REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia mimo braku podstawy prawnej do takiego zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

REKLAMA

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę

Co do zasady zmiana warunków pracy wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Jednak prawo dopuszcza czasową zmianę warunków pracy z pominięciem tych procedur. Jednym z warunków jest, aby praca tymczasowa nie trwała dłużej niż 3 miesiące.

Kontrola w firmie - PIP uzyskała dostęp do danych ZUS

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty

Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.

Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

W związku z planowaną inwestycją ogłosiliśmy nabór kandydatów na stanowisko kierownika budowy. Z jedną z osób wyłonionych spośród kilku ofert zawarliśmy przedwstępną umowę o pracę. Nie od razu doszło do podpisania umowy o pracę ze względu na trwające jeszcze przygotowania i oczekiwanie na finalizację umowy kredytowej. W umowie przedwstępnej uzgodniliśmy kwotę odszkodowania na wypadek wycofania się jednej ze stron z przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę. Na tydzień przed terminem podjęcia zatrudnienia przez tę osobę okazało się, że bank odmówił nam kredytu. Dla nas oznacza to przesunięcie w czasie rozpoczęcia prac. Poinformowaliśmy naszego kandydata, że jesteśmy zmuszeni zerwać umowę przedwstępną. Czy odszkodowanie z tytułu niedotrzymania warunków przedwstępnej umowy o pracę, jakie będziemy zobowiązani wypłacić kandydatowi, podlega opodatkowaniu i składkom na ZUS? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?

REKLAMA

Zatrudnianie w administracji publicznej

Czy pracodawca może odpowiadać za mobbing na zasadach prawa cywilnego

Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić roszczeń majątkowych nie tylko na podstawie art. 943  k.p.

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia

Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy?

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika

Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania.

Pracownik przechodzi na emeryturę, ale nadal chce pracować

Jestem kadrową w firmie X. Nasz pracownik posiadający rentę inwalidzką II grupy w grudniu będzie się starał o emeryturę i nadal chce pozostać pracownikiem naszej firmy. Jakich formalności powinnam dokonać w takiej sytuacji?

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Rozwiązanie umowy za tzw. uprzedzeniem

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Pracownik jest zatrudniony jest na czas określony i nie jest członkiem związku zawodowego. Czy, rozwiązując z nim umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, mam obowiązek zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej?

Telepraca - nietypowe uzgodnienia z pracodawcą

Telepracownik oprócz postanowień związanych z zawarciem zwykłej umowy o pracę musi również uzgodnić z pracodawcą inne warunki pracy charakterystyczne dla telepracy, np. zasady korzystania ze sprzętu komputerowego.

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Polacy boją się bezrobocia, ale nie boją się utraty miejsca pracy

47 proc. Polaków obawiają się, że w przyszłym roku wzrośnie bezrobocie. To o 8 pkt proc. więcej niż w czerwcu - wynika z opublikowanego w środę badania Pentora. Trzeci miesiąc z rzędu obniża się indeks nastrojów konsumenckich Penkon.

Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji

W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych?

Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych

Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych?

Zakład czy oddział – kto jest pracodawcą

Status pracodawcy może posiadać wyodrębniony finansowo i organizacyjnie oddział firmy, jeżeli samodzielnie zatrudnia pracowników.

Konkurs Kadrowy Roku 2010 rozpoczęty!


Przejęcie pracowników skutkuje ich zatrudnieniem

Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Czy gej może być szefem?

Serwis Praca.pl spytał w ankiecie, czy preferencje seksualne szefa mają znaczenie dla ankietowanych. 80 proc. z nich twierdzi, że nie.

Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE

W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).

Samorządy źle przeprowadzają nabór urzędników

Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi".

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?

Jak rekrutować przez internet?

Niedawno rozpoczęłam pracę w firmie rekrutacyjnej. Jest to dla mnie duże wyzwanie, ponieważ posiadam niewielką praktykę. Do moich obowiązków na razie należy między innymi przygotowywanie ogłoszeń, a także wyszukiwanie kandydatów w bazie danych i innych dostępnych źródłach oraz selekcja nadchodzących aplikacji. Wiem, że internet może być bogatym źródłem danych na temat potencjalnych kandydatów. W jaki sposób najefektywniej wykorzystać to medium w mojej pracy?

Cechy dobrego pracownika i menedżera

Przerwanie biegu przedawnienia

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty.

Którzy pracownicy mają największe szanse na awans?

Firmy chętnie przyjmują do pracy osoby kreatywne i ambitne, umożliwiając im szybkie pięcie się po szczeblach kariery. Największe szanse na awans mają osoby charakteryzujące się wysoką motywacją oraz umiejętnościami interpersonalnymi.

Zatrudnianie nowych nauczycieli

Zawierając umowę o pracę z nowym nauczycielem, dyrektor placówki będzie stosował przepisy Karty Nauczyciela lub Kodeksu pracy. Wybór jednej ze wskazanych podstaw prawnych będzie uzależniony od tego, jaki podmiot prowadzi szkołę.

Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?

Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

Tolerowanie konfliktu w firmie

Jeden z naszych pracowników złożył pismo wypowiadające umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W uzasadnieniu wskazał, że był szkalowany przez innego pracownika tego samego działu. Niedługo po wypowiedzeniu do spółki wpłynął pozew z żądaniem wypłaty odszkodowania. Informacja o konflikcie potwierdziła się w rozmowach przeprowadzonych z pracownikami działu. Czy spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, skoro nikt z kadry zarządzającej nie miał wcześniej świadomości istnienia problemu?

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny

Pracodawca ma prawną możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności każdego nowo zatrudnianego pracownika. W tym celu może zawrzeć z nim umowę na okres próbny.

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Preferowani pracodawcy

Polscy specjaliści i menedżerowie z różnych branż najchętniej pracują w firmach, w których ceni się talenty, wytycza ścieżki kariery i stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Wyniki badania Antal International dotyczące najbardziej pożądanych pracodawców pokazują, że większość organizacji, które znalazły się w rankingu stworzonym przez wyższą i średnią kadrę menedżerską, to nadal korporacje lub firmy międzynarodowe.

Dyskryminacja w rekrutacji

Zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający procesy rekrutacyjne powinni szczególnie uważać na naruszenie zasady równych szans w zatrudnieniu.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Depresja gospodarcza sprawdza skuteczność urzędów pracy

To okresy gospodarczej depresji sprawdzają skuteczność urzędów pracy - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas konferencji z okazji 90-lecia publicznych służb zatrudnienia.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące.

Rośnie bezrobocie

W porównaniu do końca sierpnia liczba bezrobotnych w końcu września wzrosła o 0,8 proc.

REKLAMA