REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związki zawodowe, Odpowiedzialność pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialne przywództwo. Czego kryzys nauczył nas o etyce menedżerów?

Celem menedżera jest służenie wspólnemu dobru firmy poprzez organizowanie ludzi i zasobów, tak aby budować wartość, której nikt nie może zbudować samodzielnie. W jaki sposób zrobić to zgodnie z zasadami etyki?

Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa

W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa.

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym

Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia?

Jak zobowiązać pracownika do zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa

Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom.

REKLAMA

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika

Prawo pracy przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: za mienie powierzone oraz za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Z tytułu każdej z tych odpowiedzialności pracodawcy przysługuje od pracownika odszkodowanie.

Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

REKLAMA

Środki zfśs w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy

Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania.

Kiedy należy konsultować wypowiedzenia ze związkiem zawodowym?

Co do zasady pracodawca może wypowiedzieć z pracownikiem umowę w dowolnym czasie. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy umowie na czas nieokreślony, konieczne będzie uzasadnienie takiego wypowiedzenia. Czasem, pracodawca będzie także musiał skonsultować takie wypowiedzenia z działającym w jego zakładzie związku zawodowym.

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Czym jest i jak działa związek zawodowy?

Związki zakładowe są organizacjami działającymi w zakładach pracy, których obecność często obliguje pracodawcę do konsultowania decyzji z takimi organizacjami. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe zasady ich działania.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki

Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego.

Jakich informacji może żądać od pracodawcy związek zawodowy

Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji  o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Informacje te nie mogą obejmować danych osobowych poszczególnych pracowników bez wyraźnej pisemnej zgody tych osób.

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Pracownik jest zatrudniony jest na czas określony i nie jest członkiem związku zawodowego. Czy, rozwiązując z nim umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej?

Czy pracodawca może złożyć skargę na związek zawodowy do Państwowej Inspekcji Pracy

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną naszego zakładu zamierzamy stopniowo zmniejszać zatrudnienie. Dowiedzieli się o tym nasi pracownicy i założyli związek zawodowy. Nie przekazał on nam listy swoich członków. Jednak powiadamiamy organizację związkową o osobach wytypowanych do zwolnienia. Przewodniczący związku unika z nami kontaktu i w ogóle nie reaguje na żadne nasze pisma. Czy w takiej sytuacji możemy powiadomić inspekcję pracy o odmowie współpracy związków zawodowych z kierownictwem naszego zakładu?

Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady

W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać?

Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich?

Czy bony towarowe dla pracowników powinny być opodatkowane

Bony towarowe są popularnym prezentem świątecznym dla pracowników. Niekorzystne uwarunkowania prawno-podatkowe w dużej mierze wpływają na decyzję pracodawcy o stosowaniu bonów.

Spory zbiorowe

Zagadnienie sporów zbiorowych między pracownikami a pracodawcą lub pracodawcami reguluje ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spory zbiorowe dzielą się co do zasady na spory o prawo oraz spory o interesy.

Jak ustalić, czy zakładowa organizacja związkowa jest reprezentatywna

Ustalenie liczby pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy jest niezbędne do prawidłowego określenia, czy zakładowa organizacja związkowa korzysta z przywileju reprezentatywności.

Rząd zajmie się rozporządzeniem ws. wynagrodzenia minimalnego

Jutro, 5 października, rząd zajmie się projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. Resort pracy - autor projektu - nie informuje, jaką kwotę zaproponował.

Zmiana regulaminu pracy po powstaniu organizacji związkowej

W naszej placówce powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania dotychczasowego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?

Dyskryminacja kandydata na pracownika w świetle przepisów UE

Prawo unijne ustanawia obowiązek zakazu dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Nie przewiduje jednak terminów, w których dyskryminowany kandydat ma prawo żądać odszkodowania od niedoszłego pracodawcy.

Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Rada pracowników

Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie zależało od wzrostu PKB

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki,  opowiada się za powiązaniem wzrostu wynagrodzenia minimalnego ze wzrostem PKB, aby ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Taką propozycję jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

Przywrócenie do pracy związkowca

Niemożność przywrócenia do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca zatrudnionego na czas określony jest niezgodna z Konstytucją RP – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Czy sąd może przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca, zatrudnionego na umowę okresową

Zwolniony bezprawnie, szczególnie chroniony związkowiec będzie miał prawo żądania przywrócenia do pracy także wówczas, gdy jest zatrudniony na czas określony. Tak orzekł w wyroku z 12 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 4/10, Dz.U. Nr 135, poz. 912).

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie?

Odpowiedzialność za wykroczenia na terenie zakładu pracy

W trakcie kontroli Inspekcji Pracy stwierdzono nieprawidłowości polegające m.in. na braku szkoleń z zakresu bhp oraz nieprawidłowych osłonach części ruchomych maszyn na terenie zakładu pracy. Pracownik służby bhp został wskazany przez pracodawcę jako winny wykroczeń z powyższego zakresu. Kontrolujący stwierdził, że powyższa odpowiedzialność ciąży na pracodawcy, a nie na pracowniku służby bhp, którego obowiązki nie mają wpływu na odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Kto ponosi odpowiedzialność za wykroczenia – pracownik czy pracodawca?

Większość pracowników jest zatrudnionych w firmach bez związków zawodowych

Do związków zawodowych należy 7 proc. dorosłych Polaków, czyli około 15 proc. pracowników najemnych. Najwięcej pracowników należy do NSZZ Solidarność - 6 proc. zatrudnionych, 3 proc. należy do OPZZ - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wynagrodzenie za czas strajku

Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika.

Spór o wysokość wynagrodzenia minimalnego

Jutro, 30 lipca, przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców z Komisji Trójstronnej (KT) kolejny raz spróbują porozumieć się ws. podwyżki minimalnego wynagrodzenia na 2011 r. Rząd chce by wynosiło ono 1386 zł. Związki, by było o 114 zł wyższe.

Jak pracodawca może weryfikować liczbę członków zakładowej organizacji związkowej

Mamy wątpliwości dotyczące przekazywanej przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie jej członków. Jedynie w przypadku części z nich potrącamy składki związkowe przy wypłacie wynagrodzenia za pracę. Organizacja związkowa nie przedstawia przy tym imiennej listy swoich członków. W jaki sposób możemy zweryfikować faktyczną liczbę związkowców organizacji?

Odpowiedzialność w razie łamania przepisów o związkach zawodowych

Rozdział 5 ustawy o związkach zawodowych zawiera wyszczególnione sytuacje łamania ustawy o związkach zawodowych, których zaistnienie pociąga za sobą odpowiedzialność prawną.

Czy obowiązuje pakiet socjalny mimo wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Pakiet socjalny nie jest nadzwyczajnym zbiorem przepisów. Jeżeli przepisy pakietu zostały włączone do układu zbiorowego pracy, w razie wypowiedzenia tego układu również one tracą ważność (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 23/10).

Jak zostać członkiem związku zawodowego

Członkiem związku zawodowego może zostać każdy pracownik po złożeniu odpowiedniej deklaracji. Jednak uchwała o przyjęciu w poczet związkowców jest poprzedzona oceną pracownika, w szczególności dotyczącą przestrzegania przez niego zasad współżycia społecznego i etyki zawodowej.

Odpowiedzialność pracownika za nierozliczenie się z pobranej gotówki

Pracownik, który otrzymał pieniądze przeznaczone dla swojego pracodawcy z obowiązkiem ich zwrotu lub rozliczenia się, odpowiada za nie według zaostrzonych zasad odpowiedzialności materialnej. Dają one pracodawcom większe szanse na uzyskanie odszkodowania.

Kontrola prywatnej i służbowej korespondencji pracowników

Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu, jaki spędzają w firmie. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki.

Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Wydatkowanie środków funduszu socjalnego zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz postanowieniami regulaminu funduszu, ale bez porozumienia ze związkami zawodowymi nie jest naruszeniem ustawy o zfśs. Pracodawca nie ma więc obowiązku zwrotu wydatkowanych środków do funduszu (wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PK 234/09).

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Z powodu braku założeń do przyszłorocznego budżetu oraz właściwej reprezentacji resortów pracy i finansów, Komisja Trójstronna nie porozumiała się ws. płacy minimalnej na 2011 r. Rząd proponuje, by wynosiła ona 1386 zł brutto; związki zawodowe, by było to 1500 zł.

Zwolnienie działacza związkowego

Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwolnić np. w trybie porozumienia stron.

Każdej osobie powinno przysługiwać prawo odwołania do sądu powszechnego

Każdej osobie, przeciw której toczy się postępowanie dyscyplinarne przed sądem zawodowym, powinno przysługiwać prawo odwołania do sądu powszechnego - orzekł we wtorek 29 czerwca Trybunał Konstytucyjny.

Pozakodeksowe zakazy działalności konkurencyjnej

Pracownicy lub byli pracownicy nie mogą prowadzić działalności konkurencyjnej wobec swojego pracodawcy nie tylko na podstawie Kodeksu pracy. Również osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych obowiązują zakazy konkurencji, np. na podstawie ustawy o zakazie konkurencji.

Waloryzacja rent, emerytur i płacy minimalnej na 2011 r.

Członkowie Komisji Trójstronnej nie porozumieli się w czwartek ani w sprawie waloryzacji rent i emerytur, ani podwyżki płacy minimalnej na 2011 r. Do rządowej propozycji, ograniczającej waloryzację i podwyżkę, przychylili się pracodawcy. Związkowcy byli przeciw.

REKLAMA