REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
Urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński/rodzicielski

Roczny urlop macierzyński bądź roczny urlop rodzicielski to nazwy, które przyjęły się na określenie okresu 52 tygodni po urodzeniu dziecka. Zgodnie ze zmianami okres ten składa się z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu zwanego rodzicielskim. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego pozwala na skorzystanie z 52 tygodni urlopu czyli całego roku. Przyjęły się zbiorcze nazwy na wszystkie 3 rodzaje urlopów wykorzystanych w pełnym wymiarze - roczny urlop macierzyński bądź roczny urlop rodzicielski. Nazwa ta jest jednak myląca.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop macierzyński

W przedmiocie samego podstawowego urlopu macierzyńskiego zmieni się niewiele. Wymiar urlopu będzie taki sam. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  1. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2. 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  3. 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  4. 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  5. 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Aktualnie co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje wówczas urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego wyżej. Od dnia 17 czerwca 2013 r. wymiar urlopu do wykorzystania przed porodem ma ulec zmianie. Proponuje się 6 tygodni.

WAŻNE!

Co istotne, pierwsze 14 tygodni od porodu nadal będzie przysługiwało wyłącznie mamie dziecka. Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się jego tacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy urlop macierzyński

W kwestii dodatkowego urlopu macierzyńskiego przewiduje się, że jego wymiar będzie wynosił 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Ma dojść zatem do wydłużenia tego rodzaju urlopu. Obecnie wynosi odpowiednio 4 tygodnie i 6 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński będzie można wykorzystać w jednej lub dwóch częściach następujących bezpośrednio po sobie. Rodzice sami zdecydują, czy urlopy te w całości wykorzysta jedno z nich oraz czy lub w jaki sposób podzielą je między sobą.

Polecamy także: Forum Kadry - Urlop macierzyński

Kolejne zmiany zezwalają na udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego także ojcu dziecka będącemu pracownikiem, ale jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop ten można będzie wykorzystać w dwóch częściach.

Co więcej, przewiduje się możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Wówczas pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależnia się od trybu uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Przewiduje się dwa rozwiązania:

  1. w przypadku złożenia do 14 dni po porodzie wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz bezpośrednio po tym urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, przez cały ten okres zasiłek będzie wynosił 80 %.
  2. w przypadku niezłożenia takiego wniosku, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego 60 %.

Polecamy również: Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA