REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niepewna przyszłość KRUS

Agnieszka Fryc
Niepewna przyszłość KRUS
Niepewna przyszłość KRUS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niepewna przyszłość KRUS spowodowana jest wniesieniem do sejmu projektu ustawy o zniesieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wpłynął do Sejmu 9 maja tego roku.

Projekt ustawy został wniesiony przez klub poselski „Ruch Palikota”, a jego celem jest zniesienie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z jednoczesnym przeniesieniem jej zadań i kompetencji na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznaczałoby to przywrócenie stanu sprzed 1991 roku. Zniesienie KRUS i przekazanie jej kompetencji i zadań Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pozwoliłoby w ocenie wnioskodawców na zlikwidowanie dublujących się, a więc wykonujących w rzeczywistości takie sama zadania, jednostek organizacyjnych KRUS i przekazanie, w ramach reorganizacji, ich zadań jednostkom ZUS z wykorzystaniem części pracowników oraz zaplecza technicznego znoszonej KRUS. Regulacja ta pozostawiłaby w niezmienionej postaci meritum obu systemów ubezpieczeniowych – powszechnego i rolniczego. Niezmienione zostałyby zarówno zasady gromadzenia środków na ubezpieczenie, w tym wysokość składki, jak i model późniejszej redystrybucji środków.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy serwis: Tytuły ubezpieczeń

Projekt pozwoliłby na osiągnięcie oszczędności, będących wynikiem połączenia struktur organizacyjnych dwóch instytucji realizujących tożsame zadania. Połączenie instytucji posiadających podobne struktury organizacyjno – techniczne, spowoduje możliwość ograniczenia zatrudnienia w obu instytucjach. Zracjonalizuje to również wydatki w zakresie spraw lokalowych, poprzez chociażby zbycie zbędnych budynków, czy wypowiedzenie umów najmu, jak i rzeczowych, poprzez m.in. zbycie zbędnego sprzętu, a w konsekwencji zmniejszenie wydatków na jego utrzymanie.

W projekcie pomysłodawcy wskazują, że jego realizacja nie będzie negatywnie wpływać na świadczeniobiorców. Na mocy uchwalenia wniesionego projektu ustawy bowiem, doszłoby do przejścia wszystkich kompetencji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pozostawienia w mocy wszystkich czynności KRUS, w tym decyzji administracyjnych oraz postanowień i innych aktów administracyjnych, podjętych przed wejściem w życie proponowanych zmian. Zdaniem wnioskodawców, projekt ten nie obciąży budżetu państwa i samorządów, natomiast przysłuży się do ograniczenia wydatków ze środków publicznych. Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu potwierdziło, że projekt ten nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Zobacz także: Ubezpieczeniowe przepisy unijne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA