Kategorie

Nowy urlop rodzicielski

Monika Pązik
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Fotolia
Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu pracy przyznają wydłużony okres urlopowy przy pozostawaniu z dzieckiem. Urlop macierzyński pozostaje bez zmian, natomiast wydłużeniu ulega dodatkowy urlop w wymiarze: do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie oraz do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Dodatkowo wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski przyznawany w wymiarze 26 tygodni dla obojga rodziców. Łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, natomiast zostanie odpowiednio wydłużony od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Kto może skorzystać z nowych zasad urlopowych?

Reklama

Na mocy wprowadzonych zmian urlop macierzyński będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przypadających wyłącznie matce), 6 tygodni (lub 8 w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas porodu) dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Z nowego rodzaju urlopu mogą skorzystać rodzice zatrudnieni na etatach oraz osoby opłacające składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, iż z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowach zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą pod warunkiem opłacania składek. Z nowych zasad urlopowych mogą będą korzystać rodzice dzieci urodzonych od 2013 r.

Jednakże na mocy przepisów przejściowych, z wydłużonego dodatkowe urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012r., którzy przed dniem 17 czerwca 2013r. wykorzystali już podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Z takich uprawnień będzie można skorzystać w sytuacji, gdy:

 • matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
 • rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
 • rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze

W takiej sytuacji będzie przyznawany urlopu uzupełniający na pisemny wniosek pracownika złożony u pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia 17 czerwca 2013 r., czyli najpóźniej w dniu 24 czerwca 2013 r.

Polecamy: Urlop rodzicielski w 2014 roku

Nowy urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski będzie przyznawany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Urlop rodzicielskie będą mogli wykorzystać obydwoje rodzice w pełnym lub niepełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech) przypadających bezpośrednio po sobie. Każda z części urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni. Pisemny wniosek pracownik powinien złożyć wraz z oświadczeniem, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w całości bądź w części przez rodziców, którzy będą mogli podzielić go między sobą.

Wymiar zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego

W okresie urlopu rodzicielskiego będzie przyznawany zasiłek macierzyński. Należy pamiętać, iż nie będzie on w pełni płatny. Wysokość otrzymywanego zasiłku będzie uzależniona od dokonanego wyboru uzyskania urlopu przez rodziców. Nowelizacja z dniem 17 czerwca 2013 r. przewiduje dwa rozwiązania w tej sytuacji:

 • złożenie wniosku u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po urlopie dodatkowym – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie skutkowało otrzymywaniem zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
 • w przypadku nie złożenia powyższego wniosku, wysokość zasiłku w okresie podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 100% oraz 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?