Czy można odmówić polecenia służbowego?
23.03.2022
Polecenie służbowe powinno być wykonane przez pracownika. wykonywanie poleceń pracodawcy należy do obowiązków pracownika. Czy w niektórych sytuacjach można odmówić polecenia służbowego?
Koszty naprawy samochodu służbowego - czy pokrywa je pracownik? PIP wyróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności pracownika - materialną i za mienie powierzone. Czym się róznią?
Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.
Krytyka pracodawcy wyrażona na portalach społecznościowych stanowić może naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy i może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Czy pracodawcy mają prawo monitorować aktywność pracowników na portalach społecznościowych?
Zakres działalności konkurencyjnej powinien określić pracodawca w umowie o zakazie konkurencji. W umowie strony określają wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.
Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?
Alkohol w pracy - konsekwencje
23.05.2016
Stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym, czy po spożyciu alkoholu w świetle przepisów Kodeksu pracy stanowi poważne naruszenie dyscypliny pracowniczej i może skutkować nie tylko nałożeniem na pracownika kary porządkowej, lecz także rozwiązaniem stosunku pracy.
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie?
Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości.
Weksel w prawie pracy
07.09.2015
Przepisy prawa pracy nie zawierają wyraźnego zakazu wystawiania weksli w stosunkach pracy. Pracodawcy często korzystają z takiego zabezpieczenia, w szczególności przy powierzeniu pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP.
Prokuratura Generalna uznaje przepis o karach dla członków rady pracowników za ujawnienie danych zastrzeżonych przez pracodawcę za zgodny z Konstytucją RP. Mają oni pełną świadomość tego, które z wiadomości mają status informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa i co do których jednocześnie pracodawca zastrzegł obowiązek zachowania ich poufności.
Umowa szkoleniowa z pracownikiem może zobowiązywać go do pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy przez określony czas od zakończenia szkolenia. Ile maksymalnie może trwać umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Co w przypadku, gdy pracownik nie dotrzyma wskazanego w umowie terminu?
Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy?
Czy nałożenie kary porządkowej narusza dobra osobiste pracownika? Sam fakt udzielenia kary porządkowej, która chociażby została uchylona przez Sąd pracy, nie uzasadnia roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych wynikających z Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową. Czy przy wysłuchaniu pracownika przed nałożeniem kary porządkowej mogą lub powinny być obecne osoby trzecie?
Umowa o pracę a weksle in blanco
15.07.2015
Czy przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do wystawiania weksli in blanco w związku z nakładaniem na pracownika odpowiedzialności materialnej? Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wystawianie weksla przez pracowników jest sprzeczne z ogólnymi zasadami prawa pracy.
Spóźnienia do pracy mogą być przyczyną przykrych konsekwencji dla pracownika. Pracodawca jest uprawniony do zastosowania nie tylko kar porządkowych ale także zwolnienia pracownika w sytuacji powtarzających się spóźnień.
Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?
Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego w pewnych okolicznościach i przy spełnieniu określonych warunków ma szansę na uniknięcie skazania skutkującego wpisem do Krajowego Rejestru Karnego. Każde działanie pracownika ma swoje konsekwencje, szczególnie dla podmiotu, który go zatrudnia.
Odpowiedzialność porządkowa pracowników
03.02.2014
Mocą przepisów Kodeksu Pracy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania reguł obowiązujących w firmie, w której jest zatrudniony. Jakie sankcje wobec niepożądanego zachowania pracownika może stosować pracodawca?
Spory o roszczenia ze stosunku pracy
14.10.2013
W przypadku, gdy pracownik został potraktowany
przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może
dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Odpowiedzialność porządkowa pracowników
24.09.2013
Dla należytego wykonywania pracy, pracownik powinien być świadomy spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunku pracy, którego jest stroną. Co każdy pracownik powinien wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?
Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.
Porzucenie pracy
19.07.2013
Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.
Kara pieniężna dla przewodniczącego związku zawodowego może zostać nałożona za naruszenie przepisów regulaminowych. Wynika to z ogólnych przepisów o odpowiedzialności pracowników. Ustawa o związkach zawodowych nie przewiduje takiego rozwiązania.
Prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd w postępowaniu cywilnym. Sąd pracy może jednak przeprowadzać własne ustalenia wskazujące na odpowiedzialność pracownika w stosunku pracy.
Obowiązki pracodawcy zasadniczo określa art. 94 k.p. Z tym że przepis
ten tylko w niewielkim stopniu uściśla te obowiązki w sposób pozwalający
na przyjęcie, że ich naruszenie mogłoby dawać podstawę do rozwiązania
przez pracownika umowy o pracę. Jedynie w przypadku obowiązków
określonych w pkt 4 i 5 art. 94 k.p., a więc gdy chodzi o obowiązek
zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenia
systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i
higieny pracy czy obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania
wynagrodzenia, można przyjąć, że ich naruszenie uzasadnia rozwiązanie
przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Ocena trzeźwości pracownika
12.02.2013
Pracodawca ma prawo odsunąć pracownika od pełnionych obowiązków, jeśli ma uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości zatrudnionego. Pracownik, niezgadzający się z decyzją pracodawcy, może poprosić o zbadanie jego stanu trzeźwości, np. alkomatem znajdującym się w zakładzie pracy.
W zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić
działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w
ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu
prowadzącego taką działalność. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek
naruszenia zakazu przewidzianego w umowie, może dochodzić jej
wyrównania.
Po czym poznać mobbing
23.01.2013
Pracownicy wykonując swoje obowiązki bardzo często mają dostęp do
informacji stanowiących tajemnicę pracodawcy. To z kolei powoduje
zagrożenie, że poufne wiadomości mogą wyjść na zewnątrz i dotrzeć do
niepowołanych osób. Dlatego przestrzeganie tajemnicy pracodawcy zostało
zaliczone do katalogu podstawowych obowiązków pracowniczych, określonych
w art. 100 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy. Taki obowiązek obciąża z
mocy prawa każdego podwładnego, niezależnie od ewentualnych zapisów w
układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy w umowie o pracę.
Jak karać pracownika karą pieniężną
09.11.2012
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca może ukarać pracownika
trzema rodzajami kar porządkowych: upomnieniem, naganą lub karą
pieniężną. Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć
na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego
wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy
stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za
tę część dnia.
Pracodawca może dochodzić od podwładnego odszkodowania zarówno za wyrządzoną szkodę, jak i za powierzone mu mienie. Kodeks pracy, oprócz indywidualnej odpowiedzialności materialnej pracownika, przewiduje także wspólną odpowiedzialność ponoszoną przez kilka osób.
Do skutecznego zawarcia umowy o pracę konieczne jest zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy. W związku z tym osoba nieupoważniona do nawiązania stosunku pracy może wystąpić po obu stronach.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy
pracownika, jeśli ustali, że jego pracownik posługuje się w pracy
nielegalnymi programami komputerowymi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji,
gdy czynu takiego dopuszcza się pracownik zatrudniony na kierowniczym
stanowisku. Takie postępowanie pracownika godzi w dobre imię i renomę
pracodawcy.
Kontrola skrzynki e-mailowej pracownika
23.10.2012
Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki.
Pracownik ma obowiązek chronić tajemnice pracodawcy. Jeśli tego nie robi, naraża się na sankcje nie tylko w czasie trwania zatrudnienia, ale także trzy lata po jego ustaniu.
Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.
Pracodawca jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika osobie trzeciej, jeżeli została ona wyrządzona przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych z winy nieumyślnej pracownika.
Na terenie restauracji właściciel nakazał zatrudnionym kelnerom usunięcie owłosienia z rąk i twarzy, motywując to względami estetycznymi i higienicznymi związanymi z nową polityką firmy. Zagroził, iż w przypadku niewykonania polecenia będzie stosował kary pieniężne, a nawet rozwiąże umowy o pracę. Czy pracodawca może nakazać usunięcie owłosienia niektórych partii ciała grupie bądź wszystkim pracownikom wykonującym pracę na terenie zakładu pracy? W jakich przypadkach?
Korzystanie w pracy przez pracownika zajmującego kierownicze stanowisko z nielegalnych programów komputerowych jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie może stanowić uzasadnioną przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego.
Szkoda w majątku osób trzecich powstała na skutek wypadku samochodowego
lub kradzieży auta firmowego będzie likwidowana w razie winy pracownika z
ubezpieczenia zawartego przez pracodawcę. Natomiast pracodawcy
przysługuje roszczenie wobec pracownika o odszkodowanie za spowodowanie
uszczerbku w majątku zakładu pracy. Zakres odpowiedzialności, jaką
ponosi pracownik, jest uzależniony od zasad, na jakich doszło do
użytkowania samochodu.
Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi być złożone w formie pisemnej, zawierać przyczynę dokonania tej czynności oraz informację o prawie odwołania do sądu pracy.
Pracownik zatrudniony na stanowisku operatora maszyn drogowych przyszedł do pracy z gorączką. Rozpoczął pracę, ale od rana narzekał na uciążliwy ból i zawroty głowy. Po kilku godzinach przerwał pracę i poinformował kierownika zmiany, że bardzo źle się czuje i nie jest w stanie obsługiwać maszyny. Tego dnia nie podjął już pracy. Czy pracownik może przerwać pracę z powodu złego stanu zdrowia?
Skutki naruszenia obowiązków pracowniczych
28.08.2012
Odpowiedzialność pracowników za naruszenie obowiązków pracowniczych
regulują przepisy Kodeksu pracy, a niekiedy także przepisy pragmatyk
służbowych. Ze względu na rodzaj naruszenia pracownik może ponieść
odpowiedzialność porządkową, materialną – w tym regresową,
dyscyplinującą bądź kumulatywnie kilka z nich.
Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?
Firma zajmująca się sprzątaniem ulic i opróżnianiem śmietników ustawionych na chodnikach zapewniła pracownikom szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i durowi brzusznemu. Zaproszono do firmy personel medyczny, aby zaszczepił pracowników. Jeden z pracowników odmówił poddania się szczepieniu. Czy ma do tego prawo? Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w razie zachorowania takiej osoby?
Wypadek samochodem służbowym
02.08.2012
Jeżeli pracownik nie otrzymał samochodu z obowiązkiem jego zwrotu, a uszkodzenie powstałoby z winy umyślnej pracownika, to musi on naprawić szkodę w pełnej wysokości. Pracownik nie poniesie odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim inna osoba przyczyni się do jej powstania.
Pracodawca może żądać od pracownika usunięcia wad produktu lub usługi. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi. Jednak za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.
Pracowniczy obowiązek dbałości o
dobro zakładu pracy i szanowania jego mienia może być weryfikowany przy
zastosowaniu mechanizmu kontroli, jakim jest rewizja osobista
(przeszukanie). Co do zasady pracownik będzie zobowiązany się jej
poddać, jednak pod warunkiem że podejmowane w jej ramach czynności będą
zgodne z prawem. W wyroku z 12 lipca 2001 r. Sąd Najwyższy stwierdził
wyraźnie, że usiłowanie kradzieży na szkodę pracodawcy stanowi ciężkie
naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego dbałości o mienie
pracodawcy (art. 52 § 1 pkt 1 w zw. z art. 100 § 2 pkt 4 k.p.).