REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

REKLAMA

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

W środę, 6 października 2010 r., zakończyły się prace Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Głównym tematem zakończonego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

 Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja >>

Niestety Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie. Rozpoczęła tym samym likwidację chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Głosowania w trakcie posiedzenia Komisji pokazały brak woli kompromisu i poszukiwania rozwiązań, takich, które nie przyniosłyby szkody zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz samym osobom niepełnosprawnym. Posłowie koalicji rządzącej jednomyślnie poparli projekt poselski, posłowie opozycji natomiast głosowali przeciwko proponowanym rozwiązaniom – wyjaśnia wiceprezes POPON Monika Tykarska.

Przyjęte rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji oznaczają, iż po wejściu w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę. Powodem tego będzie przyjęta propozycja likwidacji dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

 Również w zakresie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń Komisja poparła ich obniżenie, rozważając różne warianty na najbliższe trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych >>

Trzy przyjęte propozycje najbardziej uderzające w osoby niepełnosprawne i pracodawców chronionego rynku pracy to:

  • ograniczenie zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego tylko dla zakładów pracy chronionej (zpchr), które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to w praktyce zmniejszenie środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) i w konsekwencji brak tych środków dla osób niepełnosprawnych;
  • wprowadzenie obowiązku zwrotu niewykorzystanych środków zfron w danym roku obrotowym. Oznacza to odebranie możliwości wykorzystania środków zfron przez pracodawców i zatrudnione w zpchr osoby niepełnosprawne w kolejnym roku obrotowym;
  • podwyższenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zpchr do 50 proc., w tym 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Warunek zatrudnienia 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest warunkiem (w połączeniu z powyższymi). Doprowadzi to do rezygnacji ze statusu zpchr przez bardzo wiele zakładów i likwidację kolejnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Przyjęte propozycje oznaczają w praktyce przystąpienie przez koalicję rządową do operacji „likwidacja chronionego rynku pracy” i tak sprawę należy nazywać po imieniu. Tylko pozornie posłowie zadziałali na rzecz osób niepełnosprawnych odbierając pracodawcom zwolnienia podatkowe. To działanie uderzy najbardziej w same osoby niepełnosprawne. Ograniczy bowiem pomoc z zfron dla osób niepełnosprawnych na leczenie i rehabilitację oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    REKLAMA

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    REKLAMA