Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia
REKLAMA
Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia stwarza domniemanie faktyczne, że pracownik zapoznał się z jego treścią.
REKLAMA
Kwestie, które porusza w swoim pytaniu Czytelnik, nie są uregulowane w Kodeksie pracy. Odpowiedzi należy szukać w przepisach Kodeksu cywilnego, którego przepisy stosuje się odpowiednio w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy (art. 300 k.p.).
Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c.).
Oznacza to, że pracodawca, wysyłając listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, powinien poczekać na zwrotne poświadczenie odbioru przez pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę. Dopiero wówczas z chwilą dotarcia pisma do adresata umowa o pracę się rozwiąże. Oczywiście zasada ta nie może działać na niekorzyść pracodawcy oczekującego na potwierdzenie pracownika, który może się uchylać od odebrania pisma z poczty. W związku z tym przyjmuje się domniemanie faktyczne, że pracownik zapoznał się z treścią oświadczenia pracodawcy z upływem ostatniego dnia terminu drugiego awiza przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy o pracę należy wpisać datę odebrania przez pracownika listu z poczty albo dzień drugiego awizowania, jeżeli pracownik nie odebrał pisma pracodawcy.
Domniemanie, że pracownik mógł odebrać przesyłkę od pracodawcy może jednak zostać obalone przed sądem. Jeżeli pracownik odwoła się do sądu pracy i tam udowodni, że nie odebrał przesyłki z przyczyn od siebie niezależnych, sąd uzna, że pracodawca nie rozwiązał skutecznie umowy o pracę.
Należy również wskazać, że jeśli pracodawca wpisze konkretną datę w piśmie zawierającym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, działanie takie nie naruszy przepisów Kodeksu pracy. Jak bowiem podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 6 października 1998 r., pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią. Złożenie oświadczenia ze wskazaniem terminu przypadającego przed tą datą nie jest więc naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie (III ZP 31/98, OSNP 1999/3/80, OSNP 1999/3/80).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat