REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Monika Pązik
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. / fot. ShutterStock
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Od 2014 r. będzie można skorzystać z podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów to 52 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka podczas porodu). W przypadku urodzenia większej ilości dzieci łączny wymiar urlopu zwiększy się odpowiednio od 65 do 71 tygodni. Ze wszystkich urlopów będą mogli skorzystać oboje rodzice. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przyznane wyłącznie matce), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Dłuższy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2014 r. 

Autopromocja

Zobacz również: Urlop wychowawczy w 2014 r.

Nowy rodzaj urlopu

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu przysługującego rodzicom, czyli urlop rodzicielski. Rodzice będą mogli go wykorzystać bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych podczas porodu. Z tego rodzaju uprawnienia będą mogli skorzystać obydwoje rodzice jednorazowo bądź w nie więcej niż trzech częściach przypadających bezpośrednio po sobie w pełnym lub niepełnym wymiarze. Każda z wskazanych części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rodzice będą mogli podzielić wymiar urlopu rodzicielskiego między sobą z zastrzeżeniem, że jako pracownicy zobowiązani są złożyć pisemny wniosek z oświadczeniem o wymiarze wykorzystywanego urlopu.

Zasiłek macierzyński od 2014 r.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniona od dokonanego wyboru wymiaru urlopu, z którego rodzic chce skorzystać. Ustawodawca w tej kwestii przewidział dwa rozwiązania. Jeżeli rodzic od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop i złoży u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni wniosek po porodzie o udzielenie dodatkowego płatnego urlopu następującego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim oraz o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak rodzic podejmie decyzję o skorzystaniu z półrocznego urlopu macierzyńskie to będzie mu przysługiwało 100% podstawy wymiaru. Należy zaznaczyć, że rodzic decydujący się na przedłużenie urlopu o kolejne pół roku otrzyma za pozostałą część urlopu 60% podstawy wymiaru.
Jednakże, jeżeli rodzic nie złoży wniosku we wskazanym terminie 14 dni, wysokość zasiłku za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% i 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie na forum: Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA