reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński/rodzicielski

Roczny urlop macierzyński bądź roczny urlop rodzicielski to nazwy, które przyjęły się na określenie okresu 52 tygodni po urodzeniu dziecka. Zgodnie ze zmianami okres ten składa się z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu zwanego rodzicielskim. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego pozwala na skorzystanie z 52 tygodni urlopu czyli całego roku. Przyjęły się zbiorcze nazwy na wszystkie 3 rodzaje urlopów wykorzystanych w pełnym wymiarze - roczny urlop macierzyński bądź roczny urlop rodzicielski. Nazwa ta jest jednak myląca.

Urlop macierzyński

W przedmiocie samego podstawowego urlopu macierzyńskiego zmieni się niewiele. Wymiar urlopu będzie taki sam. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  1. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2. 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  3. 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  4. 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  5. 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Aktualnie co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje wówczas urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego wyżej. Od dnia 17 czerwca 2013 r. wymiar urlopu do wykorzystania przed porodem ma ulec zmianie. Proponuje się 6 tygodni.

WAŻNE!

Co istotne, pierwsze 14 tygodni od porodu nadal będzie przysługiwało wyłącznie mamie dziecka. Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się jego tacie.

Dodatkowy urlop macierzyński

W kwestii dodatkowego urlopu macierzyńskiego przewiduje się, że jego wymiar będzie wynosił 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Ma dojść zatem do wydłużenia tego rodzaju urlopu. Obecnie wynosi odpowiednio 4 tygodnie i 6 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński będzie można wykorzystać w jednej lub dwóch częściach następujących bezpośrednio po sobie. Rodzice sami zdecydują, czy urlopy te w całości wykorzysta jedno z nich oraz czy lub w jaki sposób podzielą je między sobą.

Polecamy także: Forum Kadry - Urlop macierzyński

Kolejne zmiany zezwalają na udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego także ojcu dziecka będącemu pracownikiem, ale jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop ten można będzie wykorzystać w dwóch częściach.

Co więcej, przewiduje się możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Wówczas pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależnia się od trybu uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Przewiduje się dwa rozwiązania:

  1. w przypadku złożenia do 14 dni po porodzie wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz bezpośrednio po tym urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, przez cały ten okres zasiłek będzie wynosił 80 %.
  2. w przypadku niezłożenia takiego wniosku, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres urlopu rodzicielskiego 60 %.

Polecamy również: Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia
Urlop macierzyński 2013. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama