| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to urlop przyznawany kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Ma on na celu umożliwić pracownicy opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem oraz zapewnić jej czas potrzebny na odzyskanie sił po porodzie. W trakcie urlopu można pobierać świadczenie zwane zasiłkiem macierzyńskim. Zasiłek ten jest tytułem do ubezpieczenia społecznego – odprowadzane są od niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Jeżeli matka podejmie w okresie zasiłku macierzyńskiego zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, nie musi od niej płacić składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie opłacane na podstawie umowy zlecenia jest dla niej dobrowolne. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają składki odprowadzane od zasiłku macierzyńskiego.

Osoba pobiera od 15 listopada 2009 r. zasiłek macierzyński ze stosunku pracy i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 31 grudnia 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i wykonująca jednocześnie w okresie od 1 do 31 grudnia 2009 r. umowę-zlecenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Z tytułu umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje na okres trzech lat do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło lat pięciu. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tego tytułu, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych podstaw do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w trakcie urlopu wychowawczego płaci budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Podstawę wymiaru składki stanowi 60% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »