REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Przepiórka
Odwołanie od decyzji ZUS. /Fot. Fotolia
Odwołanie od decyzji ZUS. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS-u w sprawie emerytury lub renty może wnieść odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Ważne jest, aby w odwołaniu wskazać zaskarżoną decyzję oraz zwięźle przedstawić zarzuty i wnioski.

Regulacje prawne

Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585 ze zm.) od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawodawca zapewnił w ten sposób ubezpieczonym kontrolę i możliwość weryfikacji decyzji ZUS w sprawie rent i emerytur.

REKLAMA

Autopromocja

Gdzie wnieść odwołanie

Odwołanie od decyzji ZUS jest szczególnym pismem procesowym, które wszczyna postępowanie sądowe. Odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do sądu okręgowego – wydział pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. W decyzji, którą otrzymuje ubezpieczony powinno się znajdować pouczenie o prawie do wniesienia odwołania ze wskazaniem terminu i organu za pośrednictwem którego składamy odwołanie.

Organ rentowy przekazuje otrzymane odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu, jednak w przypadku gdy organ uzna, iż odwołanie jest w całości słuszne, może sam zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. Wówczas nie przekazuje sprawy do rozpoznania sądowi.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Jak sporządzić odwołanie

Odwołanie jest pismem procesowym. Oznacza to, że musi zawierać elementy wymagane dla pisma procesowego. Przede wszystkim odwołujący się powinien pamiętać o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. oznaczeniu sądu i organu za pośrednictwem którego wnosi odwołanie, czyli właściwego oddziału ZUS;
  2. oznaczeniu stron postępowania – stronami są odwołujący się i organ, który wydał zaskarżoną decyzję;
  3. oznaczeniu rodzaju pisma – odwołanie od decyzji ZUS;
  4. oznaczeniu zaskarżonej decyzji – wystarczy podać organ, który ją wydał i datę wydania;
  5. określeniu i zwięzłym uzasadnieniu zarzutów – wystarczy tutaj, że skarżący wyrazi swoje niezadowolenie z treści decyzji oraz wniosków – określenie wniosków odwołania oznacza wskazanie czy strona wnosi o uchylenie decyzji w całości lub w części czy też o jej zmianę i na czym ona powinna polegać;
  6. podpisaniu pisma;
  7. wymienieniu załączników.

W odwołaniu strona może zawrzeć także wnioski dowodowe, których przeprowadzenie uznaje za celowe, np. wniosek o przebadanie przez biegłego lekarza sądowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Co ważne wymagania te powinno spełniać także odwołanie wniesione do protokołu sporządzonego przez organ rentowy lub sąd. Przepisy nie określają katalogu zarzutów, wobec czego przyjmuje się, że może je stanowić każda podniesiona przez odwołującego się wadliwość decyzji. Wniosek może dotyczyć zmiany lub uchylenia decyzji w całości lub w części. W odwołaniu od decyzji organu rentowego w przedmiocie wymiaru emerytury, wnioskodawca ma prawo zakwestionować wszystkie jej elementy, a więc także te, które nie zostały zmienione w stosunku do poprzednich decyzji, w tym dotyczące okresu zatrudnienia. Niezakwestionowanie poprzednich decyzji w tym zakresie nie pozbawia prawa do podniesienia takiego zarzutu w odwołaniu od kolejnej decyzji (wyrok SN z dnia 6 września 1994 r., II URN 26/94, OSNAPiUS 1994, nr 12, poz. 198).

Przekazanie sprawy do sądu

Jeżeli więc odwołanie spełnia wymagania określone w przepisach oraz zostało złożone we właściwy sposób i we właściwym terminie, to organ rentowy przekazuje je niezwłocznie właściwemu sądowi. Jedynie, gdy organ rentowy uznaje odwołanie w całości za słuszne, to może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję i w tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zadaj pytanie: Forum

Nowe żądanie

Warto wiedzieć, że przepisy nie dopuszczają możliwość dochodzenia przed sądem żądania, które nie było jeszcze przedmiotem decyzji organu rentowego, a zostało zgłoszone w odwołaniu lub w toku postępowania przed sądem. W takiej sytuacji sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje je do rozpoznania organowi rentowemu. Nie dotyczy to jednak odwołania na bezczynność organu rentowego (wyrok SN z dnia 23 listopada 1999 r., II UKN 204/99, OSNP 2001, nr 5, poz. 169).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA