reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało wydłużenia wieku emerytalnego dla tych osób.

Od 1 stycznia 2013 roku obowiązują zmiany w przepisach emerytalnych. Najistotniejszą zmianą jest stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do osiągnięcia poziomu 67 lat. Jednak podwyższenie wieku emerytalnego nie ma wpływu na uprawnienie osób pracujących w szczególnych warunkach do emerytury w obniżonym wieku.

Zasady nabywania prawa do takiej emerytury regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?

Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach to pracownicy zatrudnieni w warunkach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających znacznej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.

Za pracowników w szczególnym charakterze uważa się m.in.: pracowników organów kontroli państwowej, żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Pełny wykaz prac w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, a także wiek wcześniejszego przejścia na emeryturę dla danej grupy zawodowej oraz długość wymaganego stażu pracy zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r.

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mają prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Aby uzyskać uprawnienie do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, ubezpieczony, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, do dnia 31 grudnia 2008 r. musi spełnić określone warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny przewidziany w rozporządzeniu dla danej grupy zawodowej,
  • posiadać i udowodnić wymagany okres zatrudnienia: 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, w tym w zależności od danej grupy zawodowej, 10 lub 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Do okresu zatrudnienia wlicza się także okresy uznane za równorzędne.

Zobacz również: Wykaz prac w szczególnych warunkach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama