REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Agnieszka Fryc
Uprawnienia rodziców w 2014 r. /Fot. Fotolia
Uprawnienia rodziców w 2014 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

W 2014 roku będzie można skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów będzie mógł wynosić 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 65 do 71 tygodni w przypadku porodu mnogiego, w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Sam urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka wynosić będzie 20 tygodni, zaś dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni. Nastąpiło tu więc wydłużenie płatnych urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Nowe przepisy stanowią, iż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego będzie można wykorzystać już przed datą planowanego porodu.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Urlop rodzicielski

Pewnym novum na tle dotychczasowych przepisów jest urlop rodzicielski. Przysługiwać on będzie obojgu rodzicom, w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Z urlopu tego będzie mogła skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, jednorazowo lub w maksymalnie trzech częściach. Nowelizacja wprowadziła również zmiany w urlopie wychowawczym. Sejm uchwalił bowiem także poprawkę, która daje możliwość korzystania z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak to było dotychczas – do końca 4 roku.

Polecamy również serwis: Urlopy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Rodzic dziecka będzie mógł z wyprzedzeniem wybrać wymiar urlopu z jakiego będzie chciał skorzystać. W przypadku gdy, od razu zdecyduje się na roczny płatny urlop, przez cały okres jego trwania przysługiwać mu będzie 80 procent należnego wynagrodzenia, zaś w przypadku deklaracji chęci skorzystania z półrocznego urlopu – 100 procent. Jeśli rodzic zdecyduje się na przedłużenie półrocznego urlopu macierzyńskiego o kolejne pół roku, wówczas przez pozostałą część urlopu będzie mu przysługiwać 60 procent wynagrodzenia.
Ustawodawca daje możliwość dzielenia się płatnymi urlopami związanymi z urodzeniem się dziecka między rodziców. Ma to na celu poprawę sytuacji kobiet decydujących się na pogodzenie roli matki z życiem zawodowym. Co więcej, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski będzie można łączyć z pracą na pół etatu – wówczas przysługiwać będzie połowa zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście nasz dotychczasowy pracodawca będzie miał prawo odmówić uprawnionemu łączenia zatrudnienia z urlopem, jeżeli charakter zajmowanego przez niego stanowiska i wykonywanej pracy, nie pozwoli na właściwe wykonywanie obowiązków w niepełnym wymiarze godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA