REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski 2013 r.

Monika Pązik
Urlop rodzicielski 2013 r. / Fot. ShutterStock
Urlop rodzicielski 2013 r. / Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Nowelizacja kodeksu pracy pozwoli rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem przez okres aż 52 tygodni – w przypadku jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu będzie przysługiwał odpowiednio dłuższy wymiar od 65 do 71 tygodni. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami rodzicom będzie przysługiwało 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 tygodni przyznanych wyłącznie matkom), 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego będą mogli korzystać na równi ojciec i matka dziecka.

Autopromocja

Zobacz również: Urlop rodzicielski

Urlop a wymiar zasiłku

Wprowadzenie nowego rodzaju urlopu – rodzicielskiego będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu w pełnym wymiarze. Ten rodzaj urlopu przysługuje jednorazowo rodzicom zatrudnionym na etatach oraz wszystkim osobom opłacającym składki na ubezpieczenia chorobowe, ale można go wykorzystać w całości lub w częściach (nie więcej niż trzech) następujących bezpośrednio po sobie w wymiarze nie krótszym niż 8 tygodni. W takiej sytuacji przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres wykorzystanego już urlopu rodzicielskiego. Jednakże w odniesieniu do matki, która zdecydowała się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, ale zrezygnuje z wykorzystania go w całości i powróci do pracy otrzyma wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% za okres przyznanego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Polecamy: Zasiłek macierzyński w 2014 r.

Jak ubiegać się o przyznanie urlopu rodzicielskiego?

Aby otrzymać możliwość skorzystania z płatnego urlopu rodzicielskiego należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni od dnia porodu. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie z informacją, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop rodzicielski oraz, że będzie on następował bezpośrednio po urlopie macierzyńskim oraz po urlopie dodatkowym. Rodzice dziecka zatrudnieni na etatach będą mogli skorzystać w tym samym czasie z urlopu rodzicielskiego przez pierwsze 13 tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie pracy podczas urlopu rodzicielskiego

Pracownik będzie mógł powrócić do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego u pracodawcy udzielającego takiego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Ważne jest, aby pracownik złożył odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  Uczenie maszynowe: Rewolucja w analizie danych dla profesjonalistów biznesowych

  Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która rewolucjonizuje sposób, w jaki analizujemy i wykorzystujemy dane w biznesie. Dla profesjonalistów z obszarów prawa, zarządzania zasobami ludzkimi i finansów, zrozumienie podstaw uczenia maszynowego staje się kluczowym elementem skutecznego działania w dynamicznym środowisku biznesowym.

  REKLAMA

  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

  Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  REKLAMA