REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Magdalena Przepiórka
Odwołanie od decyzji ZUS. /Fot. Fotolia
Odwołanie od decyzji ZUS. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS-u w sprawie emerytury lub renty może wnieść odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Ważne jest, aby w odwołaniu wskazać zaskarżoną decyzję oraz zwięźle przedstawić zarzuty i wnioski.

Regulacje prawne

Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585 ze zm.) od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawodawca zapewnił w ten sposób ubezpieczonym kontrolę i możliwość weryfikacji decyzji ZUS w sprawie rent i emerytur.

Autopromocja

Gdzie wnieść odwołanie

Odwołanie od decyzji ZUS jest szczególnym pismem procesowym, które wszczyna postępowanie sądowe. Odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do sądu okręgowego – wydział pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. W decyzji, którą otrzymuje ubezpieczony powinno się znajdować pouczenie o prawie do wniesienia odwołania ze wskazaniem terminu i organu za pośrednictwem którego składamy odwołanie.

Organ rentowy przekazuje otrzymane odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu, jednak w przypadku gdy organ uzna, iż odwołanie jest w całości słuszne, może sam zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. Wówczas nie przekazuje sprawy do rozpoznania sądowi.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Jak sporządzić odwołanie

Odwołanie jest pismem procesowym. Oznacza to, że musi zawierać elementy wymagane dla pisma procesowego. Przede wszystkim odwołujący się powinien pamiętać o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. oznaczeniu sądu i organu za pośrednictwem którego wnosi odwołanie, czyli właściwego oddziału ZUS;
  2. oznaczeniu stron postępowania – stronami są odwołujący się i organ, który wydał zaskarżoną decyzję;
  3. oznaczeniu rodzaju pisma – odwołanie od decyzji ZUS;
  4. oznaczeniu zaskarżonej decyzji – wystarczy podać organ, który ją wydał i datę wydania;
  5. określeniu i zwięzłym uzasadnieniu zarzutów – wystarczy tutaj, że skarżący wyrazi swoje niezadowolenie z treści decyzji oraz wniosków – określenie wniosków odwołania oznacza wskazanie czy strona wnosi o uchylenie decyzji w całości lub w części czy też o jej zmianę i na czym ona powinna polegać;
  6. podpisaniu pisma;
  7. wymienieniu załączników.

W odwołaniu strona może zawrzeć także wnioski dowodowe, których przeprowadzenie uznaje za celowe, np. wniosek o przebadanie przez biegłego lekarza sądowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Co ważne wymagania te powinno spełniać także odwołanie wniesione do protokołu sporządzonego przez organ rentowy lub sąd. Przepisy nie określają katalogu zarzutów, wobec czego przyjmuje się, że może je stanowić każda podniesiona przez odwołującego się wadliwość decyzji. Wniosek może dotyczyć zmiany lub uchylenia decyzji w całości lub w części. W odwołaniu od decyzji organu rentowego w przedmiocie wymiaru emerytury, wnioskodawca ma prawo zakwestionować wszystkie jej elementy, a więc także te, które nie zostały zmienione w stosunku do poprzednich decyzji, w tym dotyczące okresu zatrudnienia. Niezakwestionowanie poprzednich decyzji w tym zakresie nie pozbawia prawa do podniesienia takiego zarzutu w odwołaniu od kolejnej decyzji (wyrok SN z dnia 6 września 1994 r., II URN 26/94, OSNAPiUS 1994, nr 12, poz. 198).

Przekazanie sprawy do sądu

Jeżeli więc odwołanie spełnia wymagania określone w przepisach oraz zostało złożone we właściwy sposób i we właściwym terminie, to organ rentowy przekazuje je niezwłocznie właściwemu sądowi. Jedynie, gdy organ rentowy uznaje odwołanie w całości za słuszne, to może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję i w tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zadaj pytanie: Forum

Nowe żądanie

Warto wiedzieć, że przepisy nie dopuszczają możliwość dochodzenia przed sądem żądania, które nie było jeszcze przedmiotem decyzji organu rentowego, a zostało zgłoszone w odwołaniu lub w toku postępowania przed sądem. W takiej sytuacji sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje je do rozpoznania organowi rentowemu. Nie dotyczy to jednak odwołania na bezczynność organu rentowego (wyrok SN z dnia 23 listopada 1999 r., II UKN 204/99, OSNP 2001, nr 5, poz. 169).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA