Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzone w życie zmiany w płatnych urlopach przyznanych rodzicom przewidują przedłużenie okresu opieki nad dzieckiem do roku. W tym wypadku okres urlopu macierzyńskiego pozostaje bez zmian w wymiarze 20 tygodni (w tym 14 tygodni przeznaczonych wyłącznie dla matki), dodatkowy urlop macierzyński zostaje wydłużony do 6 tygodni w przypadku jednego dziecka urodzonego podczas porodu, a do 8 w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy porodzie. W drodze wprowadzonych zmian rodzice dziecka będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.
REKLAMA
Zobacz również: Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany
Nowy urlop nie tylko dla matek
Nowelizacja wprowadza nowy, korzystny rodzaj urlopu – urlopu rodzicielskiego. Będzie on przyznawany fakultatywnie na wniosek pracownika na okres 26 tygodni zarówno dla matki jak i dla ojca. Rodzice będą mogli wykorzystać go w pełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech), z których każda musi następować po sobie w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Wobec tego decyzja o wykorzystaniu urlopu będzie zależała od rodziców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że wprowadzenie urlopu rodzicielskiego powinno służyć podziałowi obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem pomiędzy obojga rodziców, aby każde z nich w równym stopniu przyczyniło się do rozwoju dziecka. Dodatkowo przedłużenie płatnego urlopu i przyznanie go również ojcu dziecka skutkuje możliwością powrotu matki do aktywności zawodowej. Jednakże bez zmian pozostaje wymiar urlopu ojcowskiego.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie
Praca w trakcie urlopu rodzicielskiego
Każdy z rodziców może podjąć pracę podczas trwającego urlopu rodzicielskiego. Warunkiem jest złożenie pisemnego wniosku u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.
W związku z wprowadzoną nowelizacją dotyczącą przedłużenia płatnego urlopu rodzicielskiego pojawia się sporna kwestia, czy kobiety przebywające na takim urlopie nie będą z tego powodu dyskryminowane. Wprowadzone zmiany przyznające zarówno matce jak i ojcu dziecka prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego nie powinny skutkować pojawieniem się dyskryminacji na rynku pracy kobiet (zgodnie z zapisem w uzasadnieniu do nowelizacji).
Polecamy również serwis: Zasiłki i inne świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat