REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

W środę, 6 października 2010 r., zakończyły się prace Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Głównym tematem zakończonego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja >>

Niestety Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie. Rozpoczęła tym samym likwidację chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Głosowania w trakcie posiedzenia Komisji pokazały brak woli kompromisu i poszukiwania rozwiązań, takich, które nie przyniosłyby szkody zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz samym osobom niepełnosprawnym. Posłowie koalicji rządzącej jednomyślnie poparli projekt poselski, posłowie opozycji natomiast głosowali przeciwko proponowanym rozwiązaniom – wyjaśnia wiceprezes POPON Monika Tykarska.

Przyjęte rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji oznaczają, iż po wejściu w życie ustawy osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi mogą stracić pracę. Powodem tego będzie przyjęta propozycja likwidacji dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

 Również w zakresie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń Komisja poparła ich obniżenie, rozważając różne warianty na najbliższe trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych >>

Trzy przyjęte propozycje najbardziej uderzające w osoby niepełnosprawne i pracodawców chronionego rynku pracy to:

 • ograniczenie zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego tylko dla zakładów pracy chronionej (zpchr), które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to w praktyce zmniejszenie środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) i w konsekwencji brak tych środków dla osób niepełnosprawnych;
 • wprowadzenie obowiązku zwrotu niewykorzystanych środków zfron w danym roku obrotowym. Oznacza to odebranie możliwości wykorzystania środków zfron przez pracodawców i zatrudnione w zpchr osoby niepełnosprawne w kolejnym roku obrotowym;
 • podwyższenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zpchr do 50 proc., w tym 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Warunek zatrudnienia 20 proc. osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest warunkiem (w połączeniu z powyższymi). Doprowadzi to do rezygnacji ze statusu zpchr przez bardzo wiele zakładów i likwidację kolejnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Przyjęte propozycje oznaczają w praktyce przystąpienie przez koalicję rządową do operacji „likwidacja chronionego rynku pracy” i tak sprawę należy nazywać po imieniu. Tylko pozornie posłowie zadziałali na rzecz osób niepełnosprawnych odbierając pracodawcom zwolnienia podatkowe. To działanie uderzy najbardziej w same osoby niepełnosprawne. Ograniczy bowiem pomoc z zfron dla osób niepełnosprawnych na leczenie i rehabilitację oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  REKLAMA

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  REKLAMA

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA