reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Nowe przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2013 r. Z rocznego, płatnego urlopu będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Dzięki nowym przepisom, płatny urlop po urodzeniu jednego dziecka zwiększy się z 6 miesięcy do roku (52 tygodni), zaś w przypadku porodu mnogiego urlop ten może się wydłużyć nawet do 71 tygodni.

Urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński

W obecnym stanie prawnym, urlop macierzyński wynosi do 4 tygodni przy jednym dziecku, do 6 tygodni zaś przy porodzie mnogim. Po wejściu w życie planowanych zmian urlop macierzyński będzie obejmował:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz
  • do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przy urodzeniu jednego dziecka.

Natomiast przy porodzie mnogim, urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze od 31 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci. Dodatkowy urlop macierzyński będzie zaś wynosił do 8 tygodni.

Urlop rodzicielski

Co więcej, nowelizacja ta wprowadza dodatkowy, nowy urlop rodzicielski, w wymiarze 26 tygodni, którego długość jest niezmienna. Liczba urodzonych podczas jednego porodu dzieci nie wpływa na wymiar urlopu rodzicielskiego.

Urlop wychowawczy

Sejmu uchwalił również poprawkę, która zmienia przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów, urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku.

Polecamy również: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Wynagrodzenie

Zmiany jakie zostały uchwalone przez Sejm dotyczą także wysokości wynagrodzenia, jakie przysługiwać będzie rodzicom podczas korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się na wykorzystanie półrocznego urlopu, będzie w tym czasie otrzymywał 100 procent pensji. Jeśli zdecyduje się na przedłużenie urlopu o kolejne 6 miesięcy, jego wynagrodzenie w tym okresie będzie wynosić 60 procent pensji. Rodzic, który od razu zadeklaruje chęć skorzystania z rocznego urlopu, otrzyma zaś 80 procent wynagrodzenia.

Cel nowelizacji

Nowelizacja kodeksu pracy pozwala elastycznie wykorzystywać urlop związany z urodzeniem dziecka, co daje możliwości pogodzenia roli rodzica z życiem zawodowym. Nowe przepisy mają bowiem na celu poprawę sytuacji na rynku pracy rodziców, a w konsekwencji pomoc w zażegnaniu kryzysu demograficznego.

Ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dłuższy urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
Dłuższy urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama