REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Agnieszka Śniegowska
Roczny urlop rodzicielski - zmiany w prawie. /Fot. ShutterStock
Roczny urlop rodzicielski - zmiany w prawie. /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Uchwalenie zmian przez Sejm

Dnia 28 maja 2013 roku Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks pracy i inne ustawy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem. Aktualnie jej tekst jest przedmiotem prac Senatu. Zmiany dotyczą m. in. dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wprowadzają nową instytucję - urlop rodzicielski, składających się na tzw. roczny „urlop macierzyński”.

Wniosek

W zakresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nowela daje pracownicy możliwość złożenia wiążącego wniosku o jego udzielenie już po porodzie (w terminie 14 dni). Urlop taki udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Tym samym wnioskiem pracownica będzie mogła objąć również urlop rodzicielski udzielany w dalszej kolejności – bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlopy te w tym przypadku winny być udzielone w pełnym wymiarze.

Zobacz również: Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Dla osób, które nie skorzystają z powyższego rozwiązania nadal pozostawiono możliwość zawnioskowania o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w późniejszym terminie. Z tą różnicą, że w miejsce dotychczasowego terminu na złożenie wniosku (nie krócej niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu) wprowadzono dłuższy. Po zmianach wniosek trzeba będzie złożyć z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Analogiczne rozwiązanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. W obu tych przypadkach pracodawca również powinien uwzględnić wnioski.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Urlopy w częściach

Zmiana polega również na tym, że dodatkowy urlop macierzyński ma być udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Do tej pory był on udzielany tylko jednorazowo. Wymiar tego urlopu pozostawiono bez zmian – do 6 albo 8 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Urlop rodzicielski natomiast ma być udzielany jednorazowo lub w trzech częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni, przypadających jedna po drugiej, w łącznym wymiarze do 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Forum Kadry - Urlop rodzicielski

"Roczny urlop macierzyński"

W ten sposób, biorąc pod uwagę proponowane okresy ww. urlopów, pracownica będzie mogła sobie zapewnić łącznie płatny urlop w wymiarze nawet do roku czasu (przy urodzeniu przy jednym porodzie jednego dziecka oraz 20-tygodniowym wymiarze urlopu macierzyńskiego, 6-tygodniowym dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26-tygodniowym urlopu rodzicielskiego). Z tą jednak uwagą, że nie jest to – wbrew potocznemu określeniu – roczny urlop macierzyński, a swego rodzaju kombinacja trzech różnych instytucji (uprawnień) związanych z rodzicielstwem.

www.ghmw.pl

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    REKLAMA

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    Strajk lekarzy w Portugalii

    Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

    Shutdown dla urzędników w USA?

    Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

    Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

    Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

    REKLAMA

    Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

    Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

    Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

    Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

    REKLAMA