reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

W naszym zakładzie pracy wszyscy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie. W związku z tym przysługuje im 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Czy w czasie tej przerwy mogą oni opuszczać zakład pracy, czy można im tego zabronić?

RADA

Pracownicy mogą w czasie przerwy spędzać czas dowolnie. Jednak gdy pracodawcy zależy na tym, by w tym czasie nie opuszczali zakładu pracy, może wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

UZASADNIENIE

Wszystkim pracownikom, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, pracującym nie krócej niż 6 godzin na dobę przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy.

Przepisy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien spędzić przerwę. Z reguły przerwa ta jest poświęcana przez pracowników na spożycie posiłku. Nie ma też przepisu ogólnie obowiązującego, który zabraniałby pracownikom w czasie przerwy opuszczać zakład pracy.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy nie ma stołówki. Część pracowników w czasie przysługującej im 15-minutowej przerwy stołuje się w pobliskim barze. W czasie przerwy wychodzą więc na zewnątrz. Takie spędzanie przerwy w pracy przez pracowników jest dopuszczalne.

Z reguły pracodawcy nie wymagają od swoich pracowników spędzania przerwy na terenie zakładu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, gdy np. ze względów bezpieczeństwa pracodawcy będzie zależało na zakazie opuszczania zakładu w czasie pracy, a także w czasie przerwy. Pracodawca może wówczas wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego, określającym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy. W szczególności regulamin powinien ustalać organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Właśnie z tej regulacji wynika prawo pracodawcy do wprowadzenia zakazu opuszczania terenu zakładu pracy przez pracowników. Jeżeli pracodawca nie wprowadzi takiego zakazu w regulaminie pracy, to pracownicy mogą dowolnie dysponować czasem przerwy.

WAŻNE!

Pracodawca może zabronić pracownikom spędzania 15-minutowej przerwy w pracy poza zakładem pracy.

Przerwa w wymiarze 15 minut przysługuje pracownikom niezależnie od przerw przysługujących pewnym szczególnym kategoriom pracowników, np. pracownicy, której przysługuje prawo do przerw w pracy ze względu na karmienie dziecka piersią, także będzie przysługiwało 15 minut przerwy do wykorzystania na inne cele. Podobnie będzie z pracownikami niepełnosprawnymi. Pracownikom tym przysługuje 15-minutowa dodatkowa przerwa od pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, a także 15-minutowa przerwa przewidziana w przepisach Kodeksu pracy. Dodatkowe przerwy w pracy powinny być spędzane zgodnie z celem, na jaki przysługują.

art. 1041 § 1, art. 134, art. 187 Kodeksu pracy,

art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Piotr Korzuch

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama