Urlop macierzyński w świadectwie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Macierzyński w świadectwie pracy
W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza tylko te informacje, których wymaga Kodeks pracy i rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Kodeks pracy i rozporządzenie nie przewidują umieszczania w dokumencie informacji na temat urlopu macierzyńskiego. W związku z tym dane te nie są wpisywane do świadectwa pracy. Pracodawca nie ma takiego obowiązku.
REKLAMA
Informacje podawane w świadectwie pracy
Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także
- inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (np. liczba przepracowanych godzin nadliczbowych czy wypłata odprawy przedemerytalnej).
Co więcej, w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy podaje się ponadto informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.
W świadectwie pracy zamieszcza się więc dla przykładu dane o:
- korzystaniu przez pracownika z urlopu bezpłatnego, podstawie prawnej jego udzielenia,
- wykorzystanym przez pracownika urlopie wychowawczym
- liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.
Do ustalenia emerytur i rent niezbędne jest wykazanie w świadectwie pracy okresów nieskładkowych trwających podczas zatrudnienia. Są to dla przykładu okresy pobierania wynagrodzenia z tytułu niezdolności do wykonywania pracy czy zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Nie wlicza się do okresów nieskładkowych okres urlopu macierzyńskiego. Pobierany za ten czas zasiłek macierzyński decyduje o składkowym charakterze tego okresu.
Polecamy również serwis: Uprawnienia rodzicielskie
W ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy wpisuje się wykorzystane dodatkowe urlopy albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy. W tym miejscu również nie należy umieszczać danych o urlopie macierzyńskim. Punkt dotyczy tylko „dodatkowych urlopów”, dlatego można w nim wskazać np. wykorzystane urlopy szkoleniowe.
Wzór świadectwa pracy
W załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania ustawodawca określił wzór druku świadectwa pracy. We wzorze nie przewidziano miejsca na wpisanie informacji dotyczących urlopu macierzyńskiego.
Urodzenie kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym
Może zdarzyć się sytuacja urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym. Jakie okresy należy wówczas wpisać w świadectwie pracy, a które trzeba pominąć? Najlepiej przedstawić to na przykładzie.
Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym do 20 czerwca 2013 r. W czasie urlopu wychowawczego dnia 28 lutego 2013 r. urodziła kolejne dziecko, nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 28 lutego 2013 r. do 18 lipca 2013 r. W takim przypadku na urlopie macierzyńskim przebywała w okresie 21 czerwca do 18 lipca 2013 r.
Okres przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym (czyli do 20 czerwca 2013 r.) wskazuje się w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy. Następnie w ust. 4 pkt 10 świadectwa umieszcza się wzmiankę o okresie przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym do momentu nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego (czyli do 21 czerwca). Jest to bowiem okres nieskładkowy, który przypada w okresie zatrudnienia i jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Zgodnie z twierdzeniem zawartym na początku artykułu okresu przebywania na urlopie macierzyńskim (czyli od 21 czerwca do 17 lipca 2013 r.) nie wpisuje się w ogóle do świadectwa pracy.
Forum Kadry – Zatrudnianie i zwalnianie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 Nr 60, poz. 282 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat