REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy urlop rodzicielski

Monika Pązik
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu pracy przyznają wydłużony okres urlopowy przy pozostawaniu z dzieckiem. Urlop macierzyński pozostaje bez zmian, natomiast wydłużeniu ulega dodatkowy urlop w wymiarze: do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie oraz do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Dodatkowo wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski przyznawany w wymiarze 26 tygodni dla obojga rodziców. Łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, natomiast zostanie odpowiednio wydłużony od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Autopromocja

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Kto może skorzystać z nowych zasad urlopowych?

Na mocy wprowadzonych zmian urlop macierzyński będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przypadających wyłącznie matce), 6 tygodni (lub 8 w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas porodu) dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Z nowego rodzaju urlopu mogą skorzystać rodzice zatrudnieni na etatach oraz osoby opłacające składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, iż z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowach zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą pod warunkiem opłacania składek. Z nowych zasad urlopowych mogą będą korzystać rodzice dzieci urodzonych od 2013 r.

Jednakże na mocy przepisów przejściowych, z wydłużonego dodatkowe urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012r., którzy przed dniem 17 czerwca 2013r. wykorzystali już podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Z takich uprawnień będzie można skorzystać w sytuacji, gdy:

 • matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
 • rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
 • rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze

W takiej sytuacji będzie przyznawany urlopu uzupełniający na pisemny wniosek pracownika złożony u pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia 17 czerwca 2013 r., czyli najpóźniej w dniu 24 czerwca 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Urlop rodzicielski w 2014 roku

Nowy urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski będzie przyznawany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Urlop rodzicielskie będą mogli wykorzystać obydwoje rodzice w pełnym lub niepełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech) przypadających bezpośrednio po sobie. Każda z części urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni. Pisemny wniosek pracownik powinien złożyć wraz z oświadczeniem, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w całości bądź w części przez rodziców, którzy będą mogli podzielić go między sobą.

Wymiar zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego

W okresie urlopu rodzicielskiego będzie przyznawany zasiłek macierzyński. Należy pamiętać, iż nie będzie on w pełni płatny. Wysokość otrzymywanego zasiłku będzie uzależniona od dokonanego wyboru uzyskania urlopu przez rodziców. Nowelizacja z dniem 17 czerwca 2013 r. przewiduje dwa rozwiązania w tej sytuacji:

 • złożenie wniosku u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po urlopie dodatkowym – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie skutkowało otrzymywaniem zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
 • w przypadku nie złożenia powyższego wniosku, wysokość zasiłku w okresie podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 100% oraz 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  REKLAMA

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA