reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Na podstawie ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 983), od 1 stycznia 2014 roku zmieni się maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Do końca 2013 roku wynosi ona 250 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w poprzednim kwartale. Raz na kwartał prezes GUS ogłasza w formie komunikatu wysokość przeciętnego wynagrodzenia i na tej podstawie ustala się maksymalną podstawę wymiaru składki.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Od stycznia 2014 roku maksymalna podstawa wymiaru składki będzie wynosiła 250 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Kwota 250 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłaszana będzie przez prezesa ZUS w formie komunikatu w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od ogłoszenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym maksymalna podstawa wymiaru składki będzie ustalana raz na rok.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będzie zatem ustalana na podstawie tego samego wynagrodzenia, które bierze się pod uwagę przy określaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Do końca 2013 roku maksymalną podstawę wymiaru składek należy ustalać na starych zasadach. W związku z tym biorąc pod uwagę komunikat Prezesa GUS, przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2013 r. wyniosło 3651,72 zł., zatem maksymalna podstawa wymiaru składek wynosi 250 % * 3651,72 zł, czyli 9129,30 zł. Zgodnie z nowymi zasadami, podstawą wymiaru składek będzie kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszona w formie komunikatu przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy serwis: Spory z ZUS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r. / fot. Fotolia
Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r. / fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama