować fakt, że członka rodziny ubezpieczonego, który został uznany za niezdolnego do pracy, nie należy traktować jak domownika, który mógłby zastąpić ubezpieczonego w sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Jeżeli osoba niepełnosprawna występuje jako wnioskodawca w sprawie o zasiłek opiekuńczy, po spełnieniu wszystkich warunków ma do niego prawo na ogólnych zasadach. Podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, mimo orzeczonej niepełnosprawności, pracownik zostaje bowiem objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, w tym również ubezpieczeniem chorobowym. Podleganie temu ubezpieczeniu daje mu natomiast prawo do otrzymywania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, m.in. do zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!

Jeśli orzeczenie o niezdolności do pracy dotyczy ubezpieczonego ubiegającego się o zasiłek opiekuńczy, nie ma ono wpływu na prawo do zasiłku.

Pracownik przedłożył w Państwa zakładzie pracy zwolnienie lekarskie ZUS ZLA z tytułu sprawowania opieki nad chorym 10-letnim synem. Dodatkowo musi dołączyć wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego sporządzony na druku ZUS Z-15. Jeżeli z informacji zawartych we wniosku będzie wynikać, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku, pracownik uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna

 • art. 2 ust. 6, art. 32, art. 34, art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
 • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.