REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Agnieszka Fryc
Dłuższy urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
Dłuższy urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Nowe przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2013 r. Z rocznego, płatnego urlopu będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Dzięki nowym przepisom, płatny urlop po urodzeniu jednego dziecka zwiększy się z 6 miesięcy do roku (52 tygodni), zaś w przypadku porodu mnogiego urlop ten może się wydłużyć nawet do 71 tygodni.

Autopromocja

Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński

W obecnym stanie prawnym, urlop macierzyński wynosi do 4 tygodni przy jednym dziecku, do 6 tygodni zaś przy porodzie mnogim. Po wejściu w życie planowanych zmian urlop macierzyński będzie obejmował:

 • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz
 • do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przy urodzeniu jednego dziecka.

Natomiast przy porodzie mnogim, urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze od 31 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. Dodatkowy urlop macierzyński będzie zaś wynosił do 8 tygodni.

Urlop rodzicielski

Co więcej, nowelizacja ta wprowadza dodatkowy, nowy urlop rodzicielski, w wymiarze 26 tygodni, którego długość jest niezmienna. Liczba urodzonych podczas jednego porodu dzieci nie wpływa na wymiar urlopu rodzicielskiego.

Urlop wychowawczy

Sejmu uchwalił również poprawkę, która zmienia przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów, urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Wynagrodzenie

Zmiany jakie zostały uchwalone przez Sejm dotyczą także wysokości wynagrodzenia, jakie przysługiwać będzie rodzicom podczas korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się na wykorzystanie półrocznego urlopu, będzie w tym czasie otrzymywał 100 procent pensji. Jeśli zdecyduje się na przedłużenie urlopu o kolejne 6 miesięcy, jego wynagrodzenie w tym okresie będzie wynosić 60 procent pensji. Rodzic, który od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, otrzyma zaś 80 procent wynagrodzenia.

Cel nowelizacji

Nowelizacja kodeksu pracy pozwala elastycznie wykorzystywać urlop związany z urodzeniem dziecka, co daje możliwości pogodzenia roli rodzica z życiem zawodowym. Nowe przepisy mają bowiem na celu poprawę sytuacji na rynku pracy rodziców, a w konsekwencji pomoc w zażegnaniu kryzysu demograficznego.

Ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA