reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

Nowe przepisy wydłużają urlop należny po urodzeniu jednego dziecka z 6 miesięcy do roku (52 tygodni). W przypadku porodu mnogiego, urlop może wynosić nawet do 71 tygodni.

Urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński

Według przepisów obowiązujących dotychczas, urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, natomiast dodatkowy urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka liczy 4 tygodnie, zaś przy porodzie mnogim – 6 tygodni. Po 17 czerwca, płatny roczny urlop w przypadku urodzenia jednego dziecka będzie obejmował 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W razie porodu mnogiego rodzicom będzie przysługiwał urlop macierzyński w wymiarze od 31 do 37 tygodni, w zależność od liczby urodzonych dzieci. Natomiast dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił do 8 tygodni.

Urlop rodzicielski i wychowawczy

Nowelizacja wprowadza ponadto dodatkowy nowy urlop rodzicielski, którego długość wynosić będzie 26 tygodni i nie będzie uzależniona od liczby urodzonych dzieci. Sejm uchwalił również poprawkę, która daje możliwość korzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak dotychczas - do końca 4 roku.

Elastyczność

Wszystkie zmiany wprowadzane nowelizacja mają na celu uelastycznić urlop związany z urodzeniem dzieci, a co za tym idzie, poprawić sytuację rodziców na rynku pracy.

Polecamy także: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Zasiłek

Nowelizacja normuje również kwestię wynagrodzenia, jakie przysługiwać będzie rodzicom dziecka podczas korzystania z urlopów. Rodzic, który zadeklaruje wykorzystanie półrocznego urlopu, będzie w tym czasie otrzymywał 100 procent pensji. Rodzic, który od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, otrzyma z kolei 80 procent wynagrodzenia. Przy przedłużeniu urlopu półrocznego o kolejne pół roku, wynagrodzenie w drugiej połowie urlopu będzie wynosić 60 procent pensji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roczny urlop macierzyński 2013. / Fot. Fotolia
Roczny urlop macierzyński 2013. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama