| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany ubezpieczonemu matce lub ojcu dziecka, w wysokości odpowiednio 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od rodzaju urlopu, z którego korzysta rodzic. Co ważne wysokość zasiłku pomniejsza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński zgodnie z treścią art. 184 k.p. jest świadczeniem wypłacanym pracownikowi, zarówno matce jak i ojcu dziecka, przez okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 i Nr 218, poz. 1690). Warunkiem otrzymania zasiłku, oprócz szeregu wymagań określonych w przepisach jest złożenie odpowiedniego wniosku w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek.

Zobacz serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Wysokość zasiłku

Zasady i warunki wypłaty zasiłku macierzyńskiego określa ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512 ze zm.).

Za okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego ubezpieczony otrzyma miesięczny zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast miesięczny zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Miesięczny zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego dla:

  1. ubezpieczonej, która będąc pracownicą złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego;
  2. ubezpieczonej, która nie będąc pracownicą wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożyła w terminie nie później niż 14 dni po porodzie na zasadach określonych dla wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 1791 k.p.);
  3. ubezpieczonego będącego pracownikiem, który złożył wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
  4. ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, który wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożył w terminie i na zasadach określony dla wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »