reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Wydatkowanie środków funduszu socjalnego zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz postanowieniami regulaminu funduszu, ale bez porozumienia ze związkami zawodowymi nie jest naruszeniem ustawy o zfśs. Pracodawca nie ma więc obowiązku zwrotu wydatkowanych środków do funduszu (wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PK 234/09).

W Liceum Ogólnokształcącym w N. funkcjonował zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z obowiązującym regulaminem funduszu, sprawami socjalnymi zajmowała się komisja socjalna, w skład której wchodził dyrektor LO, przedstawiciele funkcjonujących w szkole związków zawodowych, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, a także emeryci i renciści niezrzeszeni w związkach. Posiedzenia komisji socjalnej odbywały się co kilka miesięcy. Mimo że zawsze wszyscy członkowie komisji byli prawidłowo i skutecznie powiadamiani o zebraniach, zdarzało się, że na posiedzeniach brakowało np. przedstawicieli związków zawodowych.

Po pewnym czasie takiego funkcjonowania funduszu, działająca w szkole Komisja Międzyzakładowa Wolnego Związku Zawodowego „S-O” skierowała przeciwko szkole – jako pracodawcy i dysponentowi funduszu – pozew o przekazanie na fundusz socjalny ponad 27 tys. zł na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem, związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na fundusz.

Rozstrzygnięcia sądów

Sądy I i II instancji oddaliły pozew i apelację związku, wskazując, że nigdy nie kwestionowano wydatkowania środków z funduszu. Fundusz miał ustalony regulamin i przyznawanie świadczeń odbywało się zasadniczo zgodnie z postanowieniami tego regulaminu. Jednak związki zawodowe mogły zostać pozbawione wpływu na przyznawanie świadczeń socjalnych przez nieprawidłowe zawiadamianie o zebraniach komisji socjalnej lub brak powiadomienia. To było zasadniczym argumentem związkowców – skargę kasacyjną oparli bowiem na naruszeniu art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, który nakazuje przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu socjalnego w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Skoro zaś to naruszenie wystąpiło, to pracodawca powinien przekazać stosowne środki na fundusz, gdyż art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakazuje zwrot środków wydatkowanych niezgodnie z ustawą.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Również Sąd Najwyższy nie podzielił opinii związkowców – skarga kasacyjna została ostatecznie oddalona. Uzasadniając wyrok SN wskazał, że pojęcie „ustawa” w art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie oznacza wszelkich przepisów ustawowych. Przyjmując inną wykładnię należałoby obciążyć pracodawcę obowiązkiem zwrotu środków na fundusz w każdym przypadku naruszenia jakichkolwiek przepisów, co miałoby charakter swoistej kary pieniężnej.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama