reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

W 2014 roku będzie można skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów będzie mógł wynosić 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 65 do 71 tygodni w przypadku porodu mnogiego, w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Sam urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka wynosić będzie 20 tygodni, zaś dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni. Nastąpiło tu więc wydłużenie płatnych urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Nowe przepisy stanowią, iż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego będzie można wykorzystać już przed datą planowanego porodu.

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Urlop rodzicielski

Pewnym novum na tle dotychczasowych przepisów jest urlop rodzicielski. Przysługiwać on będzie obojgu rodzicom, w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Z urlopu tego będzie mogła skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, jednorazowo lub w maksymalnie trzech częściach. Nowelizacja wprowadziła również zmiany w urlopie wychowawczym. Sejm uchwalił bowiem także poprawkę, która daje możliwość korzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak to było dotychczas – do końca 4 roku.

Polecamy również serwis: Urlopy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Rodzic dziecka będzie mógł z wyprzedzeniem wybrać wymiar urlopu z jakiego będzie chciał skorzystać. W przypadku gdy, od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop, przez cały okres jego trwania przysługiwać mu będzie 80 procent należnego wynagrodzenia, zaś w przypadku deklaracji chęci skorzystania z półrocznego urlopu – 100 procent. Jeśli rodzic zdecyduje się na przedłużenie półrocznego urlopu macierzyńskiego o kolejne pół roku, wówczas przez pozostałą część urlopu będzie mu przysługiwać 60 procent wynagrodzenia.
Ustawodawca daje możliwość dzielenia się płatnymi urlopami związanymi z urodzeniem się dziecka między rodziców. Ma to na celu poprawę sytuacji kobiet decydujących się na pogodzenie roli matki z życiem zawodowym. Co więcej, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski będzie można łączyć z pracą na pół etatu – wówczas przysługiwać będzie połowa zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście nasz dotychczasowy pracodawca będzie miał prawo odmówić uprawnionemu łączenia zatrudnienia z urlopem, jeżeli charakter zajmowanego przez niego stanowiska i wykonywanej pracy, nie pozwoli na właściwe wykonywanie obowiązków w niepełnym wymiarze godzin.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama