REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Do 31 grudnia 2011 r. obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (zwana dalej ustawą antykryzysową). Dotyczy ona jedynie pracodawców będących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wykonującymi działalność gospodarczą we własnym imieniu.

REKLAMA

Autopromocja

Umowa na czas określony - nowe regulacje >>

W konsekwencji ustawa antykryzysowa nie ma zastosowania do pracodawców sfery budżetowej i samorządowej (np. urzędów, publicznych szkół i szpitali), tj. tych podmiotów, które nie prowadzą działalności na własny rachunek i ryzyko. Pracodawców tych obowiązują przepisy Kodeksu pracy w niezmienionym kształcie, a zatem w odniesieniu do umów na czas określony muszą stosować reguły w nim zawarte.

Maksymalnie dwie umowy

Kodeks pracy zawiera ograniczenie co do liczby zawieranych umów na czas określony. Maksymalnie można zawrzeć 2 takie umowy na następujące po sobie okresy, trzecia – jest już z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Umowa o pracę zawarta w święto >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak nie wszystkie umowy zawarte na czas oznaczony są wliczane do tych, które powodują przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony.

Do nich nie wlicza się umów zawartych:

  • przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj. przed 1 maja 2004 r.,
  • na czas określony, między którymi przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy wynosiła dłużej niż 1 miesiąc,
  • z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych na podstawie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (I PKN 546/01),
  • w celu zastępstwa nieobecnego pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności,
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Za trzecią umowę traktowane jest porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikiem wydłużające czas jej trwania w formie aneksu.


Sytuacja ta nie dotyczy kobiet w ciąży, których umowy z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Chodzi tu o sytuację, gdy w dniu zakończenia umowy na czas określony kobieta jest w ciąży powyżej 3. miesiąca i wtedy jej umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przedłużenie to nie będzie jednak traktowane jako kolejna umowa o pracę.

Przykład

Dyrektor szpitala akademickiego zawarł z pielęgniarką umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 30 września 2010 r. Następnie zawarto pisemne porozumienie, zgodnie z którym przesunięto termin obowiązywania tej umowy do 31 grudnia 2010 r. W świetle przepisów prawa aneksem tym zawarto kolejną umowę o pracę na czas od 1 października do 31 grudnia 2010 r. Jeżeli pracodawca zdecydowałby się na kolejną umowę z tą pielęgniarką od 1 stycznia 2011 r. – będzie to już umowa na czas nieokreślony.

Trzecia umowa staje się umową na czas nieokreślony z mocy prawa. A zatem w razie skierowania przez pracownika sprawy do sądu pracy wyrok będzie miał charakter deklaratywny, tj. potwierdzający istniejący stan faktyczny i prawny.

Czas trwania umowy okresowej

Przepisy Kodeksu pracy w przeciwieństwie do ustawy antykryzysowej nie wprowadzają ograniczeń co do maksymalnego czasu trwania umów zawieranych na czas określony. Nie oznacza to jednak, że umowa taka może być zawierana przez pracodawcę na dowolnie długi okres. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że czas trwania tych umów, szczególnie zawieranych na okresy dłuższe, powinien być uzasadniony obiektywnymi przesłankami leżącymi po stronie pracodawcy.

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim >>

W wyroku z 25 października 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że niedopuszczalne jest zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, chyba że co innego wynika z przepisów prawa pracy albo z charakteru umowy dotyczącej wykonywania zadań oznaczonych w czasie albo gdy z innych przyczyn nie narusza to usprawiedliwionego i zgodnego interesu obu stron stosunku pracy. Jeżeli zawarcie umowy o pracę na czas określony było niedopuszczalne, stosunek pracy podlega przepisom prawa pracy o umowie na czas nieokreślony (II PK 49/07).

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony mogą być rozwiązane za porozumieniem stron oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia (np. w związku z długotrwałą chorobą lub gdy pracodawca lub pracownik w ciężki sposób naruszy swoje obowiązki wobec drugiej strony).

Jednak nie zawsze taką umowę będzie można wypowiedzieć.


Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • sama umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • w treści umowy zostanie zawarta klauzula dopuszczająca rozwiązanie tej umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

A zatem umowy zawarte nawet na 2 lata, ale bez tej klauzuli nie mogą być wypowiedziane przez żadną ze stron.

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia >>

Klauzula o 2-tygodniowym wypowiedzeniu może być wprowadzona do umowy w momencie jej zawierania. Dopuszczalne jest również uzupełnienie trwającej umowy o taką klauzulę. Co istotne, wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez pracodawcę nie wymaga podania uzasadnienia w piśmie wypowiadającym.

Zmiana treści umowy terminowej

Zmiany w zakresie warunków pracy lub płacy mogą być wprowadzane do umowy na czas określony w drodze porozumienia zmieniającego albo wypowiedzenia zmieniającego. Przy czym wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy może być wręczone pracownikowi tylko wówczas, gdy spełnione zostały warunki do definitywnego wypowiedzenia takiej umowy. Oznacza to, że sama umowa musi być nie tylko zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ale i w swojej treści zawierać klauzulę o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. W razie niespełnienia ww. warunków zmiana treści jest możliwa jedynie w drodze porozumienia zmieniającego.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 10 października 2002 r. (I PKN 546/01, OSNP 2004/10/169),
  • wyrok SN z 25 października 2007 r. (II PK 49/07, OSNP 2008/21–22/317).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w KP: jest podpis Prezydenta pod ustawą. Przepisy wchodzą w życie w I kwartale 2025 r.

W dniu 12 grudnia 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Będzie dodatkowy, co ważne 100% płatny urlop, dla pracowników będących rodzicami. Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego szczególnych regulacji z zakresu urlopów dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Regulacja wejdzie w życie już w pierwszym kwartale 2025 r.

Resort pracy ogłosił: będzie wzór umowy o pracę, zlecenia, wypowiedzenia, porozumienia itd. Od 2025 r. będzie elektroniczny system zawierania i rozwiązywania umów

Resort pracy w ostatnich dniach oficjalnie już ogłosił, że trwają bardzo intensywne prace nad systemem elektronicznym, który w założeniu ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców, pracowników, pracodawców. Na czym polegają te naprawdę rewolucyjne zmiany w prawie pracy i nie tylko? Warto wiedzieć, bo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zogłasza oficjalnie, że już w 2025 r. zmiany zaczną obowiązywać!

Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Jakie zmiany wprowadza? [WYWIAD]

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. - tłumaczy Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt. Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej będzie obowiązywała w Polsce? Jakie zmiany wprowadza?

Przeklinasz w pracy? Możesz być za to nawet zwolniony, szczególnie gdy jesteś kierownikiem

Zakłócasz spokój w zakładzie pracy, nie realizujesz zasad koleżeństwa, przeklinasz, wprowadzasz nerwową atmosferę dezorganizującą prace innych, przekraczasz granice dozwolonej krytyki, prezentujesz lekceważącą postawę to możesz być za to zwolniony z pracy.

REKLAMA

Nauczyciele na to czekali: MEN przyjęło propozycję ZNP w sprawie nagród jubileuszowych

Ostatnio w MEN oraz w ZNP sporo się dzieje. Rozmowy i prace nad ustawami czy propozycjami znacznie przyspieszyły. Prawdopodobnie już od 2025 r. sytuacja nauczycieli się polepszy. B. Nowacka wprost wskazała, że: "Razem z premierem jesteśmy po rozmowach z ministrem finansów i wiem, że niektóre z rozwiązań będą wdrażane szybciej (…)".

234 zł albo 314,96 zł miesięcznie składki zdrowotnej w 2025 r. - sprawdź dla kogo

Co ze składką zdrowotną od 2025 roku? To zależy dla kogo. Dla jednych ta składka pozostanie bez zmian i wyniesie np. 234 zł, a dla drugich ulegnie zmniejszeniu zgodnie ze zmianami, gdzie minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie obniżona do 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia i wyniesie np.  314,96 zł.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w PUE/eZUS w dostępie do kreatora wniosku o wakacje składkowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o Ograniczenie w PUE/eZUS w dostępie do kreatora wniosku o wakacje składkowe dla płatników składek na PUE/eZUS.

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie?

Wyższa nagroda jubileuszowa i odprawa pieniężna w budżetówce w 2025 r., czy będzie? Była zmiana w listopadzie 2023 r. ale nie było w 2024 r., zatem co w 2025 r.? Takie wątpliwości i pytania padają, szczególne w związku z zapowiadanymi 5% podwyżkami wynagrodzeń w ustawie budżetowej na 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy nadal są poszukiwani. 9000 zł dla mechanika – liczy się fach w ręku, a nie papierek!

Pracodawcy nadal poszukują pracowników i oferują całkiem przyzwoite wynagrodzenie. Pomocna w znalezieniu pracowników może być Centralna Baza Ofert Pracy. Przedstawiamy kilka przykładowych ofert pracy. Może ktoś się skusi?

ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe. Płatnik znajdzie informacje na swoim profilu w PUE ZUS

W listopadzie w całym kraju przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Wnioski, które wpływają w grudniu, uprawniają do ulgi dopiero w styczniu 2025 r.

REKLAMA