REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy urlop rodzicielski

Monika Pązik
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu pracy przyznają wydłużony okres urlopowy przy pozostawaniu z dzieckiem. Urlop macierzyński pozostaje bez zmian, natomiast wydłużeniu ulega dodatkowy urlop w wymiarze: do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie oraz do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Dodatkowo wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski przyznawany w wymiarze 26 tygodni dla obojga rodziców. Łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, natomiast zostanie odpowiednio wydłużony od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Kto może skorzystać z nowych zasad urlopowych?

Na mocy wprowadzonych zmian urlop macierzyński będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przypadających wyłącznie matce), 6 tygodni (lub 8 w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas porodu) dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Z nowego rodzaju urlopu mogą skorzystać rodzice zatrudnieni na etatach oraz osoby opłacające składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, iż z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowach zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą pod warunkiem opłacania składek. Z nowych zasad urlopowych mogą będą korzystać rodzice dzieci urodzonych od 2013 r.

Jednakże na mocy przepisów przejściowych, z wydłużonego dodatkowe urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012r., którzy przed dniem 17 czerwca 2013r. wykorzystali już podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Z takich uprawnień będzie można skorzystać w sytuacji, gdy:

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
 • matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
 • rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
 • rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze

W takiej sytuacji będzie przyznawany urlopu uzupełniający na pisemny wniosek pracownika złożony u pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia 17 czerwca 2013 r., czyli najpóźniej w dniu 24 czerwca 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Urlop rodzicielski w 2014 roku

Nowy urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski będzie przyznawany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Urlop rodzicielskie będą mogli wykorzystać obydwoje rodzice w pełnym lub niepełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech) przypadających bezpośrednio po sobie. Każda z części urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni. Pisemny wniosek pracownik powinien złożyć wraz z oświadczeniem, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w całości bądź w części przez rodziców, którzy będą mogli podzielić go między sobą.

Wymiar zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego

W okresie urlopu rodzicielskiego będzie przyznawany zasiłek macierzyński. Należy pamiętać, iż nie będzie on w pełni płatny. Wysokość otrzymywanego zasiłku będzie uzależniona od dokonanego wyboru uzyskania urlopu przez rodziców. Nowelizacja z dniem 17 czerwca 2013 r. przewiduje dwa rozwiązania w tej sytuacji:

 • złożenie wniosku u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po urlopie dodatkowym – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie skutkowało otrzymywaniem zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
 • w przypadku nie złożenia powyższego wniosku, wysokość zasiłku w okresie podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 100% oraz 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA