reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Inne > Niepewna przyszłość KRUS

Niepewna przyszłość KRUS

Niepewna przyszłość KRUS spowodowana jest wniesieniem do sejmu projektu ustawy o zniesieniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wpłynął do Sejmu 9 maja tego roku.

Projekt ustawy został wniesiony przez klub poselski „Ruch Palikota”, a jego celem jest zniesienie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z jednoczesnym przeniesieniem jej zadań i kompetencji na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznaczałoby to przywrócenie stanu sprzed 1991 roku. Zniesienie KRUS i przekazanie jej kompetencji i zadań Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pozwoliłoby w ocenie wnioskodawców na zlikwidowanie dublujących się, a więc wykonujących w rzeczywistości takie sama zadania, jednostek organizacyjnych KRUS i przekazanie, w ramach reorganizacji, ich zadań jednostkom ZUS z wykorzystaniem części pracowników oraz zaplecza technicznego znoszonej KRUS. Regulacja ta pozostawiłaby w niezmienionej postaci meritum obu systemów ubezpieczeniowych – powszechnego i rolniczego. Niezmienione zostałyby zarówno zasady gromadzenia środków na ubezpieczenie, w tym wysokość składki, jak i model późniejszej redystrybucji środków.

Polecamy serwis: Tytuły ubezpieczeń

Projekt pozwoliłby na osiągnięcie oszczędności, będących wynikiem połączenia struktur organizacyjnych dwóch instytucji realizujących tożsame zadania. Połączenie instytucji posiadających podobne struktury organizacyjno – techniczne, spowoduje możliwość ograniczenia zatrudnienia w obu instytucjach. Zracjonalizuje to również wydatki w zakresie spraw lokalowych, poprzez chociażby zbycie zbędnych budynków, czy wypowiedzenie umów najmu, jak i rzeczowych, poprzez m.in. zbycie zbędnego sprzętu, a w konsekwencji zmniejszenie wydatków na jego utrzymanie.

W projekcie pomysłodawcy wskazują, że jego realizacja nie będzie negatywnie wpływać na świadczeniobiorców. Na mocy uchwalenia wniesionego projektu ustawy bowiem, doszłoby do przejścia wszystkich kompetencji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pozostawienia w mocy wszystkich czynności KRUS, w tym decyzji administracyjnych oraz postanowień i innych aktów administracyjnych, podjętych przed wejściem w życie proponowanych zmian. Zdaniem wnioskodawców, projekt ten nie obciąży budżetu państwa i samorządów, natomiast przysłuży się do ograniczenia wydatków ze środków publicznych. Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu potwierdziło, że projekt ten nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Zobacz także: Ubezpieczeniowe przepisy unijne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama