Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność pracownika.
Krytyka pracodawcy na portalach społecznościowych
Aktualizacja: 12.12.2016
Krytyka pracodawcy wyrażona na portalach społecznościowych stanowić może naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy i może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Czy pracodawcy mają prawo monitorować aktywność pracowników na portalach społecznościowych? »
Naruszenie zakazu konkurencji - odszkodowanie
Aktualizacja: 07.12.2016
Zakres działalności konkurencyjnej powinien określić pracodawca w umowie o zakazie konkurencji. W umowie strony określają wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. »
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Aktualizacja: 31.05.2016
Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową? »
Alkohol w pracy - konsekwencje
Aktualizacja: 23.05.2016
Stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym, czy po spożyciu alkoholu w świetle przepisów Kodeksu pracy stanowi poważne naruszenie dyscypliny pracowniczej i może skutkować nie tylko nałożeniem na pracownika kary porządkowej, lecz także rozwiązaniem stosunku pracy. »
W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?
Aktualizacja: 10.03.2016
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie? »
Zniszczenie służbowego sprzętu - odpowiedzialność za mienie powierzone
Aktualizacja: 07.12.2015
Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości. »
Aktualizacja: 07.09.2015
Przepisy prawa pracy nie zawierają wyraźnego zakazu wystawiania weksli w stosunkach pracy. Pracodawcy często korzystają z takiego zabezpieczenia, w szczególności przy powierzeniu pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP. »
Kary członków rady pracowników za ujawnienie danych zgodne z konstytucją
Aktualizacja: 12.08.2015
Prokuratura Generalna uznaje przepis o karach dla członków rady pracowników za ujawnienie danych zastrzeżonych przez pracodawcę za zgodny z Konstytucją RP. Mają oni pełną świadomość tego, które z wiadomości mają status informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa i co do których jednocześnie pracodawca zastrzegł obowiązek zachowania ich poufności. »
Umowa szkoleniowa z pracownikiem - czas trwania
Aktualizacja: 30.07.2015
Umowa szkoleniowa z pracownikiem może zobowiązywać go do pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy przez określony czas od zakończenia szkolenia. Ile maksymalnie może trwać umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Co w przypadku, gdy pracownik nie dotrzyma wskazanego w umowie terminu? »
Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie
Aktualizacja: 23.07.2015
Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy? »
Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika
Aktualizacja: 15.07.2015
Czy nałożenie kary porządkowej narusza dobra osobiste pracownika? Sam fakt udzielenia kary porządkowej, która chociażby została uchylona przez Sąd pracy, nie uzasadnia roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych wynikających z Kodeksu cywilnego. »
Udzielenie kary porządkowej a obecność osób trzecich przy wysłuchaniu pracownika
Aktualizacja: 15.07.2015
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową. Czy przy wysłuchaniu pracownika przed nałożeniem kary porządkowej mogą lub powinny być obecne osoby trzecie? »
Umowa o pracę a weksle in blanco
Aktualizacja: 15.07.2015
Czy przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do wystawiania weksli in blanco w związku z nakładaniem na pracownika odpowiedzialności materialnej? Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wystawianie weksla przez pracowników jest sprzeczne z ogólnymi zasadami prawa pracy. »
Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika
Aktualizacja: 27.03.2015
Spóźnienia do pracy mogą być przyczyną przykrych konsekwencji dla pracownika. Pracodawca jest uprawniony do zastosowania nie tylko kar porządkowych ale także zwolnienia pracownika w sytuacji powtarzających się spóźnień. »
Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy
Aktualizacja: 30.01.2015
Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?