Nowy urlop rodzicielski
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu pracy przyznają wydłużony okres urlopowy przy pozostawaniu z dzieckiem. Urlop macierzyński pozostaje bez zmian, natomiast wydłużeniu ulega dodatkowy urlop w wymiarze: do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie oraz do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Dodatkowo wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski przyznawany w wymiarze 26 tygodni dla obojga rodziców. Łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, natomiast zostanie odpowiednio wydłużony od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.
REKLAMA
Zobacz również: Roczny urlop macierzyński
Kto może skorzystać z nowych zasad urlopowych?
Na mocy wprowadzonych zmian urlop macierzyński będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przypadających wyłącznie matce), 6 tygodni (lub 8 w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas porodu) dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Z nowego rodzaju urlopu mogą skorzystać rodzice zatrudnieni na etatach oraz osoby opłacające składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, iż z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowach zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą pod warunkiem opłacania składek. Z nowych zasad urlopowych mogą będą korzystać rodzice dzieci urodzonych od 2013 r.
Jednakże na mocy przepisów przejściowych, z wydłużonego dodatkowe urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012r., którzy przed dniem 17 czerwca 2013r. wykorzystali już podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Z takich uprawnień będzie można skorzystać w sytuacji, gdy:
- matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
- rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
- rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze
W takiej sytuacji będzie przyznawany urlopu uzupełniający na pisemny wniosek pracownika złożony u pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia 17 czerwca 2013 r., czyli najpóźniej w dniu 24 czerwca 2013 r.
Polecamy: Urlop rodzicielski w 2014 roku
Nowy urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski będzie przyznawany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Urlop rodzicielskie będą mogli wykorzystać obydwoje rodzice w pełnym lub niepełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech) przypadających bezpośrednio po sobie. Każda z części urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni. Pisemny wniosek pracownik powinien złożyć wraz z oświadczeniem, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w całości bądź w części przez rodziców, którzy będą mogli podzielić go między sobą.
Wymiar zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego
W okresie urlopu rodzicielskiego będzie przyznawany zasiłek macierzyński. Należy pamiętać, iż nie będzie on w pełni płatny. Wysokość otrzymywanego zasiłku będzie uzależniona od dokonanego wyboru uzyskania urlopu przez rodziców. Nowelizacja z dniem 17 czerwca 2013 r. przewiduje dwa rozwiązania w tej sytuacji:
- złożenie wniosku u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po urlopie dodatkowym – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie skutkowało otrzymywaniem zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
- w przypadku nie złożenia powyższego wniosku, wysokość zasiłku w okresie podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 100% oraz 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat