Kategorie

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

W środę, 6 października 2010 r., zakończyły się prace Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Głównym tematem zakończonego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja >>

Reklama

Niestety Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie. Rozpoczęła tym samym likwidację chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Głosowania w trakcie posiedzenia Komisji pokazały brak woli kompromisu i poszukiwania rozwiązań, takich, które nie przyniosłyby szkody zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz samym osobom niepełnosprawnym. Posłowie koalicji rządzącej jednomyślnie poparli projekt poselski, posłowie opozycji natomiast głosowali przeciwko proponowanym rozwiązaniom – wyjaśnia wiceprezes POPON Monika Tykarska.

Przyjęte rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji oznaczają, iż po wejściu w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę. Powodem tego będzie przyjęta propozycja likwidacji dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

 Również w zakresie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń Komisja poparła ich obniżenie, rozważając różne warianty na najbliższe trzy lata.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych >>

Trzy przyjęte propozycje najbardziej uderzające w osoby niepełnosprawne i pracodawców chronionego rynku pracy to:

 • ograniczenie zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego tylko dla zakładów pracy chronionej (zpchr), które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to w praktyce zmniejszenie środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) i w konsekwencji brak tych środków dla osób niepełnosprawnych;
 • wprowadzenie obowiązku zwrotu niewykorzystanych środków zfron w danym roku obrotowym. Oznacza to odebranie możliwości wykorzystania środków zfron przez pracodawców i zatrudnione w zpchr osoby niepełnosprawne w kolejnym roku obrotowym;
 • podwyższenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zpchr do 50 proc., w tym 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Warunek zatrudnienia 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest warunkiem (w połączeniu z powyższymi). Doprowadzi to do rezygnacji ze statusu zpchr przez bardzo wiele zakładów i likwidację kolejnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Przyjęte propozycje oznaczają w praktyce przystąpienie przez koalicję rządową do operacji „likwidacja chronionego rynku pracy” i tak sprawę należy nazywać po imieniu. Tylko pozornie posłowie zadziałali na rzecz osób niepełnosprawnych odbierając pracodawcom zwolnienia podatkowe. To działanie uderzy najbardziej w same osoby niepełnosprawne. Ograniczy bowiem pomoc z zfron dla osób niepełnosprawnych na leczenie i rehabilitację oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?