Kategorie

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Monika Pązik
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Od 2014 r. będzie można skorzystać z podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów to 52 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka podczas porodu). W przypadku urodzenia większej ilości dzieci łączny wymiar urlopu zwiększy się odpowiednio od 65 do 71 tygodni. Ze wszystkich urlopów będą mogli skorzystać oboje rodzice. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przyznane wyłącznie matce), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Dłuższy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie obowiązywał od 1 stycznia 2014 r. 

Zobacz również: Urlop wychowawczy w 2014 r.

Nowy rodzaj urlopu

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza nowy rodzaj urlopu przysługującego rodzicom, czyli urlop rodzicielski. Rodzice będą mogli go wykorzystać bezpośrednio po podstawowym i dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych podczas porodu. Z tego rodzaju uprawnienia będą mogli skorzystać obydwoje rodzice jednorazowo bądź w nie więcej niż trzech częściach przypadających bezpośrednio po sobie w pełnym lub niepełnym wymiarze. Każda z wskazanych części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Rodzice będą mogli podzielić wymiar urlopu rodzicielskiego między sobą z zastrzeżeniem, że jako pracownicy zobowiązani są złożyć pisemny wniosek z oświadczeniem o wymiarze wykorzystywanego urlopu.

Zasiłek macierzyński od 2014 r.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniona od dokonanego wyboru wymiaru urlopu, z którego rodzic chce skorzystać. Ustawodawca w tej kwestii przewidział dwa rozwiązania. Jeżeli rodzic od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop i złoży u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni wniosek po porodzie o udzielenie dodatkowego płatnego urlopu następującego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim oraz o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po dodatkowym urlopie to wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak rodzic podejmie decyzję o skorzystaniu z półrocznego urlopu macierzyńskie to będzie mu przysługiwało 100% podstawy wymiaru. Należy zaznaczyć, że rodzic decydujący się na przedłużenie urlopu o kolejne pół roku otrzyma za pozostałą część urlopu 60% podstawy wymiaru.
Jednakże, jeżeli rodzic nie złoży wniosku we wskazanym terminie 14 dni, wysokość zasiłku za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% i 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie na forum: Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?