Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Od 2014 r. będzie można skorzystać z podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów to 52 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka podczas porodu). W przypadku urodzenia większej ilości dzieci łączny wymiar urlopu zwiększy się odpowiednio od 65 do 71 tygodni. Ze wszystkich urlopów będą mogli skorzystać oboje rodzice. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przyznane wyłącznie matce), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Dłuższy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
Zobacz również: Urlop wychowawczy w 2014 r.
Nowy rodzaj urlopu
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu przysługującego rodzicom, czyli urlop rodzicielski. Rodzice będą mogli go wykorzystać bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych podczas porodu. Z tego rodzaju uprawnienia będą mogli skorzystać obydwoje rodzice jednorazowo bądź w nie więcej niż trzech częściach przypadających bezpośrednio po sobie w pełnym lub niepełnym wymiarze. Każda z wskazanych części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rodzice będą mogli podzielić wymiar urlopu rodzicielskiego między sobą z zastrzeżeniem, że jako pracownicy zobowiązani są złożyć pisemny wniosek z oświadczeniem o wymiarze wykorzystywanego urlopu.
Zasiłek macierzyński od 2014 r.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniona od dokonanego wyboru wymiaru urlopu, z którego rodzic chce skorzystać. Ustawodawca w tej kwestii przewidział dwa rozwiązania. Jeżeli rodzic od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop i złoży u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni wniosek po porodzie o udzielenie dodatkowego płatnego urlopu następującego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim oraz o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak rodzic podejmie decyzję o skorzystaniu z półrocznego urlopu macierzyńskie to będzie mu przysługiwało 100% podstawy wymiaru. Należy zaznaczyć, że rodzic decydujący się na przedłużenie urlopu o kolejne pół roku otrzyma za pozostałą część urlopu 60% podstawy wymiaru.
Jednakże, jeżeli rodzic nie złoży wniosku we wskazanym terminie 14 dni, wysokość zasiłku za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% i 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Zadaj pytanie na forum: Kadry - Uprawnienia rodzicielskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat