REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Roksana Kuźma
ZUS czy OFE - deklaracja. /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE - deklaracja. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?

ZUS czy OFE?

Od dnia 1 kwietnia 2014 przyszli emeryci wypełniając stosowną deklarację, mogą zdecydować, aby część składki emerytalnej gromadzona była również w OFE. Procedura nie jest skomplikowana i może zostać przeprowadzona w siedzibie ZUS, jak i drogą elektroniczną. Przepisy, które weszły w życie umożliwiają więc przyszłym emerytom samodzielnie podjąć decyzję, czy odprowadzana składka emerytalna będzie całkowicie trafiała do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy również do Otwartych Funduszy Emerytalnych, na których to zgromadzone środki będą inwestowane na giełdzie kapitałowej. Ostateczny termin podjęcia decyzji to 31 lipca 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Procedura

Ustawodawca wychodząc z założenia, że większość osób opowie się za gromadzeniem składki w całości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ułatwił procedury. Jedynie osoby zainteresowane przekazywaniem części składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych są obowiązane do złożenia stosownego wniosku. W innym wypadku automatycznie będzie ona gromadzona w ZUS.

Zapisz się na nasz newsletter

POBIERZ FORMULARZ: OŚWIADCZENIE O PRZEKAZANIU SKŁADKI DO OFE

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ważne terminy!

Osoby chcące zostać klientami OFE powinny do dnia 31 lipca 2014 roku wypełnić deklarację, a następnie przekazać ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejnym terminem, w którym będzie można zmienić decyzję jest 2016 rok. Potrzebne dokumenty są dostępne w oddziałach ZUS i urzędach skarbowych, a także na stronach internetowych instytucji rządowych, np. ministerstwa Pracy i Finansów.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Wypełnienie i złożenie deklaracji

Wypełnienie deklaracji jest proste i wymaga wpisania jedynie danych osobowych, adresowych, numeru PESEL wraz z podaniem funduszu, do którego się zapisuje lub w którym się pozostaje.

Deklarację można złożyć w oddziale ZUS osobiście, wysłać drogą pocztową lub elektroniczną przez system ePUAP. Ostatnia z możliwości dostępna jedynie dla osób posiadają zaufany profil czyli tych, którzy zarejestrowali się w serwisie ePUAP, a dane potwierdzili w określonym urzędzie. Stąd też w celu przyspieszenia procedur i uniknięcia formalności, osobom nie mającym założonego konta poleca się osobiste składanie deklaracji.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

REKLAMA

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA