Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Umowa o pracę zawarta w święto

Katarzyna Tomaszewska
Stan prawny: 2010-08-17 10:47

Czy dniem zawarcia umowy może być sobota, niedziela lub święto? Czy umowa może się rozpoczynać np. 1 sierpnia 2010 r. (niedziela), czy powinna być zawarta od pierwszego pracującego dnia miesiąca? Jak w takim przypadku pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu?

Umowa może zostać zawarta w dniu świątecznym.

Co do zasady w umowie o pracę strony powinny określić zarówno datę zawarcia umowy, jak i datę rozpoczęcia pracy. Często jest to jeden i ten sam dzień. Co więcej, w przypadku gdy pracodawca nie wskaże dnia rozpoczęcia pracy, będzie nim data zawarcia umowy (art. 26 k.p.). W związku z tym nie ma przeszkód, aby data zawarcia umowy była wcześniejsza lub taka sama jak data rozpoczęcia pracy. W żadnym przepisie prawa pracy nie ma również zakazu zawarcia umowy w dni wolne od pracy, niedziele i święta. W związku z tym pracodawca może np. zawrzeć umowę w sobotę, a pracownik przystąpi do pracy w niedzielę.

W związku z tym, jeżeli pracodawca zawrze umowę w dniu świątecznym, np. 1 stycznia, a jako datę rozpoczęcia pracy wskaże pierwszy dzień roboczy po tej dacie, uprawnienia pracownicze będą liczyć się od dnia zawarcia umowy. Wobec tego pracownik, który dopiero rozpoczyna karierę i jest to jego pierwsza praca w życiu, uzyskuje prawo do 1/12 urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu pełnego miesiąca (art. 153 k.p.). Dlatego prawo do 1/12 urlopu pracownik ten uzyska 31 sierpnia po przepracowaniu miesiąca. Natomiast od 1 stycznia 2011 r. (zakładając, że pracownik wciąż będzie pozostawał w zatrudnieniu) otrzyma on prawo już do „kolejnego” urlopu w wymiarze 20 dni.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2010-08-24

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter