Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych
REKLAMA
W Liceum Ogólnokształcącym w N. funkcjonował zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z obowiązującym regulaminem funduszu, sprawami socjalnymi zajmowała się komisja socjalna, w skład której wchodził dyrektor LO, przedstawiciele funkcjonujących w szkole związków zawodowych, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, a także emeryci i renciści niezrzeszeni w związkach. Posiedzenia komisji socjalnej odbywały się co kilka miesięcy. Mimo że zawsze wszyscy członkowie komisji byli prawidłowo i skutecznie powiadamiani o zebraniach, zdarzało się, że na posiedzeniach brakowało np. przedstawicieli związków zawodowych.
Po pewnym czasie takiego funkcjonowania funduszu, działająca w szkole Komisja Międzyzakładowa Wolnego Związku Zawodowego „S-O” skierowała przeciwko szkole – jako pracodawcy i dysponentowi funduszu – pozew o przekazanie na fundusz socjalny ponad 27 tys. zł na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem, związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na fundusz.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA