reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Wprowadzone w życie zmiany w płatnych urlopach przyznanych rodzicom przewidują przedłużenie okresu opieki nad dzieckiem do roku. W tym wypadku okres urlopu macierzyńskiego pozostaje bez zmian w wymiarze 20 tygodni (w tym 14 tygodni przeznaczonych wyłącznie dla matki), dodatkowy urlop macierzyński zostaje wydłużony do 6 tygodni w przypadku jednego dziecka urodzonego podczas porodu, a do 8 w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy porodzie. W drodze wprowadzonych zmian rodzice dziecka będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Zobacz również: Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Nowy urlop nie tylko dla matek

Nowelizacja wprowadza nowy, korzystny rodzaj urlopu – urlopu rodzicielskiego. Będzie on przyznawany fakultatywnie na wniosek pracownika na okres 26 tygodni zarówno dla matki jak i dla ojca. Rodzice będą mogli wykorzystać go w pełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech), z których każda musi następować po sobie w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Wobec tego decyzja o wykorzystaniu urlopu będzie zależała od rodziców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że wprowadzenie urlopu rodzicielskiego powinno służyć podziałowi obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem pomiędzy obojga rodziców, aby każde z nich w równym stopniu przyczyniło się do rozwoju dziecka. Dodatkowo przedłużenie płatnego urlopu i przyznanie go również ojcu dziecka skutkuje możliwością powrotu matki do aktywności zawodowej. Jednakże bez zmian pozostaje wymiar urlopu ojcowskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Praca w trakcie urlopu rodzicielskiego

Każdy z rodziców może podjąć pracę podczas trwającego urlopu rodzicielskiego. Warunkiem jest złożenie pisemnego wniosku u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu. Pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy w sprawie podjęcia pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej podjęciem. We wniosku należy wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie się łączyć wykonywanie pracy oraz przebywanie na urlopie rodzicielskim.

W związku z wprowadzoną nowelizacją dotyczącą przedłużenia płatnego urlopu rodzicielskiego pojawia się sporna kwestia, czy kobiety przebywające na takim urlopie nie będą z tego powodu dyskryminowane. Wprowadzone zmiany przyznające zarówno matce jak i ojcu dziecka prawo do płatnego urlopu rodzicielskiego nie powinny skutkować pojawieniem się dyskryminacji na rynku pracy kobiet (zgodnie z zapisem w uzasadnieniu do nowelizacji).

Polecamy również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama