Zaległe wynagrodzenie a składki na ubezpieczenie społeczne
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z ostatnich danych Państwowej Inspekcji Pracy, coraz więcej pracodawców zalega z bieżącą wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników. Czasami zaległe pensje wypłacają dobrowolnie, a niekiedy konieczne jest sądowe dochodzenie przez pracowników swoich roszczeń i uzyskanie wyroku zasądzającego wypłatę zaległego wynagrodzenia.
REKLAMA
Bez odsetek za zwłokę
Wypłacając pracownikowi zaległą pensję, pracodawca musi odprowadzić od niej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe, a także składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Są to więc te same należności, które musi uiścić w przypadku, gdy płaci wynagrodzenie w wymaganym terminie.
Pracodawca musi odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wszystkich składników stanowiących podstawę wymiaru tych składek również wtedy, gdy wypłacił je z opóźnieniem i niezależnie od tego, czy zaległa wypłata została dokonana jeszcze w czasie trwania stosunku pracy, czy już po jego ustaniu. Warto jednak podkreślić, że do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne ustalanej dla celów wymierzenia składek od zaległego wynagrodzenia nie podlegają wliczeniu odsetki za zwłokę, które pracodawca zapłacił w związku z opóźnioną wypłatą pensji. [przykład]
Pracodawca wypłacający pracownikowi bieżące wynagrodzenie musi rozliczyć należne od tego przychodu składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, przekazując do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, w tym imienny raport miesięczny (ZUS RCA). Składki muszą być w nim wykazane z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xxx.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat