reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Nowelizacja kodeksu pracy pozwoli rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem przez okres aż 52 tygodni – w przypadku jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu będzie przysługiwał odpowiednio dłuższy wymiar od 65 do 71 tygodni. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami rodzicom będzie przysługiwało 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 tygodni przyznanych wyłącznie matkom), 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego będą mogli korzystać na równi ojciec i matka dziecka.

Zobacz również: Urlop rodzicielski

Urlop a wymiar zasiłku

Wprowadzenie nowego rodzaju urlopu – rodzicielskiego będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze. Ten rodzaj urlopu przysługuje jednorazowo rodzicom zatrudnionym na etatach oraz wszystkim osobom opłacającym składki na ubezpieczenia chorobowe, ale można go wykorzystać w całości lub w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni. W takiej sytuacji przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres wykorzystanego już urlopu rodzicielskiego. Jednakże w odniesieniu do matki, która zdecydowała się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, ale zrezygnuje z wykorzystania go w całości i powróci do pracy otrzyma wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% za okres przyznanego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Polecamy: Zasiłek macierzyński w 2014 r.

Jak ubiegać się o przyznanie urlopu rodzicielskiego?

Aby otrzymać możliwość skorzystania z płatnego urlopu rodzicielskiego należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni od dnia porodu. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie z informacją, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop rodzicielski oraz, że będzie on następował bezpośrednio po urlopie macierzyńskim oraz po urlopie dodatkowym. Rodzice dziecka zatrudnieni na etatach będą mogli skorzystać w tym samym czasie z urlopu rodzicielskiego przez pierwsze 13 tygodni.

Podjęcie pracy podczas urlopu rodzicielskiego

Pracownik będzie mógł powrócić do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego u pracodawcy udzielającego takiego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Ważne jest, aby pracownik złożył odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama