Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Do 31 grudnia 2011 r. obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwana dalej ustawą antykryzysową). Dotyczy ona jedynie pracodawców będących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wykonującymi działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Umowa na czas określony - nowe regulacje >>

W konsekwencji ustawa antykryzysowa nie ma zastosowania do pracodawców sfery budżetowej i samorządowej (np. urzędów, publicznych szkół i szpitali), tj. tych podmiotów, które nie prowadzą działalności na własny rachunek i ryzyko. Pracodawców tych obowiązują przepisy Kodeksu pracy w niezmienionym kształcie, a zatem w odniesieniu do umów na czas określony muszą stosować reguły w nim zawarte.

Maksymalnie dwie umowy

Kodeks pracy zawiera ograniczenie co do liczby zawieranych umów na czas określony. Maksymalnie można zawrzeć 2 takie umowy na następujące po sobie okresy, trzecia – jest już z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Umowa o pracę zawarta w święto >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie wszystkie umowy zawarte na czas oznaczony są wliczane do tych, które powodują przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony.

Do nich nie wlicza się umów zawartych:

  • przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj. przed 1 maja 2004 r.,
  • na czas określony, między którymi przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy wynosiła dłużej niż 1 miesiąc,
  • z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych na podstawie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (I PKN 546/01),
  • w celu zastępstwa nieobecnego pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności,
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Za trzecią umowę traktowane jest porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikiem wydłużające czas jej trwania w formie aneksu.


Sytuacja ta nie dotyczy kobiet w ciąży, których umowy z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Chodzi tu o sytuację, gdy w dniu zakończenia umowy na czas określony kobieta jest w ciąży powyżej 3. miesiąca i wtedy jej umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przedłużenie to nie będzie jednak traktowane jako kolejna umowa o pracę.

Przykład

Dyrektor szpitala akademickiego zawarł z pielęgniarką umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 30 września 2010 r. Następnie zawarto pisemne porozumienie, zgodnie z którym przesunięto termin obowiązywania tej umowy do 31 grudnia 2010 r. W świetle przepisów prawa aneksem tym zawarto kolejną umowę o pracę na czas od 1 października do 31 grudnia 2010 r. Jeżeli pracodawca zdecydowałby się na kolejną umowę z tą pielęgniarką od 1 stycznia 2011 r. – będzie to już umowa na czas nieokreślony.

Trzecia umowa staje się umową na czas nieokreślony z mocy prawa. A zatem w razie skierowania przez pracownika sprawy do sądu pracy wyrok będzie miał charakter deklaratywny, tj. potwierdzający istniejący stan faktyczny i prawny.

Czas trwania umowy okresowej

Przepisy Kodeksu pracy w przeciwieństwie do ustawy antykryzysowej nie wprowadzają ograniczeń co do maksymalnego czasu trwania umów zawieranych na czas określony. Nie oznacza to jednak, że umowa taka może być zawierana przez pracodawcę na dowolnie długi okres. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że czas trwania tych umów, szczególnie zawieranych na okresy dłuższe, powinien być uzasadniony obiektywnymi przesłankami leżącymi po stronie pracodawcy.

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim >>

W wyroku z 25 października 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że niedopuszczalne jest zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, chyba że co innego wynika z przepisów prawa pracy albo z charakteru umowy dotyczącej wykonywania zadań oznaczonych w czasie albo gdy z innych przyczyn nie narusza to usprawiedliwionego i zgodnego interesu obu stron stosunku pracy. Jeżeli zawarcie umowy o pracę na czas określony było niedopuszczalne, stosunek pracy podlega przepisom prawa pracy o umowie na czas nieokreślony (II PK 49/07).

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony mogą być rozwiązane za porozumieniem stron oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia (np. w związku z długotrwałą chorobą lub gdy pracodawca lub pracownik w ciężki sposób naruszy swoje obowiązki wobec drugiej strony).

Jednak nie zawsze taką umowę będzie można wypowiedzieć.


Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • sama umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • w treści umowy zostanie zawarta klauzula dopuszczająca rozwiązanie tej umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

A zatem umowy zawarte nawet na 2 lata, ale bez tej klauzuli nie mogą być wypowiedziane przez żadną ze stron.

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia >>

Klauzula o 2-tygodniowym wypowiedzeniu może być wprowadzona do umowy w momencie jej zawierania. Dopuszczalne jest również uzupełnienie trwającej umowy o taką klauzulę. Co istotne, wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez pracodawcę nie wymaga podania uzasadnienia w piśmie wypowiadającym.

Zmiana treści umowy terminowej

Zmiany w zakresie warunków pracy lub płacy mogą być wprowadzane do umowy na czas określony w drodze porozumienia zmieniającego albo wypowiedzenia zmieniającego. Przy czym wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy może być wręczone pracownikowi tylko wówczas, gdy spełnione zostały warunki do definitywnego wypowiedzenia takiej umowy. Oznacza to, że sama umowa musi być nie tylko zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale i w swojej treści zawierać klauzulę o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. W razie niespełnienia ww. warunków zmiana treści jest możliwa jedynie w drodze porozumienia zmieniającego.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 10 października 2002 r. (I PKN 546/01, OSNP 2004/10/169),
  • wyrok SN z 25 października 2007 r. (II PK 49/07, OSNP 2008/21–22/317).
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

    Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

    Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

    Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

    Płatne szkolenia dla pracowników

    Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

    O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

    Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

    Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

    Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

    Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

    13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

    Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

    Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

    Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

    Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

    Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

    Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

    Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

    Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

    Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

    Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

    Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

    Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

    Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

    Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

    Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

    Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

    Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

    Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

    Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

    Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

    Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

    Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

    Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

    Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

    Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

    Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

    Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

    Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

    Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

    Work-life balance w Kodeksie pracy

    Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

    Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

    Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

    Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

    W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

    Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

    Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?