REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Prowadzę zakład krawiecki. W związku z awarią maszyny (produkcji japońskiej) przesunąłem jedną z pracownic na podstawie polecenia służbowego do wykonywania pracy w prasowalni. Naprawa maszyny przedłuża się, gdyż czekamy na sprowadzenie części zamiennej z Japonii. Wiem, że w razie uzasadnionych potrzeb firmy mogę powierzać pracownikom inną odpowiednią do ich kwalifikacji pracę na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku. Czy w związku z przestojem mogę pracownicy powierzyć inną pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w jednym roku, bez zmian w umowie o pracę? Zaznaczam, że wynagradzam ją tak samo jak przy pracy w zakładzie krawieckim.

Wypłata nagród jubileuszowych dla części pracowników przejętego zakładu pracy

Nasza firma przejęła w trybie 231 Kodeksu pracy spółkę, w której obowiązywał układ zbiorowy pracy. Wiemy, że przez rok nie możemy wypowiedzieć przejętym pracownikom warunków płacy przewidzianych w układzie zbiorowym. Układ przewiduje nagrody jubileuszowe, których w naszej firmie nie wypłacamy. Nasi starzy pracownicy zarzucają nam, że są dyskryminowani, ponieważ nie mają prawa do tych nagród, a wypłacamy je przejętym pracownikom. Docelowo nie przewidujemy wypłacania w naszej firmie nagród jubileuszowych, dlatego nie chcemy ich wprowadzać dla pozostałych pracowników. Boimy się jednak zarzutów o dyskryminację w okresie przejściowym. Czy takie postępowanie jest dyskryminacją pracowników? Czy powinniśmy wprowadzić nagrody jubileuszowe dla wszystkich pracowników? Czy zarzuty naszych starych pracowników są uzasadnione?

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

Wybieranie rad pracowników przez związki zawodowe jest sprzeczne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 1 lipca 2008 r. (sygn. akt K 23/07) o niezgodności z konstytucją trybu powoływania rad pracowników przez związki zawodowe. Jednocześnie przesunął utratę mocy tych niekonstytucyjnych przepisów na okres 12 miesięcy od daty publikacji wyroku. Przestaną one zatem obowiązywać od 9 lipca 2009 r. Trybunał nie zakwestionował natomiast ważności mandatów już wybranych członków rad pracowników z udziałem związków zawodowych.

REKLAMA

Zabezpieczenie pożyczki udzielonej z zfśs

Zatrudniamy pracownika, który ma udzieloną pożyczkę z funduszu socjalnego (do spłaty pozostało mu 21 000 zł). Pożyczka tego pracownika była dotychczas zabezpieczona poręczeniem 2 żyrantów. Osoby te odchodzą jednak od nas z pracy. Wolelibyśmy dodatkowo zabezpieczyć tę pożyczkę, ponieważ w sytuacji, gdyby z pracy u nas zrezygnował również pożyczkobiorca i przestał ją spłacać, to poręczenie przez osoby, którym nie możemy potrącić rat z wynagrodzenia, uważamy za mało bezpieczne. Czy mamy prawo zażądać od tego pracownika podpisania aneksu do umowy pożyczki, w którym ustanowimy dodatkowe zabezpieczenie w postaci weksla in blanco?

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Od 3 lipca 2008 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika, który w tym roku nigdzie wcześniej nie pracował. Przysługuje mu prawo do 26 dni urlopu. Ile godzin urlopu wypoczynkowego należy się temu pracownikowi za 2008 r.? Mnie zgodnie z wyliczeniem wyszło: 13 dni x 6/12 = 6,5 dnia, czyli po zaokrągleniu 7 dni x 8 godz. = 56 godz. Jednak skoro za cały rok pracownikowi należy się 26 dni, czyli przy zatrudnieniu na 1/2 etatu będzie to 13 dni x 8 godzin = 104 godziny, to za pół roku pracy powinny być 52 godziny. Które wyliczenie jest prawidłowe?

Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie udziału jego i jego dzieci w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy wątpliwości, czy pielgrzymkę można potraktować jako wypoczynek i wypłacić dofinansowanie z funduszu socjalnego? Wypłacamy dofinansowania (z zachowaniem kryteriów socjalnych) na dzieci na podstawie dowodów poniesienia płatności za zorganizowany wypoczynek (np. kolonie, obozy), a pracownikom wypłacamy dofinansowania na wypoczynek organizowany we własnym zakresie.

Potrącenia z dofinansowania z zfśs

W lipcu br. pracownicy otrzymają z zfśs dofinansowanie do wypoczynku w związku z sezonem urlopowym. Pracownik, który ma komornicze zajęcie alimentacyjne, otrzyma 700 zł dofinansowania. Czy powinniśmy mu wypłacić tę kwotę w całości, potrącić z uwzględnieniem kwot wolnych od potrąceń tak jak przy wynagrodzeniu za pracę, czy w całości potrącić w związku z tytułem wykonawczym?

REKLAMA

Kiedy w zatrudnieniu występuje dyskryminacja pośrednia

Nie jest dyskryminacją pośrednią odmowa przyznania nagrody jubileuszowej pracownikowi, który nie ma świadectwa pracy, jeżeli taki zapis wynika z regulaminu wynagradzania zakładu pracy. Aby można było mówić o dyskryminacji pośredniej, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części pracowników, charakteryzujących się daną cechą (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07).

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie?

Czym różni się świadczenie urlopowe od dofinansowania wypoczynku

Niejednokrotnie zdarza się, że do przyznania i wypłaty dofinansowań do wypoczynku pracodawcy stosują zasady właściwe dla świadczeń urlopowych. Bywa również odwrotnie, pracodawcy wypłacający świadczenia urlopowe uzależniają np. ich wysokość od kryteriów socjalnych. Rozróżnienie świadczeń urlopowych od dofinansowania wypoczynku pozwoli uniknąć tego rodzaju pomyłek.

Pierwsze posiedzenie rady pracowników

Ponad 4 miesiące temu reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa wskazała członków rady pracowników. Do chwili obecnej nie zwołaliśmy pierwszego posiedzenia tej rady, ponieważ nie zgadzamy się z dokonanym wyborem. Czy rada pracowników może w tej sytuacji sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie?

Podróż służbowa firmowym samochodem

Wysyłamy pracownika w krajową podróż służbową. Wskazaliśmy mu, że ma w nią pojechać samochodem służbowym. Pracownik sam nas poinformował, że posiada prawo jazdy kategorii B, a więc ma uprawnienia do jazdy takim samochodem. Pracownik jednak odmówił wyjazdu służbowym samochodem, tłumacząc, że nie prowadził auta już kilka lat i obawia się samodzielnie jechać w tak daleką podróż. Czy możemy jednak nakazać pracownikowi wyjazd w podróż służbową naszym samochodem?

Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Nasz pracownik złożył pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy powołując się na to, że nie została z nim zawarta kolejna umowa o pracę, mimo że 2 miesiące temu rozwiązała się poprzednio zawarta umowa na czas określony. Faktycznie, nie dopilnowaliśmy podpisania z pracownikiem kolejnej umowy po zakończeniu poprzedniej. Mamy jednak wątpliwość, czy z uwagi na to, że okoliczność stanowiąca podstawę rozwiązania umowy dotyczy okresu sprzed ponad 1 miesiąca, możemy nie uznać tego rozwiązania umowy o pracę? Czy mamy prawo zakwalifikować pismo pracownika jako wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak pracodawca powinien skutecznie przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy

Wiem, że przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Nie precyzują jednak, w jaki sposób pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku. Jak powinniśmy postępować, aby spełnić ustawowe wymagania zapobiegania temu zjawisku?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Pracownica tymczasowa ma podpisaną umowę o pracę tymczasową od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., a od 5 lutego 2008 r. ciągle przebywała na zwolnieniu lekarskim. W jakiej wysokości należy wypłacić tej pracownicy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Prawo do dofinansowania zagranicznych form wypoczynku

Ustawą z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych usankcjonowano treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04). Zmieniony został niekonstytucyjny przepis ustawy o zfśs, który ograniczał możliwość dofinansowania z tego funduszu wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej organizowanych jedynie na terenie Polski.

Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

W naszym zakładzie pracy wszyscy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie. W związku z tym przysługuje im 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Czy w czasie tej przerwy mogą oni opuszczać zakład pracy, czy można im tego zabronić?

Czy z zasiłku chorobowego można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie w naszej firmie jest wypłacane do 25. dnia każdego miesiąca. Już po wypłaceniu wynagrodzenia za maj 2008 r. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od 26 maja do 30 czerwca 2008 r. Za 3 dni zwolnienia w maju przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne 3 dni - zasiłek chorobowy. Czy i jeżeli tak, to w jaki sposób można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za maj z zasiłku chorobowego, do którego pracownica ma prawo w czerwcu 2008 r.?

Zmiany w zakresie zawierania układów zbiorowych pracy

Od 20 czerwca br. zacznie obowiązywać ustawa z 28 marca 2008 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 86, poz. 523). Zmiany dotyczą układów zbiorowych pracy w jednostkach sfery budżetowej. Nowelizacja wprowadziła nowe podmioty uprawnione ze strony pracodawcy do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy w sferze budżetowej.

Jakimi kosztami sąd może obciążyć osobę, która odwoła się od decyzji ZUS

Decyzje wydawane w indywidualnych sprawach przez ZUS mają charakter decyzji administracyjnych. Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z treścią decyzji, ma prawo odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Opłaty sądowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nie są wysokie. Sąd może również zwolnić z opłat osobę ubezpieczoną, która odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Jednak w przypadku, gdy sąd uzna odwołanie od decyzji ZUS za niezasadne, może obciążyć ubezpieczonego kosztami postępowania.

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy wakacyjnych duża liczba pracowników korzysta z przysługującego prawa do odpoczynku przebywając na urlopach wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu?

Informowanie pracowników przebywających na urlopach o zmianach w regulaminie pracy

Wprowadzamy zmiany do obowiązującego u nas regulaminu pracy. Informację o dokonanych zmianach zamierzamy podać na tablicy ogłoszeń w zakładzie. W ten sposób przekazujemy pracownikom ważne informacje dotyczące funkcjonowania firmy. Jednak kilku naszych pracowników przebywa obecnie na urlopach wychowawczych, macierzyńskich i bezpłatnych. Czy tym pracownikom powinniśmy przekazać w inny sposób informacje o zmianach w regulaminie pracy? W czasie tych urlopów nie zapoznają się raczej z informacją znajdującą się na tablicy ogłoszeń.

W jaki sposób ustalić wynagrodzenie pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym

Jesteśmy dużym zakładem krawieckim. Zatrudniona przez nas od 8 lat pracownica ostatnie 3 lata spędziła na urlopie wychowawczym. Po powrocie chcemy ją skierować do pracy na stanowisko prasowaczki, odpowiadające jej kwalifikacjom (ze względu na to, że jej dotychczasową pracę - wbijanie nap - wykonuje obecnie maszyna). Czy musimy tę pracownicę wynagradzać tak samo (nie niżej) jak przed urlopem, czy powinna mieć takie wynagrodzenie jak inne prasowaczki?

Zapisy w regulaminie wynagradzania

Ustalamy w naszej firmie nowy regulamin wynagradzania (nie działają u nas związki zawodowe). Czy powinniśmy zawrzeć w nim postanowienia dotyczące liczby miesięcy, z których będzie ustalana podstawa wynagrodzenia urlopowego? Czy decyzję w tej sprawie może podejmować doraźnie pracodawca (ja jako specjalistka ds. płac z upoważnienia pracodawcy)? Czy dla jednej grupy zatrudnionych (np. handlowców) konieczne jest ustalanie podstawy wynagrodzenia urlopowego z takiej samej liczby miesięcy, np. 6, czy każdy przypadek traktować indywidualnie w zależności od wahań wysokości zmiennych składników wynagrodzenia?

Uzupełnienie wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy

Delegujemy pracowników do pracy za granicą. Pracownicy przez ten okres są zatrudnieni u nas, my również naliczamy za nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Pracownicy otrzymują wynagrodzenie wyliczane ze stałej miesięcznej stawki. Dodatkowo mają prawo do premii (uznaniowe niepomniejszane za czas nieobecności) oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak do celów wyliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego uzupełnić wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik przepracował 15 z 20 dni? Przez jeden dzień był na urlopie wypoczynkowym, a przez 4 dni na urlopie bezpłatnym.

Umowa o finansowanie kształcenia

We wrześniu 2003 r. zawarliśmy z pracownikiem dodatkową umowę o finansowaniu jego kształcenia na rocznych studiach podyplomowych. Zgodnie z postanowieniami umowy pracownik powinien przepracować u nas 5 lat po ukończeniu studiów (tj. do czerwca 2009 r.), a jeżeli wypowiedziałby umowę o pracę wcześniej, powinien oddać nam proporcjonalną część nakładów poniesionych na jego kształcenie. Pracownik wypowiedział umowę o pracę w lutym br. (umowa rozwiąże się z końcem maja). Stwierdził, że nie powinien oddawać nam pieniędzy za czesne, gdyż zapis w umowie o finansowaniu kształcenia nie mógł przewidywać dłuższego okresu odpracowania studiów, niż 3 lata. Naszym zdaniem limit 3 lat dotyczy tylko pracowników skierowanych na kształcenie. My zaś pracownika na studia podyplomowe nie kierowaliśmy. Kto ma w tej sytuacji rację?

Jak ustalić ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę sprzątaczki, które wykonują pracę w budynkach należących do naszych kontrahentów. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem dla niektórych z tych pracownic ryczałtu za godziny nadliczbowe. Słyszeliśmy jednak, że i tak będą mogły domagać się wypłaty od nas należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przekraczających przyznany ryczałt. Czy to prawda, a jeżeli tak, to jak się bronić przed zarzutami pracownic, skoro nie prowadzimy im ewidencji czasu pracy i czy w takim razie wprowadzanie takiego ryczałtu ma sens?

Czy należy podnieść dodatek wyrównawczy

Nasza pracownica w 2001 r. otrzymała dodatek wyrównawczy w związku z przeniesieniem do innej pracy (ustawa z 28 grudnia 1989 r. o zwolnieniach grupowych), a ponadto cały czas jest objęta ochroną związkową. Czy mimo znacznego wzrostu wynagrodzenia, w dalszym ciągu musi otrzymywać dodatek wyliczony według starych wynagrodzeń?

Przekroczenie uprawnień przez pracownika

Jeden z pracowników podpisał klientowi mojej firmy oświadczenie, że zamówiony przez niego towar zostanie dostarczony w określonym terminie. Pracownik ten nie był uprawniony do składania takich oświadczeń, ponieważ jest zatrudniony przy innych pracach. Wyjaśniłem tę kwestię z klientem i poinformowałem go o innym terminie dostawy. Sprawa nie spowodowała zatem żadnych konsekwencji dla firmy. Czy mimo to mogę wypowiedzieć na tej podstawie pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony?

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?

Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie?

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikom za niedostarczanie wody do picia

Nie zapewniam pracownikom (zatrudnionym w tzw. normalnych warunkach) dostępu do wody zdatnej do picia ani innych napojów. Zamierzam wypłacać im za to ekwiwalent pieniężny w wysokości 30 zł miesięcznie. Czy ekwiwalent ten będzie podlegał obciążeniom podatkowo-składkowym?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Nasz były pracownik przyniósł po dwóch tygodniach od rozwiązania umowy o pracę świadectwo pracy z okresu sprzed zatrudnienia u nas, które dawałoby podstawy do naliczenia mu urlopu w wyższym wymiarze. Teraz żąda skorygowania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop i wypłacenia mu różnicy. Czy mamy obowiązek spełnić to żądanie, mimo że nie doniósł dokumentu w czasie trwania zatrudnienia?

Regulamin funduszu socjalnego - dopłata do wypoczynku

W tym roku utworzyliśmy po raz pierwszy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tworzymy właśnie regulamin funduszu. W regulaminie chcemy przyznać uprawnionym osobom prawo do dofinansowania do wypoczynku (w wysokości zależnej od dochodu na członka rodziny). Czy prawidłowe będzie wprowadzenie dodatkowo ograniczeń ilościowych przyznawania świadczeń, tzn. ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania do jednego rocznie (dla wszystkich uprawnionych) i ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania tylko do urlopów obejmujących co najmniej dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku (w przypadku pracowników)? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat.

Potrącenia ze świadczeń za czas niezdolności do pracy

Pracodawcy, którzy mają obowiązek ustalać i wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, są również zobowiązani do dokonywania potrąceń z tych świadczeń. Jeżeli zakład pracy przekazuje wypłatę zasiłków do ZUS, to potrąceń z zasiłków dokonuje ZUS.

Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Wśród pracowników zatrudnionych w naszej firmie są od niedawna pracownicy wyznania prawosławnego. Święta religijne obchodzone przez tych pracowników nie pokrywają się ze świętami, które wynikają z przepisów dotyczących dni wolnych od pracy. W jaki sposób należy prawidłowo udzielać zwolnień od pracy wspomnianym pracownikom na obchodzenie przez nich świąt? Jak powinni oni udokumentować swoje wyznanie; czy tylko ustnym oświadczeniem?

Kto dysponuje w zakładzie środkami funduszu socjalnego

Właścicielem środków funduszu jest pracodawca, który jedynie doznaje ograniczeń w korzystaniu z nich. Przekazanie pracodawcy przejmującemu pracowników w trybie art. 231 k.p. środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przez poprzedniego pracodawcę jest świadczeniem pieniężnym - zapłatą (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r., V CSK 437/07).

Urlop wypoczynkowy działacza związkowego

W naszym zakładzie działają związki zawodowe. Jeden z działaczy związkowych korzystał przez 14 miesięcy z urlopu bezpłatnego udzielonego dla umożliwienia pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy. Po tym okresie powrócił do pracy. Czy za ten czas przysługuje mu urlop wypoczynkowy?

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?

Czy prowizję za zakup bonów towarowych można pokryć ze środków zfśs

Zamierzamy najuboższym pracownikom zakupić ze środków zfśs bony towarowe na Wielkanoc. Mamy przy ich zakupie zapłacić 1% prowizję. Czy tę prowizję można pokryć ze środków zfśs?

Obowiązki pracodawcy w zakresie funkcjonowania rad pracowników

Od 24 marca 2008 r. rady pracowników będą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Oznacza to, że rady pracowników będzie musiało tworzyć zdecydowanie więcej firm niż dotychczas. Do tej pory obowiązek ich powołania mieli tylko pracodawcy zatrudniających co najmniej 100 pracowników.

Kiedy się należy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy

Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w sytuacjach związanych z koniecznością stawienia się pracownika przed różnymi organami i instytucjami. W rzadkich przypadkach pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi za czas takiego zwolnienia. Najczęściej jednak pracownik będzie mógł dochodzić rekompensaty pieniężnej za utracone wynagrodzenie od organu (instytucji), który go wezwał.

Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

W moim zakładzie pracy obowiązuje godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Jednak niektórzy pracownicy nie zaprzestają w tym czasie pracy i nie korzystają z niej. Czy mogę nałożyć na nich karę regulaminową?

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika powołanego

Jeden z naszych pracowników zatrudniony na podstawie powołania został odwołany ze stanowiska. Jego stosunek pracy rozwiąże się po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym okresie chcieliśmy zatrudnić pracownika przy innej pracy, jednak nie wyraził zgody. Pracownik nie wykorzystał jeszcze 8 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji możemy go zobowiązać do wykorzystania przysługującego mu urlopu?

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników

Jesteśmy firmą świadczącą usługi przewozowe. Z powodów bezpieczeństwa chcielibyśmy kontrolować stan trzeźwości kierowców, zanim przystąpią do pracy. Czy możemy nałożyć na pracowników w regulaminie pracy obowiązek poddania się stosownym badaniom?

REKLAMA