REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

REKLAMA

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Dodatkowy urlop macierzyński od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony. Obecnie po zmianach jego wymiar wynosi 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

REKLAMA

Niepewna przyszłość KRUS

Niepewna przyszłość KRUS spowodowana jest wniesieniem do sejmu projektu ustawy o zniesieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wpłynął do Sejmu 9 maja tego roku.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Zasiłek macierzyński 2013 – wyjaśnienia ZUS

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich. Pojawił się zupełnie nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony został do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński. W sumie rodzicom przysługuje teraz rok płatnego urlopu po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.

Dodatkowy urlop macierzyński – ważne terminy

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie przyznany, jeśli uprawnione osoby złożą w odpowiednich terminach wnioski. Kiedy należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w związku z wejściem w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. nowych przepisów?

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Emerytury 2014 - dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Od 1 stycznia 2014 roku ulega wydłużeniu staż ubezpieczeniowy uprawniający kobiety do podwyższenia emerytury, aby osiągnęła ona wymiar emerytury najniższej.

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Emerytura mieszana w 2014 roku

Osoby, które wiek emerytalny osiągnęły w 2014 r. również będą mogły skorzystać z tzw. emerytury mieszanej, czyli obliczanej częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

Zmiana protokołu pokontrolnego przez inspektora ZUS - skutki dla przedsiębiorcy

W niektórych przypadkach inspektorzy ZUS po przeprowadzeniu kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatnika składek sporządzają protokół pokontrolny zawierający inne wnioski niż protokół sporządzony podczas kontroli, która miała miejsce wcześniej, mimo że stan faktyczny, jaki był wówczas kontrolowany, nie uległ zmianie. Jakie skutki dla przedsiębiorcy ma zmiana protokołu pokontrolnego?

Ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy

Zasadniczo zleceniobiorca jest obejmowany obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi i wypadkowym) w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić w każdej chwili, jeżeli przekaże płatnikowi składek-zleceniodawcy wniosek wyrażający wolę przystąpienia do tego ubezpieczenia. Ta generalna zasada nie będzie jednak miała zastosowania w licznych sytuacjach, kiedy umowa zlecenia nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Zdarza się tak np. w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń, m.in. gdy zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Praca na umowie cywilnoprawnej w trakcie urlopu macierzyńskiego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Pobieram rentę wypadkową i od marca 2013 r. będzie mi również przysługiwało prawo do emerytury. Czy będę mogła pobierać oba te świadczenia, czy tylko jedno z nich?

Kiedy nabędziesz świadczenie chorobowe bez okresu wyczekiwania

Zasiłek i wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Osoby uprawnione do emerytury lub renty, które uzyskiwały w 2012 r. przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, muszą poinformować ZUS o wysokości tych zarobków i dostarczyć zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli za siebie opłacają składki – własne oświadczenie.

Prawo do obniżonych składek ZUS

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Od 2005 r. zatrudniam na podstawie umowy o pracę swoją żonę (jest zatrudniona przeze mnie, a nie przez spółkę). W ramach stosunku pracy pomaga w prowadzeniu spraw spółki, rozlicza także moją działalność. Żona jest zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca. Od nowego roku ma przystąpić do spółki. Będzie to jej pierwsza w życiu działalność. Czy w tej sytuacji będzie mogła opłacać niższe składki ZUS, przewidziane dla początkujących przedsiębiorców?

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica, posiadająca miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę 30 listopada 2012 r. Otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Od 2 do 9 grudnia 2012 r. przebywała na zasiłku opiekuńczym, a od 10 do 31 grudnia 2012 r. na zasiłku chorobowym, po czym kolejne zwolnienie dostarczyła od 2 do 31 stycznia 2013 r. Czy pracownica będzie miała prawo do zasiłku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Pamiętaj o wystawieniu zaświadczenia dla emeryta

W trakcie roku kalendarzowego świadczeniobiorcy (emeryci lub renciści) są zobowiązani zawiadomić ZUS (właściwy według miejsca zamieszkania) o podjęciu działalności zarobkowej i o wysokości osiąganego dochodu. Można tego dokonać na formularzu ZUS Rw-73 lub w innej formie, np. przez złożenie pisma, oświadczenia. Ważne, aby w zawiadomieniu umieścić informację, od kiedy została podjęta dodatkowa praca zarobkowa i jaka jest wysokość przychodu. Natomiast po upływie roku kalendarzowego, do końca lutego, świadczeniobiorcy powinni poinformować również o wysokości uzyskanego dochodu w poprzednim roku kalendarzowym.

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy

Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Zmiany w urlopach dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Najpóźniej do 28 lutego 2013 r. płatnicy mają obowiązek przekazać zatrudnionym roczną informację o składkach, które zostały za nich rozliczone w ZUS od stycznia do grudnia 2012 r. Przy jej sporządzaniu będą mieli do dyspozycji tylko funkcjonalności obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik. ZUS nie planuje bowiem przed końcem lutego udostępnić nowego oprogramowania, które umożliwiłoby automatyczne generowanie rocznej informacji dla ubezpieczonego.

Emerytura częściowa dla pracownika

Zatrudniamy pracownika urodzonego we wrześniu 1949 r. Zamierzał on przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat we wrześniu 2014 r. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów, wiek, w którym będzie mógł uzyskać to świadczenie, wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Słyszeliśmy, że dla osób, które będą miały wydłużony wiek emerytalny, zostały przewidziane emerytury częściowe. W jakim wieku będzie można uzyskać to świadczenie i czy z tej możliwości może skorzystać również nasz pracownik?

Opłacanie składek ZUS on-line

Jestem kadrową w firmie zajmującej się produkcją mebli, w której jest zatrudnionych 98 pracowników. Od czerwca ubiegłego roku korzystam z aplikacji e-Płatnik. Słyszałam, że możliwe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne on-line. Czy to prawda? Jak z tego skorzystać? Czy każdy płatnik ma taką możliwość?

Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Od stycznia 2013 r. obowiązują zmienione zasady ustalania wysokości emerytur i rent. Stracą na nich emeryci, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę, a zyskają osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Skargę na wznowienie postępowania w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury należy złożyć do 22 lutego 2013 r.

Osoby, którym ZUS zawiesił z powodu kontynuowania stosunku pracy emeryturę przyznaną przed 2011 r., mogą ubiegać się o podjęcie jej wypłaty. W tym celu do 22 lutego 2013 r. (czyli 3 miesiące od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeśli w sprawie zapadł prawomocny wyrok) należy złożyć skargę o wznowienie postępowania do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Kapitał początkowy w ZUS

Niemal 2 miliony osób pracujących przed 1990 rokiem, nie ma naliczonego kapitału początkowego w ZUS.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika ubiegającego się o przyznanie emerytury

Nasz pracownik niedługo osiągnie 65 lat i ma zamiar złożyć do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani do skompletowania wniosku o emeryturę? Jeśli tak, to jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) będziemy zobowiązani wystawić pracownikowi w postępowaniu o przyznanie emerytury?

Jak sporządzić zbiorczą informację o składkach zapłaconych w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy składek nie mają już obowiązku przekazywania ubezpieczonym co miesiąc informacji o kwocie należnych za nich składek. Obecnie informacje o należnych za ubezpieczonego składkach płatnik ma obowiązek przekazać im w formie rocznego zestawienia, w którym dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Na żądanie ubezpieczonego informacja musi być przekazywana przez płatnika częściej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc.

W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom informacje o składkach przekazanych za nich do ZUS. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r. informację taką przekazuje raz w roku, za rok ubiegły.

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Nasza firma wypłaca w styczniu każdego roku dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Czy będziemy musieli wliczać ją do podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków chorobowych? Czy należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej, czy po uzupełnieniu? Jak postąpić w przypadku pracowników, którym chcemy obniżyć wymiar czasu pracy od nowego roku?

REKLAMA