Kategorie

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Rafał Krzemiński
Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. /Fot. Fotolia
Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. /Fot. Fotolia
Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński to urlop przyznawany kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Ma on na celu umożliwić pracownicy opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem oraz zapewnić jej czas potrzebny na odzyskanie sił po porodzie. W trakcie urlopu można pobierać świadczenie zwane zasiłkiem macierzyńskim. Zasiłek ten jest tytułem do ubezpieczenia społecznego – odprowadzane są od niego składki na ubezpieczenie społeczne.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Reklama

Jeżeli matka podejmie w okresie zasiłku macierzyńskiego zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, nie musi od niej płacić składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie opłacane na podstawie umowy zlecenia jest dla niej dobrowolne. Ochronę ubezpieczeniową zapewniają składki odprowadzane od zasiłku macierzyńskiego.

Osoba pobiera od 15 listopada 2009 r. zasiłek macierzyński ze stosunku pracy i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 31 grudnia 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i wykonująca jednocześnie w okresie od 1 do 31 grudnia 2009 r. umowę-zlecenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Z tytułu umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje na okres trzech lat do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło lat pięciu. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tego tytułu, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych podstaw do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w trakcie urlopu wychowawczego płaci budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Podstawę wymiaru składki stanowi 60% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Reklama

W sytuacji, gdy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym zawrze umowę zlecenia, podlega ubezpieczeniu z tej umowy zamiast z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Budżet państwa przestaje opłacać składki, a zainteresowany jest objęty ochroną ubezpieczeniową z tytułu umowy zlecenia. Nie ma znaczenia fakt, czy umowa była zawarta z własnym pracodawcą, czy z innym podmiotem.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 28 września 2009 r. i podlegająca z tego
tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 30 listopada 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Wykonywanie umowy-zlecenia stanowi inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Tym samym osoba ta – w okresie od 1 do 30 listopada 2009 r. – podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia, a nie podlegała tym ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Zleceniodawca, jako płatnik składek, był zobowiązany zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczona złożyła wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?