REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Monika Pązik
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. / fot. ShutterStock
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Od 2014 r. będzie można skorzystać z podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów to 52 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka podczas porodu). W przypadku urodzenia większej ilości dzieci łączny wymiar urlopu zwiększy się odpowiednio od 65 do 71 tygodni. Ze wszystkich urlopów będą mogli skorzystać oboje rodzice. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przyznane wyłącznie matce), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Dłuższy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2014 r. 

Zobacz również: Urlop wychowawczy w 2014 r.

Nowy rodzaj urlopu

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu przysługującego rodzicom, czyli urlop rodzicielski. Rodzice będą mogli go wykorzystać bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych podczas porodu. Z tego rodzaju uprawnienia będą mogli skorzystać obydwoje rodzice jednorazowo bądź w nie więcej niż trzech częściach przypadających bezpośrednio po sobie w pełnym lub niepełnym wymiarze. Każda z wskazanych części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rodzice będą mogli podzielić wymiar urlopu rodzicielskiego między sobą z zastrzeżeniem, że jako pracownicy zobowiązani są złożyć pisemny wniosek z oświadczeniem o wymiarze wykorzystywanego urlopu.

Zasiłek macierzyński od 2014 r.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniona od dokonanego wyboru wymiaru urlopu, z którego rodzic chce skorzystać. Ustawodawca w tej kwestii przewidział dwa rozwiązania. Jeżeli rodzic od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop i złoży u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni wniosek po porodzie o udzielenie dodatkowego płatnego urlopu następującego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim oraz o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak rodzic podejmie decyzję o skorzystaniu z półrocznego urlopu macierzyńskie to będzie mu przysługiwało 100% podstawy wymiaru. Należy zaznaczyć, że rodzic decydujący się na przedłużenie urlopu o kolejne pół roku otrzyma za pozostałą część urlopu 60% podstawy wymiaru.
Jednakże, jeżeli rodzic nie złoży wniosku we wskazanym terminie 14 dni, wysokość zasiłku za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% i 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną upływa 7 października 2023 r. Specjalistom z działów kadr, menedżerom i prawnikom książka „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami” ułatwi zapoznanie się z obowiązującymi przepisami regulującymi pracę zdalną, które wprowadzono w miejsce unormowań dotyczących telepracy. Publikacja zawiera praktyczny komentarz do każdego artykułu z rozdziału IIc „Praca zdalna” w dziale drugim Kodeksu pracy.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zadaj pytanie na forum: Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA