reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, mogą Państwo przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia. Jeśli za czas zwolnienia przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, mogą Państwo przeprowadzić kontrolę, pod warunkiem że są Państwo płatnikiem zasiłków. W przeciwnym razie o przeprowadzenie takiej kontroli mogą Państwo wnioskować do ZUS. Jeżeli okaże się, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego wyjechał na wykupione wczasy, to może zostać pozbawiony prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku za cały okres objęty kontrolą oraz zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym.

UZASADNIENIE

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającą łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego), pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia finansowanego przez pracodawcę (art. 92 § 1 Kodeksu pracy). Wysokość tego wynagrodzenia może być wyższa niż 80% podstawy wymiaru, jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy przepisy to przewidują.

Jeżeli płatnik składek na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, ma on obowiązek ustalania prawa do zasiłków oraz ich wypłaty. To samo dotyczy płatników, którzy nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku, ale w pierwszym miesiącu zgłaszania do ubezpieczeń zgłosili powyżej 20 osób. Tacy płatnicy są zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień od pracy zgodnie z celem ich wydania oraz do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Zakład pracy, który nie ma uprawnień do wypłaty zasiłków, ma prawo i obowiązek dokonania jedynie formalnej weryfikacji zwolnienia lekarskiego (czy zostało wypełnione prawidłowo i czy nie zostało sfałszowane). Nie ma natomiast możliwości przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Na wniosek płatnika składek kontroli dokonuje ZUS.

Jeżeli zwolnienie lekarskie Państwa pracownika dotyczy pierwszych 33 dni choroby w 2011 r. (ewentualnie 14 dni, jeżeli pracownik ukończył 50 lat) lub jeżeli są Państwo płatnikiem zasiłków chorobowych, mają Państwo prawo podjąć kontrolę we własnym zakresie.

WAŻNE!

Każdy pracodawca może kontrolować prawidłowość wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego (art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama