Kategorie

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka
Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Mają Państwo obowiązek sporządzić informację PIT-11 za cały okres zatrudnienia pracownika w 2010 r., tj. od stycznia do października. W informacji należy uwzględnić łączną sumę przychodów osiągniętych przez pracownika zarówno u poprzedniego pracodawcy, jak i w Państwa zakładzie.

UZASADNIENIE

Reklama

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, które trwają nadal (art. 231 Kodeksu pracy). Zatem przy przejęciu dotychczasowy pracodawca nie sporządza świadectw pracy, ale przekazuje akta osobowe przejmowanych pracowników nowemu pracodawcy.

Z punktu widzenia pracowników również nic się nie zmienia. Zarówno dotychczasowa treść stosunku pracy, jak i nabyte u poprzedniego pracodawcy prawa oraz świadczenia pozostają bez zmian. W razie przejęcia zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a więc wstępuje również w obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma w związku z tym m.in. obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i sporządzać stosowne informacje w tym zakresie.

Wobec przejęcia pracowników w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy stosunek pracy nie ustaje, a tym samym nie ustaje obowiązek obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki te przejmuje nowy pracodawca. Ustalając wysokość należnej zaliczki na podatek nowy pracodawca – płatnik powinien uwzględnić dochody przejmowanego pracownika za cały okres zatrudnienia w danym roku podatkowym, a więc również te osiągnięte u przejętego pracodawcy.


WAŻNE!

Z chwilą przejścia zakładu pracy w trakcie roku na nowego pracodawcę, przejmuje on obowiązek obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzeń przejętych pracowników.

Reklama

Tak też wypowiedział się m.in. Lubelski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 6 sierpnia 2007 r. (PD.423-46/07): „(...) w przypadku przejęcia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy nie ustał obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń przejętych pracowników, a jedynie został on przeniesiony na przejmującą spółkę. Oznacza to jednocześnie, iż spółka przekazująca pracowników nie jest zobowiązana do sporządzania informacji PIT-11 za część roku (...). Obowiązek ten przejęła „nowa” spółka, która sporządzi informacje PIT-11 za cały rok podatkowy w terminie (...) do końca lutego po upływie roku podatkowego”.

Reasumując, przejmowani przez nowego pracodawcę pracownicy, również ci, którzy rozwiązali umowę już po przejęciu, powinni otrzymać od nowego pracodawcy w terminie do końca lutego 2011 r. jedną informację PIT-11 za 2010 r., obejmującą dochody uzyskane w ciągu całego roku podatkowego (w tym za okres od stycznia do lipca br.). Jeżeli natomiast przejęty pracownik, który rozwiązał w trakcie roku umowę o pracę z nowym pracodawcą, zwróci się do niego z pisemnym wnioskiem o wystawienie informacji PIT-11 wcześniej, przed urzędowym terminem, nowy pracodawca ma obowiązek sporządzić ją i wykazać w niej dane za cały okres zatrudnienia w danym roku kalendarzowym oraz przekazać ją pracownikowi w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Podstawa prawna

 • art. 231 Kodeksu pracy,
 • art. 39 ust. 1, ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Urlopy wypoczynkowe – udzielanie i rozliczanie w dobie COVID-19 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?