REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop rodzicielski 2013 r. / Fot. ShutterStock
Urlop rodzicielski 2013 r. / Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Nowelizacja kodeksu pracy pozwoli rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem przez okres aż 52 tygodni – w przypadku jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu będzie przysługiwał odpowiednio dłuższy wymiar od 65 do 71 tygodni. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami rodzicom będzie przysługiwało 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 tygodni przyznanych wyłącznie matkom), 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego będą mogli korzystać na równi ojciec i matka dziecka.

Autopromocja

Zobacz również: Urlop rodzicielski

Urlop a wymiar zasiłku

Wprowadzenie nowego rodzaju urlopu – rodzicielskiego będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze. Ten rodzaj urlopu przysługuje jednorazowo rodzicom zatrudnionym na etatach oraz wszystkim osobom opłacającym składki na ubezpieczenia chorobowe, ale można go wykorzystać w całości lub w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni. W takiej sytuacji przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres wykorzystanego już urlopu rodzicielskiego. Jednakże w odniesieniu do matki, która zdecydowała się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, ale zrezygnuje z wykorzystania go w całości i powróci do pracy otrzyma wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% za okres przyznanego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Polecamy: Zasiłek macierzyński w 2014 r.

Jak ubiegać się o przyznanie urlopu rodzicielskiego?

Aby otrzymać możliwość skorzystania z płatnego urlopu rodzicielskiego należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni od dnia porodu. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie z informacją, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop rodzicielski oraz, że będzie on następował bezpośrednio po urlopie macierzyńskim oraz po urlopie dodatkowym. Rodzice dziecka zatrudnieni na etatach będą mogli skorzystać w tym samym czasie z urlopu rodzicielskiego przez pierwsze 13 tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie pracy podczas urlopu rodzicielskiego

Pracownik będzie mógł powrócić do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego u pracodawcy udzielającego takiego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Ważne jest, aby pracownik złożył odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA